Чому газові компанії йдуть

16 листопада 2016, 14:05
Чому два великих міжнародних інвестора Chevron і Shell пішли з України? На це питання є кілька відповідей. Насамперед, бізнес-клімат у нас, напевно, найгірший в Європі. Це стосується і таких речей, як податки, модерування цих податків

Та ж компанія Shell не змогла вирішити питання відшкодування ПДВ. Податки теж досить високі. Це з одного боку. З другого боку, Україна має значні запаси газу, має великий потенціал для розвитку видобутку, відносно великі обсяги споживання газу, ринкова ціна. Все це сприяє тому, що інвестори ще не втратили інтерес до України. З одного боку у нас ситуація не дуже приваблива, а з другого боку у нас хороші перспективи. Тому Україна ще буде залишатись цікавим ринком для іноземних компаній. Як би у нас погано не було, все одно ми будемо. Тому що ми багато споживаємо газу, багато у нас запасів газу. Ми можемо видобувати газ і тут же продавати. 10 кілометрів від свердловини можна продавати газ. Це не такі проекти, як в Катарі чи на Ямалі, де треба видобути газ і потім думати, як його привезти в Європу. І коли його привезуть, чи він там потрібен буде. В Україні все набагато простіше. Тут видобувається газ, тут споживається, продається за європейською ціною. Хороший, перспективний ринок.

Відео дня

Проте були підписані УРП і компанії дуже багато витратили часу і зусиль, щоб підписати ці УРП, а потім вони тихенько пішли з власної волі. Кілька причин дуже важливих. Перше – ситуація на світовому ринку нафти і газу різко погіршилась.

Ціна упала і всякі проекти коштовні, як Юзівська чи Олеська УРП, вони стали просто нерентабельними, нецікавими для бізнесу. Звичайно, можна було ще чекати. Але скільки чекати, ніхто не знав. Там є економісти, які приймали рішення в Chevron і Shell. Для них це, напевно, правильне рішення.

Але крім безпосередньо цінового аспекту, є ще аспект безпеки. В Україні різко погіршилась ситуація з безпекою. І взагалі ризики роботи в Україні для нафтових компаній, для всіх іноземних компаній різко виросли. В принципі, це був очікуваний крок від цих компаній. І не треба забувати такий момент – це доволі неочікувані результати геологічної розвідки. Як ми знаємо, компанія Shell пробурила дві свердловини.

Це в рамках іншого проекту, але поруч з Юзівською ділянкою. Це в рамках спільної діяльності з "Укргазвидобуванням".

Пробурили дві свердловини і ці дві свердловини показали результати, які, по-перше, не очікували в Shell, по-друге, вони їх абсолютно не влаштовували. Те саме можемо сказати про Західну Україну, де працювала Chevron. Свердловини, які були пробурені поруч в Польщі, вони теж виявились не настільки цікавими.

Дещо були переоцінені запаси, очікування були завищені від українських ділянок сланцевого газу.

Показати ще новини
Радіо NV
X