Чому рецесія може відновитись

25 липня 2016, 09:33
Найголовніша причина падіння промисловості у червні 2016 року - це пасивність економічного блоку уряду

За офіційними даними Державної служби статистики, у першому півріччі 2016 року вітчизняна промисловість зросла на 2% порівняно з аналогічним періодом 2015 року. Ефект від публікації начебто позитивної інформації був зірваний двома вкрай неприємними фактами. По-перше, темпи відновлення промисловості скорочуються вже третій місяць поспіль. По-друге, за червень 2016 року промислове виробництво скоротилось на 2,9% у порівнянні з червнем 2015 року. З огляду на те, що у першому півріччі сільське господарство скоротилось на 0,3%, а з квітня 2016 року ціни на зернові впали на 7-15% - ризик того, що економіка України повернеться до рецесії, нажаль, збільшується.

Відео дня

Причини падіння промисловості

Якщо проаналізувати останні 6 місяців, то не можна знайти жодного серйозного досягнення економічного блоку уряду, яке б прямо гарантувало піднесення економіки. Смішні заяви урядовців по покращення балансу НАК "Нафтогаз" або вкрай успішний проект "Прозоро" жодним чином не здатні вплинути на макропоказники.

Реформ із дерегуляції, спрямованих на спрощення реєстрації нового бізнесу, та потуг НБУ щодо пом'якшення валютних обмежень було явно недостатньо для збільшення інвестиційної привабливості країни до того рівня, щоб потік інвестиційних проектів позитивно відобразився на макроекономічних показниках. Звісно, не можна казати, що інвестицій зовсім немає - потік йде: фабрика Lipton, проект японської Fujikura у Львівській області, нарощування потужностей виробника олії Бунге Україна та багато інших проектів вказують, що пожвавлення цікавості до України. Проте його ще зовсім недостатньо для того щоб переломити тренди у макроекономічних показниках.

Великий бізнес постійно скаржиться на те, що інтереси експортерів останні 6 місяців просто ігноруються. Непрямим свідченням цього є зростання заборгованості з відшкодування ПДВ перед великими компаніями, та наявність скарг виробничих підприємств на погані умови кредитування (високі ставки та короткі строки). При приватному спілкуванні експортери скаржаться на чиновників, які будь-який лобізм експортерів сприймають у штики, маючи одну відповідь на всі запитання: "не скигліть, у вас є валютна виручка".

Здається, економіка країни пливе собі за течією, що формується під впливом кон'юнктури наших зовнішніх експортних ринків та негативних подій у зоні АТО. А зовнішня кон'юнктура дуже мінлива. У червні металургійні гіганти простоювали через релігійне свято мусульман Рамадан, під час якого замовлення на стальний прокат скорочуються. Кілька разів виходило із ладу коксохімічне виробництво на кордоні із зоною АТО. Співвідношення відповідних факторів зробило червень дуже невдалим місяцем для вітчизняної промисловості. Втім, зазвичай економічні блоки урядів і існують для того, щоб прогнозувати подібні явища та нівелювати негативні ефекти від них.

Ризики рецесії

Якщо залишити питання "хто винний у відновленні падіння в промисловості?" Адміністрації Президента та компетентним органам, то друге по значенню питання - "яким чином може проявитись ризик повторення рецесії до кінця 2016 року?". Насправді, ситуація на сировинних ринках залишається дуже нестійкою. З одного боку, прогнози Goldman Saches щодо нафти по 20 доларів та залізорудної сировини по 30 доларів навесні 2016 року не збулись. Нафта торгується у діапазоні 40-50 доларів за барель, а Федеральний резерв на своєму останньому засіданні знов відклав підвищення ставки.

Ймовірно, Brexit зменшить вірогідність підвищення ставки ЄЦБ, Банком Англії та іншими центральними банками європейського регіону. Здається, що сировинним ринкам "дадуть подихати" як мінімум до президентських виборів у США, оскільки ЦБ розвинутих країн поки не налаштовані на підвищення ставок, яке традиційно погано впливає на ціни на сировину. Але для України у цьому питанні є два "АЛЕ".

По-перше, дорога нафта зовсім не означає дорогий стальний прокат та ЗРС. Ціна на сталь зараз формується у Китаї. У травні та червні Народний банк Китаю кілька разів заливав свій ринок ліквідністю, втім результатів цих грошових ін'єкцій поки що не видно. Взагалі-то незрозумілим є фактор дій уряду КНР по відношенню до власної металургійної галузі, яку вони адміністративно збирались скорочувати. Якщо на світовому ринку знову відбудеться піднесення цін на ЗРС, то уряд КНР може не так інтенсивно скорочувати металургів, що, в свою чергу, вплине на ціни та на обсяги попиту на сталь у всьому світі.

По-друге, великі потужності металургів знаходяться поблизу кордону із зоною АТО - слабкою ланкою залишається забезпечення сировиною комбінатів у Маріуполі, та Авдієвський коксохім.

Зовсім невтішні новини надходять і з Чиказької товарної біржі, де з квітня пшениця впала у ціні на 12-15%, а кукурудза - на 7-8%. Ціни на обидві культури зараз знаходяться на історичному мінімумі за останні 5 років. Якщо ми офіційно очікуємо врожай зернових на рівні 60 млн. тонн, тобто майже на рівні 2015 року, то за таких цін на зернові ми ніяк не зможемо показати суттєвий приріст у сільському господарстві.

Отже, саме стан справ у промисловості повинен давати надію на те, що Україна у 2016 році покаже хоч слабке, але зростання ВВП. Зауважу, що прогнози учасників ринку щодо зростання ВВП України у 2016 році є не такими позитивними, як публікує Міністерство Економіки та деякі міжнародні організації. Наприклад, міжнародні фінансова група ING має прогноз щодо зниження ВВП України у 2016 році на 1%.

Офіційна статистика вказує, що найбільшого зниження за перші 6 місяців 2016 року зазнали такі сегменти промисловості, як: постачання електроенергії, газу, пари; виробництво машин і устаткування; виробництво хімічних речовин; виготовлення виробів із деревини, паперу та поліграфічна діяльність; видобування сирої нафти та газу. Погано, що остання стаття у першому півріччі взагалі впала на 4%, що викликає питання на фоні рекордного підвищення ціни на газ.

На мою думку, економічному блоку уряду слід більш агресивно проводити політику стимулювання експорту та збільшення виробництва у секторах економіки, які стимулюють внутрішній ринок. Без додаткових стимулів вже восени ми знову відчуємо негативні тренди і, спостерігаючи пасивність економічного блоку уряду, я все більше схиляюсь до того, що негативні економічні прогнози ING для України можуть здійснитись. Проте час для боротьби поки ще є.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X