Чим топити, коли немає газу

26 липня 2016, 12:59
Інвестиції в енергетичні рослини – ще один спосіб скоротити споживання газу

Перехід на ринкові ціни на газ багато що змінить в Україні. Впевнений, ми трохи по-іншому почнемо ставитися до власних ресурсів, до того, що нам подарувала природа. Якщо раніше вся система була побудована таким чином, щоб придбати імпортний газ, поставити свого посередника і заробити на сірих схемах, то після перегляду цін на блакитне паливо з'явився стимул шукати альтернативу, скорочувати споживання дорогого газу.

Відео дня

Однією з таких альтернатив є вирощування енергетичних рослин.
Перше питання, яке виникає, коли починаєш говорити на цю тему: а що це взагалі таке? Що за екзотика?

Насправді, для багатьох європейських країн вирощування енергетичних рослин давно перестало бути екзотикою і перетворилося в досить прибутковий, затребуваний бізнес.
В першу чергу, це стосується скандинавських країн – Швеції, Данії, Норвегії. Наприклад, у Швеції під різні види енергетичних рослин, головним чином, енергетичну вербу, виділено понад 15 тис. га.

В сусідній Польщі – понад 6 тис. га. Часто можна зустріти плантації енергетичних рослин у Великобританії, Ірландії та інших європейських країнах.
В Україні цей вид бізнесу тільки починає розвиватися. Просто тому, що не було попиту, домінував "дешевий" газ, на який витрачали 20-25% бюджету країни.
Але зараз ситуація може змінитися кардинально, адже у нас є всі можливості для вирощування енергетичних рослин.

По-перше, великі площі малопродуктивних земель, які або не використовуються, або використовуються рідко.
За оцінками профільних міністерств і відомств, в Україні близько 4 млн. га таких земель. Для енергетичних рослин вони цілком підійдуть, невибагливість – одна з головних їхніх переваг.

По-друге, у найближчі роки кількість котелень на поновлюваних джерелах енергії (біопаливо) буде зростати в геометричній прогресії. Відповідно, виникне питання, де брати сировину. Біомаса (тріска) енергетичної верби – відмінний варіант, адже крім того, що рослина невибаглива, її вирощування не вимагає великих інвестицій.

У середньому, вартість посадки енергетичної верби обійдеться в 1 тис. євро на 1 га площі. Це небагато, адже посадивши один раз, врожай ви будете збирати протягом 20-25 років.
Що важливо, при мінімумі витрат часу і коштів на догляд за енергетичними рослинами. Вже перші два врожаю дозволяють повернути інвестиції.

Крім того, що це принесе вигоду інвесторам, велику користь отримають люди (нові робочі місця, податки) і країна (заміщення газу).

Навіть 1 млн. га під енергетичними рослинами – це заміщення 5-5,5 млрд. кубометрів газу. При середній вартості блакитного палива в $180-190 за тисячу кубометрів ми отримаємо економію в $0,9-1,1 млрд.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

По-моєму, цієї цифри цілком достатньо, щоб серйозно переглянути ставлення до енергетичних рослин.

Показати ще новини
Радіо NV
X