Чому "дочці" добре в Ірландії

18 березня 2017, 10:00
На жаль, тема дитячого виховання у цій статті розкрита не буде. Словосполучення «дочка в Ірландії» в останні кілька років стало вже мейнстрімом для компаній IT-сектора з мільйонним оборотом

800 – це кількість дочірніх підприємств в Ірландії тільки з американським капіталом. І це ніяк не пов'язано з пивними вечірками. Це швидше соціальна необхідність інвестиційної реабілітації і не осів запал Brexit'а сусідів.

Відео дня

Як і в більшості країн, економіка Ірландії в 2008 році «перегрілася», і банківська система країни постраждала від глобальної капіталізації. Ринок нерухомості впав, а збитки держави склали близько € 100 млрд. Єдиним рішенням стало зниження процентних ставок за кредитами МВФ та збільшення строків їх повернення вдвічі. Вже в 2014 році Ірландія, за версією Forbes, розташувалася на 4-му місці в рейтингу ведення бізнесу. Standard & poor's прогнозує високий темп зростання ВВП Ірландії в порівнянні з іншими країнами Єврозони протягом найближчих трьох років. За всіма показниками цей острів планує бути привабливим не тільки «подвійним ірландським».

Ірландія, поруч з іншими країнами Євросоюзу та СНД, має порівняно низьку ставку податку - 12.5% на прибуток від торговельних операцій і 25% - від інших. Пасивні доходи у вигляді дивідендів з країн ЄС або за Конвенцією про уникнення подвійного оподаткування, наприклад, з Україною, оподатковуються за ставкою 12.5%. Іноземні компанії з ЄС, які володіють 75% частки дочірньої ірландської компанії, також звільнені від сплати податку на дивіденди. Крім цього, компанія в Ірландії має свій «таксхак», при якому компанія може стати податковим резидентом офшорної юрисдикції і не платити податки в Ірландії. Для цього необхідно визначити центр управління компанії (у вигляді Директора) з офшорної юрисдикції. Така структура називається «Double Irish». Ця унікальна можливість управляти прибутком компанії, отриманим від об'єктів інтелектуальної власності у всьому світі, давно використовується світовими лідерами IT-індустрії – Facebook, Google, Adobe, Microsoft, Apple.

Схематично структура виглядає так:

І незважаючи на гучні заяви про ухилення від оподаткування, суди не поспішають приймати сторону потерпілих, щоб не знизити репутаційний рейтинг країни, створюючи негативні прецеденти.

Погляд «сусідів»

Вже 4 роки триває суперечка між США та урядом Ірландії. Під пильну увагу потрапили американські компанії Apple, Microsoft, Hewlett-Packard. Основна суперечка полягає в тому, що дивіденди американських гігантів не були виплачені акціонерам у США, а акумулювалися на ірландських дочірніх компаніях за погодженою ставкою податку 0.005%-1%, замість звичних 12.5%. Так, компанія Apple за фінансовими показниками стала найбільшою компанією не тільки в США, але й в Ірландії. Інші компанії з американським корінням також скористалися особливими податковими умовами, і в один момент доходи ірландських компаній зі статусом податкового резидента в офшорній зоні склали 6-кратний розмір ВВП Бермудських та Кайманових островів. Після початку скандалу про недоплату в США податків з суми доходів, акумульованих на дочірніх підприємствах в Ірландії, підключилася і Єврокомісія, яка подала позов на Apple в Ірландії з вимогою компенсувати надані урядом субсидії в розмірі € 13 млрд, а також відсотки за ними. У грудні 2016 Apple оскаржила таке рішення Єврокомісії.

Погляд «зсередини»

Однією з переваг Ірландських компаній для ІТ стартапів є дія Knowledge and Development Box (IP box). Компанії з річним доходом менше € 7.5М, отриманим від запатентованих об'єктів інтелектуальної власності, можуть скористатися особливим податковим режимом, та 50% прибутку буде звільнено від оподаткування. При абсолютному розрахунку ефективна ставка податку на прибуток для IT-компаній складе 6.25%. Такий режим дозволяє невеликим компаніям на початковому рівні отримати преференції від держави для розвитку як самої компанії, так і внутрішнього ринку IT.

Крім цього, Ірландія враховує можливу сплату подвійних податків між країнами. Для цього в 2015 році Україна ратифікувала Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування з Ірландією. Це дало можливість у певних випадках застосовувати ставку на виплату дивідендів та роялті у розмірі 5%.

Можна сказати, що Ірландія являє собою якийсь «супермаркет» з податкових продуктів, де кожному IT-бізнесу є з чого вибрати і підібрати кращу пропозицію під свої апетити. Ця країна приваблива навіть зі стандартною ставкою податку на прибуток, яка суттєво відрізняє її від сусідніх Великобританії та країн Балтії. У той же час, підтримка IT-бізнесу Ірландії з боку держави в податкових спорах зі США і Євросоюзом дає фору багатьом альтернативним режимам інших країн.

Показати ще новини
Радіо НВ
X