Чого бракує професіоналам в Україні

13 березня 2017, 12:08
Настав час створити професіональну спільноту технічних директорів (Chief Technical Officer; СТО)

Щоб розвиватися, обмінюватися знаннями та досвідом, спілкуватися і відкривати для себе нові інструменти, українські технічні директори можуть їздити за кордон — або забути про розвиток зовсім. Де шукати альтернативу і як змінити такий стан речей, розповів співзасновник СТО онлайн-маркетплейса для пошуку репетиторів Preply Дмитро Волошин.

Відео дня

Як працюють СТО в УкраїніВ Україні є багато компаній світового рівня, про які просто ніхто не знає. Буває, назви компаній, що 5–10 років працюють на ринку, нічого не говорять пересічному українцю. Зазвичай це проекти, які спочатку націлилися на міжнародний ринок, тому піаром в рамках України ніхто з цих команд не займався. Їхні фахівці з development engineering — технічні директори — працюють «таємно», в stealth-режимі, не контактуючи з колегами і не обмінюючись досвідом.У молодших компаній, які засновані 3–5 років тому, ситуація інша. Багато компаній цього покоління пройшли бізнес-акселератори — GrowthUP, EastLabs, Happy Farm — і це дало можливість їхнім ключовим фахівцям активно займатися нетворкінгом, нарощувати зв’язки з колегами. Але і тут все непросто. Заходи, які влаштовують на базі таких ось мереж, можна поділити на дві групи. Перша — івенти для СЕО, на яких порушують питання управління компанією в цілому. Друга група — івенти для тих фахівців, яких багато: форуми програмістів, маркетологів. А оскільки вважається, що технічних директорів мало, то й профільних заходів для СТО практично немає.

Де шукають знання СТО: розвиток всередині країниЯк завжди, винятки підтверджують правило. Наприклад, у 2015 році Ігор Стефурак — керівник напряму роботи зі студентами в GrowthUP — запрошував нас на зустріч з СТО Fiverr Шаєм Вінінгером (зараз — СЕО Lemonade). Але це один захід, а один захід не може створити традицію професійного спілкування.Ще технічні директори можуть почерпнути щось нове для себе на iForum, на зустрічах розробників і бізнес-аналітиків від компанії OWOX. Але це все-таки не заходи для СТО, навколо них не збудуєш професійне співтовариство deveng-фахівців. Результат такого стану речей — відсутність екосистеми СТО, дефіцит професійного спілкування, відсутність обміну досвідом.

На жаль, наслідки подібних проблем не можна повною мірою усвідомити, поки не потрапиш на закордонний захід, націлений конкретно на СТО, і не зрозумієш, навіщо взагалі потрібна професійна спільнота.

Міжнародний досвід: івенти для СТО за кордоном

Є, наприклад, регулярні івенти CTO Meetup, які проводяться по всьому світу. В цьому році я їздив на Paris CTO Meetup, почерпнув для себе дуже багато нового. звіт є в моєму блозі на Medium.

До цього в 2015 році я був на самміті AWS в Берліні. У першій панелі там виступав CTO Amazon Вернер Вогельс, а на другій — CTO FoodPanda Матіас Ніцше, виступ якого я згадую досі. Він розповідав про стрибкоподібне зростання трафіку на порядок і про те, як виглядає архітектура продукту на програмному рівні, коли у вас тисяча, сто тисяч, мільйон, десять мільйонів користувачів. Для стартапу стрибкоподібне зростання — обов’язкова умова розвитку, масштабування проекту відбувається зі зростанням аудиторії відразу на порядок. І було дуже корисно отримати готові інструменти від успішного СТО, які я потім впровадив у Preply.

Чому потрібно будувати співтовариство в УкраїніЗвісно, їздити весь час за кордон — не вихід. По-перше, це дорого. По-друге, нам потрібна саме національна спільнота професіоналів, яка буде ділитися один з одним своїми напрацюваннями щодо функціонування на світовому ринку. Українські компанії конкурують не між собою, вони конкурують з глобальними гравцями, і цей факт вкрай важливо розуміти. У західних компаній інший рівень знань, а ще — глибоке розуміння «навколишнього середовища», якого нам так не вистачає. Українським командам необхідно ділитися досвідом і вчитися один у одного, щоб мати можливість змагатися з лідерами ринку.У ситуації, коли є потреба в продукті або явищі, але немає цього самого продукту, єдине логічне рішення народжується з принципу «візьми і зроби». Тому Preply у партнерстві з Projector взяли й зробили перший український Kyiv CTO Meetup. Виявилося, що СТО — або людей, які так чи інакше виконують цю роль в команді, — не так вже й мало. Навіть без будь-яких PR-зусиль з нашого боку захід відразу отримав 150 заявок. І це на тому етапі, коли інформація про івент поширювалася тільки через особисті контакти.

Чого чекати від Kyiv CTO Meetup у перспективі

Я сподіваюся, що Kyiv CTO Meetup стане регулярним івентом і буде проводитися хоча би раз на рік, а може і раз на півроку. Буде непогано, якщо з часом з’являться й інші заходи, де можна буде зустрітися і поспілкуватися з колегами. У будь-якому разі, помітних результатів варто чекати у віддаленій перспективі — через 2–5 років.

CTO — специфічна позиція між менеджментом і software development / software architecture. Усталених кар’єрних сценаріїв, які могли б привести фахівця на цю позицію, просто немає. До посади СТО мало хто рухається цілеспрямовано, а це означає, що майбутні технічні директори втрачають можливості, йдуть занадто довгою і заплутаною дорогою. Бізнес-середовищу потрібно нове покоління технічних директорів — програмісти і тімліди, які розуміють функцію СТО. І дуже важливо, щоб нові СТО продовжували розвиток, а не повторювали помилки попередників. Єдиний спосіб цього досягти — будувати професійне співтовариство вже зараз.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X