Корупціонери заворушилися. Мовчати не можна

20 жовтня 2017, 19:42
Журналісти в Україні ходять по лезу ножа. Про це особливо гірко говорити через три роки після Революції гідності

Приводом для написання цієї колонки послужила стаття про тиск на журналіста Олександра Чорновалова, який працює в розслідувальній програмі Схеми, спільному проекті Радіо Свобода та UA:Перший.

Відео дня

У ній говориться, що за Олександром стежать невідомі люди. Незнайомців вдалося сфотографувати, їх також зафіксували камери біля офісу Схем і вдома журналіста. Після того, як стеження стало очевидним, він написав заяву в поліцію. У поліції пообіцяли розібратися.

__2017-10-20__19.06.09
__2017-10-20__19.06.09 Фото:

Керівник Схем Наталія Седлецька каже, що підозріла активність щодо журналістів проекту була й раніше, але таке відверте, я б сказав нахабне, стеження ведеться вперше.

Увага до Чорновалова можна пояснити тим, що він робить дуже гострі матеріали. Персонажами його сюжетів були Микола Злочевський, Віктор Медведчук, Арсен Аваков, Петро Порошенко.

А його останній матеріал був присвячений вихідцю з Донбасу, судді Артуру Ємельянову, кар'єра якого досягла висот за часів екс-президента Віктора Януковича. Він зумів піднятися по кар'єрних сходах з посади заступника голови Донецького обласного госпсуду до заступника голови Вищого господарського суду України.

Одночасно сім'я судді казково збагатилася. Немає потреби перераховувати все нажите ним майно, про це можна почитати в матеріалі Схем. Досить тільки сказати, що воно оцінюється в мільйони доларів. Активи розташовані в країнах Європи та Об'єднаних Арабських Еміратах.

Журналісти також виявили, що суддя формально розлучився зі своєю дружиною, і тепер вона володіє всіма цими багатствами, – а у нього «ні кола ні двора». І завдяки розлученню не зобов'язаний декларувати активи, якими володіє його колишня дружина. При цьому журналіст наводить переконливі факти того, що це розлучення має ознаки фіктивності.

__2017-10-20__19.06.19
__2017-10-20__19.06.19 Фото:

Дивно й те, що цей суддя як і раніше продовжує працювати у Вищому господарському суді і виносить рішення. І це незважаючи на те, що його діяльність на цій посаді розслідує Генеральна прокуратура.

Суддя наполягав на тому, щоб цей матеріал не публікували без його згоди. Але Схеми залишилися вірні своєму журналістському покликанню і боргу перед суспільством.

Важко сказати, хто з фігурантів розслідувань Чорновалова стежить за ним. У цьому, ми сподіваємося, розбереться поліція.

Але з цієї історії слід зробити кілька висновків:

  1. Журналісти в Україні, як і за часів Гонгадзе, відчувають себе вразливими і незахищеними перед «сильними світу цього».
  2. Люди епохи Януковича як і раніше користуються незаконними багатствами і продовжують впливати на правосуддя.
poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Такий стан справ не додає плюсів нашій країні ні в очах зарубіжних політиків, ні в очах інвесторів. Я не можу навіть передати скільки разів інвестори особисто мені скаржилися на те, що в Україні немає правосуддя, і що права бізнесу не захищені. А звідки йому взятися, якщо біля керма судової системи все ті самі.

Можна запитати, чому я про це пишу? Зізнаюся, я особисто знайомий з Олександром Чорноваловим. Колись він прийшов до мене у відділ в газету Коммерсант-Україна. І на моїх очах став одним із кращих ділових журналістів країни. Те, що він робить зараз, ми в Коммерсанті називали «все по-чесному». Не публікувати такі факти було б боягузтвом. І я радий, що він зробив це, незважаючи на можливу небезпеку для себе і своєї сім'ї.

Ми просто зобов'язані не залишатися байдужими до таких випадків. Не можна говорити, що це мене не стосується. Тут доречно згадати фразу німецького пастора Мартіна Німеллера, який пояснив яким чином нацисти змогли перемогти всіх німецьких інтелектуалів.

«Коли вони прийшли по комуністів, я мовчав – я не був комуністом.

Коли вони прийшли по соціал-демократів, я мовчавя не був соціал-демократом.

Коли вони прийшли по профспілкових активістів, я мовчавя не був членом профспілки.

Коли вони прийшли по мене вже не було кому заступитися за мене».

Аби ж корупціонерам не перемогти нинішніх українських інтелектуалів і активістів поодинці.

Я дуже сподіваюся, що цей випадок, як і інші приклади тиску на журналістів, не залишиться без уваги. Я сподіваюся, що на нього відреагують Президент Петро Порошенко, глава МВС Арсен Аваков і всі чесні громадяни.

Інакше нам ніколи не перемогти корупцію.

Один в полі не воїн.

Показати ще новини
Радіо NV
X