Чому у Майдану не все вийшло
Мовляв, чекали дива, а його не сталося.
Справжніх реформ, серед яких поява людської нової поліції, системи ProZorro, електронного декларування та всього іншого – дуже мало.
Знову і знову можна почути відповідь на запитання: чому так.
Як правило говорять: Майдан привів не ту владу, клянуть у всіх бідах Петра Порошенка, «систему», старих чиновників і Бог його знає, що ще.
Я постараюся відповісти на питання, чому ж усе ж таки не вийшло грандіозного прориву.
Але, я почну здалеку.
31 жовтня 1517 року доктор теології Віттенберзького університету Мартін Лютер прибив до дверей Замкової церкви свої «95 тез», у яких виступав проти існуючих зловживань католицької церкви, зокрема проти продажу індульгенцій.
Таким чином, було покладено початок Реформації, п'ятсотліття якої весь світ, в тому числі і Україна відзначає в наступному 2017 році.
Реформація справила ефект вибуху бомби на всю європейську цивілізацію, по суті, вона сформувала сучасний західний світ.
Так, принцип Реформації Solа Christus (тільки Христос), в результаті призвів до прийняття всією західною, протестантською цивілізацією ідеї цінності окремої особистості проти виняткової важливості соціального інституту. І дав поштовх до розвитку вчення про права особистості.
Принцип Solа Scriptura (тільки Писання) заклав основи загальної грамотності, поклав початок розвитку європейських національних культур. Перекладаючи Біблію на національні мови, європейці створювали національні культури. І вчили читати кожного.
Принцип Coram Deo (перед особою Бога) ліг в основу верховенства права.
Вчення про покликання Beruf стало філософським базисом протестантської етики праці та економічного процвітання, а також дало потужний імпульс для розвитку науки і технологій.
Нарешті принцип загального священства ліг в основу громадянського суспільства.
Практика протестантської трудової етики спиралася на Біблію, що стала загальнодоступною. У результаті мільйони людей читали і застосовували в життя сумлінне ставлення до своїх професійних обов'язків і роботодавців на підставі тексту послання до Колосян 3:22-4:1.
Про чесне ведення комерційних операцій, виробництва і продаж якісної продукції говорилося в книзі Левіт 19:35,36. Там же про заборону затримки заробітної плати (Левіт 19:13).
Про заборону жорстокого поводження і приниження гідності працівників говорилося в книзі Левіт 25:43. Про обмеження робочого дня та робочого тижня у Второзаконні 5:13-15.

Протестантський політик Вільям Вілберфорс стояв за скасуванням рабства у Великій Британії.
Протестантський рух «Армія Спасіння», став локомотивом і взірцем благодійних організацій у всьому світі.
Мало хто знає, але протестанти стояли за заснуванням Amnesty International та безлічі інших правозахисних організацій.
Тепер власне про плоди Реформації. У рейтингу країн з найвищим рівнем життя, який рік поспіль лідирують протестантські країни - ті, де відбулася справжня Реформація: Норвегія, Швейцарія, Данія, Нова Зеландія, Швеція, Канада, Австралія, Нідерланди, Фінляндія, США.
Найвищі бали в Індексі соціального розвитку також щороку отримують Фінляндія, Канада, Данія, Австралія, Швейцарія, Швеція, Норвегія, Нідерланди, Велика Британія, Ісландія, Нова Зеландія.
Навіть країни, що зробили прорив у економіці останнім часом, часто паралельно з цим стають протестантськими. Наприклад, Південна Корея.
Чому, у всіх цих країн все вийшло, а в України ні?
Та тому що більшість жителів цих країн абсолютно чітко, жорстко і безкомпромісно ввібрали, сприйняли і, головне, повірили в ті самі ідеали, які принесла Реформація і на яких тепер будується суспільство успішних західних країн.
Вони повірили, що кожна людина поруч має особисті стосунки з Богом і тому її потрібно як мінімум поважати.
Повірили, що знання – це дуже важливо. А добре і дуже старанно працювати – це Божа заповідь, яку треба виконувати.
Повірили, що потрібно бути чесними з партнерами по бізнесу, на будь-якій посаді, в родині і взагалі по життю.
Вони просто повірили.
Їхня віра не розходилася з справами.
Будь-яка революція, що відбувається на площі, на вулиці, де завгодно – приречена на провал.
Єдина революція, яка зробить справжній переворот в людях – це революція в головах.
І в серці.
Coram Deo