Чому гальмує інтернет

18 квітня 2016, 17:12
Днями Нацкомісія з регулювання зв'язку та інформатизації зобов'язала інтернет-провайдерів вказувати в договорах з користувачами мінімальну гарантовану швидкість підключення. 

Все добре, тільки навіть це не гарантує того, що користувач буде отримувати бажану швидкість передачі даних.

Адже часто буває, що, підключившись до певного пакету послуг, користувач замість обіцяних 100 Мбіт/с отримує 70-80. А в пікові години, коли навантаження на мережі високе, швидкість ледве дотягує до 50 Мбіт/с.

Відео дня

Зовсім скоро провайдер змушений буде так і писати: гарантована мінімальна швидкість - 50 Мбіт/с. Або 24. Або 15. Тут вже в кого як вийде.

Але ж проблема не тільки в каналах провайдера. Подивіться на свій домашній комп'ютер і роутер. Чи давно ви ними користуєтеся?

Не всі знають, але швидкість інтернету багато в чому залежить від кінцевого обладнання користувача. Ба більше, саме на кінцевому обладнанні споживачів Нацкомісія буде вимірювати швидкість, щоб перевірити її відповідність заявленому гарантованому мінімуму.

ІТ та телекомунікаційна галузі зростають небаченими темпами. Смартфон трирічної давності за нинішніми мірками вважається мотлохом. Ноутбук з лінійки 2012 року і наполовину не настільки функціональний, як випущений місяць тому. Так і позаторішній роутер розрахований зовсім не на ті швидкості, яких ми вимагаємо від нього сьогодні.

У мене вдома кілька провайдерів, один з яких пропонує інтернет із заявленою швидкістю 1 Гбіт/с. Стоїть гігабітний роутер SME класу, геймерський комп'ютер з SSD вінчестером, підключений по кабелю. Вся ця махина розганяється максимум до 300 Мбіт/с - далі спрацьовують обмеження в комп'ютері і роутері.

Виходить, я фактично можу використовувати не більше 30% від заявленої швидкості.

Якщо ж мені захочеться, щоб швидкість досягла заявленого 1 Гбіт/с, то доведеться купувати новий, професійний роутер. Коштує таке задоволення близько $200. Не кажучи вже про комп'ютер.

Головний консультант компанії Huawei Найджел Бруен (Nigel Bruin) у своєму блозі навів такий приклад.

Деякі місцеві провайдери в Сінгапурі пропонують для власників малого бізнесу оптоволоконне підключення зі швидкістю 10 Гбіт/с за $135 на місяць. Звучить непогано, але щоб це працювало, вам потрібні порти 10G Ethernet на ваших основних пристроях (ПК, сервери тощо); тобто PCI карти (по $250 кожна) або адаптери 10G на Thunderbolt (за $580). Крім того, потрібен потужний комп'ютер або сервер в якості роутера або 10GE-сумісний автономний роутер плюс 10GE комутатори для розширення числа портів як для маршрутизатора на базі сервера, так і для автономного рішення. А оскільки Wi-Fi досягає швидкості близько 1 Гбіт/с, ваші пристрої повинні бути підключені по оптоволоконному або Ethernet кабелю (Cat6 або більше), що означає більше дротів, аніж ви, можливо, звикли.

Найджел Бруен вважає, що на практиці канал в 10 Гбіт/с може бути легко замінений двома каналами по 1 Гбіт/с. Для цього потрібні два окремих модема і маршрутизатор, але, принаймні, все обладнання може працювати без дорогого оновлення. До того ж, враховуючи обмеження дальності Wi-Fi, два роутери в різних частинах приміщення можуть стати хорошою перевагою.

У нашій реальності мова йде скоріше про підключення домашнього гігабітного інтернету. Утім, з ним працює те саме правило. Хочете швидкий інтернет? Зважайте не тільки на швидкість каналу, але й на кінцеве обладнання.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X