Чим примітна робота в Україні
З одного боку, робота тут не сильно відрізняється від того, що я робив раніше в нафтових компаніях по всьому світу.
Я намагаюся впоратися з конфліктами і суперечностями, які виникають між нашими акціонерами, намагаюся виступити посередником в інтересах різних стейкхолдерів (наприклад, населення та уряду). І у мене великий досвід у цій справі придбаний в інших куточків світу. Я працював у Казахстані, відповідав за бізнес в Єгипті, коли у них була «арабська весна». Там теж мали місце досить складні стосунки з урядом.
Але з іншого боку, Україна - це зовсім інша справа. Моя робота дуже політизована. Це пов'язано зі структурою економіки країни, де політизація бізнесу досягла максимально можливого значення. Мене запрошують на велику кількість зустрічей, де я фактично є частиною українського істеблішменту, якщо хочете, української системи.
Україна сама по собі, я думаю, дуже цікава країна. Я б не сказав, що вона унікальна, але, безсумнівно, тут занадто багато зв'язків між бізнесом і політикою, багато різних інтересів, задіяних у кожному конкретному питанні або проблемі. Причому, у різних боків інтереси різні, що, на мою думку, не характерно для всіх країн.
Як Україні подолати зайву політизацію економіки?
Я деякою мірою консерватор і тому вважаю, що більшістю галузей краще управляють і обслуговують, коли вони приватизовані й у віданні професійних менеджерів, які мотивовані створювати прибуток, створювати цінність.
Тому я вважаю, що Нафтогаз України обов'язково треба розділити та приватизувати. Інфраструктуру з транзиту газу можна залишити під контролем держави, але в цілому Нафтогаз не повинен працювати в нинішньому вигляді.
Впевнений, що держава – поганий власник. Тому що чиновники думають в основному про власні інтереси. Їх не можна мотивувати на розвиток компанії. Це відбувається через те, що багато державних службовців займають посади лише один - три роки, а у великому бізнесі вам необхідно думати на довгострокову перспективу.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.