Чому ОПЗ знову не продають

20 червня 2018, 09:00

Очікуючи "великих" грошей, в Україні готують новий етап приватизації Одеського припортового заводу.

Говорять про це навіть не роки, а десятиліття, тим часом навколо підприємства утворено багатомільярдний борг, воно працює зі збоями, але найголовніше - немає виразного проспекту майбутнього: що буде завтра?
Я вже писав про те, що система приватизації в Україні працює геть погано. Я навіть припустив, що чи не єдиним її локомотивом є зобов'язання перед МВФ.
Останній хоче бачити зрозумілі канали поповнення бюджетних коштів, одним із яких є продаж держмайна. Але приватизація в тій формі, в якій її проводили раніше, практично не приносила грошей державі, а також не сприяла стабільності роботи Одеського припортового заводу.
Думаю, минуло достатньо часу, щоб зробити виважений висновок про всі складнощі процесу приватизації підприємства. Больова точка останнього - борговий шлейф, який тягнеться за ОПЗ. В першу чергу йдеться про "борг Фірташа" і перед Нафтогазом, а в цілому - майже 7,2 млрд грн.
У цих двох боргів зовсім різна історія, але саме вони яскраво демонструють суспільству ситуацію, в якій перебуває ОПЗ багато років, а також показують рівень державного управління.
І в першому, і в другому випадках ми маємо справу саме з системою державного управління, тільки у разі з боргом Фірташу держава забезпечувала інтереси олігархів, даючи їм можливість заробляти на всьому (і на мінусах теж), тоді як в історії з Нафтогаз держава показала обурливу некомпетентність. В цьому не було економічної доцільності, але уряд вирішив, що після вдалого та швидкого (як тоді вважалося) продажу підприємства борг можна перекласти на майбутнього власника.
Скільки прогнозів щодо продажу ОПЗ ви чули за останні кілька років? Один з останніх - від Фонду держмайна, який заявляв, що наступна спроба приватизації буде в кінці 2017-го – на початку 2018 року.
Складається враження, що ми є свідками не підготовки до продажу, а нескінченної підготовки до підготовки продажу. Тепер – щодо нового закону про приватизацію: ОПЗ в очікуванні рішення Фонду держмайна (ФДМ), який вважав за потрібне призначити радника для продажу (йдеться про новий закон про приватизацію, який передбачав таку можливість, але остаточний формат приватизації конкретно в ситуації з ОПЗ було залишено на відкуп Фонду).
Варто звернути увагу на те, що представник ФДМ визначив завдання майбутнього радника з приватизації ОПЗ як "очищення підприємства в рамках передприватизаційної підготовки від токсичності боргових зобов'язань". Так, ви правильно зрозуміли - ми отримуємо нову "часову петлю", в якій прибуток формується не від факту приватизації, а за сам процес. Питання лише в тому, хто отримує прибуток.
У теорії радник повинен модерувати весь процес продажу – від підготовки методики і стратегії до аудиту, визначення інвестиційної привабливості підприємства (тобто реструктуризації заборгованості) та ціни, а також пошуку потенційного інвестора. Все це – грандіозна робота, в оцінці виконання якої немає чітких параметрів, відповідно, і оплачувати потрібно не процес, а фінальний результат. Це чи не єдина можливість стимулювати радника не затягувати з продажем, інакше підприємство буде повністю залежати від волі однієї людини, яка розпоряджатиметься його активами на свій розсуд.
У ситуації з ОПЗ якраз можливо щось подібне, адже призначення радника для продажу заводу виглядає нелогічним. Ще в травні я повідомляв, що для приватизації ОПЗ готові всі документи, вони знаходяться в Фонді держмайна. (Законодавчо встановлено термін дії оцінки, після закінчення якого доведеться все починати спочатку. Втім, нам не звикати).
Затягування з боку ФДМ зі стартом приватизації, як і процес призначення радника, можна розглядати як ланки одного ланцюга. Паралельно ми стикаємося з черговими нападками на менеджмент ОПЗ і публікаціями компанії "Укртрансгаз", в яких вона закликає правоохоронців звернути увагу на борг ОПЗ. Я не можу назвати це інакше, окрім як навмисне викривлення інформації з метою зірвати приватизацію підприємства або збити на нього ціну.
У кінці квітня саме Укртрансгаз припинив поставки газу на ОПЗ. У травні завод почав підготовку до консервації. Зараз ОПЗ зосередився на перевалці добрив інших хімічних підприємств. У найближчі місяці потрібно знайти нового давальця газу і провести планові ремонти. Грошей від поточної діяльності має вистачити на підготовку нової приватизації, якщо вона буде швидкою. Втім, судячи з дій ФДМ і уряду, на це сподіватися не доводиться. Адже іноді сам процес більш прибутковий, ніж факт угоди. Часто для цього якраз і потрібні "правильні" радники.

Відео дня

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X