Чи здується ІТ-індустрія після обшуків?

26 травня 2016, 14:11
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
IT-індустрія в Україні швидко розвивається: за останні шість років - зі швидкістю 30-35% на рік, але часто не завдяки підтримці з боку держави, а всупереч. У 2015 році ми говорили про те, що кожен тиждень відбувається інвестиція в стартап. Тепер, на жаль, все частіше говоримо про те, що практично щотижня в IТ компаніях проходять обшуки. 170 позапланових перевірок в сталося тільки за даними ДФС, пройшло близько 50 обшуків з вилученням серверів, офісного та приватного (!) обладнання ... Ця сумна статистика змушує поставити запитання: чи потрібна Україні ІТ галузь?

І це при тому, що тільки ледачий не говорив про важливість галузі Інформаційних Технологій для України. Так в 2015 році в ІТ компанії було проінвестовано понад $100 млн, а сумарні інвестиції в стартапи в Україні за останні 5 років перевищили $240 млн. Це набагато більше, ніж в будь-якій іншій країні Центральної або Східної Європи. Але навіщо айтішникам залишатися працювати в Україні, якщо доводиться боротися не з конкурентами, а з державою?

Відео дня

Одним з мотивів залишитися в Україні, як парадоксально це не звучить, є криза. Філіп Котлер (батьки якого, до речі, родом з України), у своїй книзі «Хаотика: менеджмент і маркетинг в епоху турбулентності» якраз описував економіку під час глобальної кризи 2007-2010 року. На його думку, турбулентність - це нова реальність. Давайте визнаємо, що світ ніколи вже не буде колишнім, а кризові ситуації і проблеми в Україні та світі циклічні. Тому успішним може стати тільки той підприємець, який це розуміє і пристосовується до нових реалій. Цікавий факт: китайський ієрогліф, що означає «Криза» складається з двох частин - проблема і можливість. Є 2 реакції людини на важку ситуацію, перша з яких більш популярна - тікати. Друга реакція, менш типова, - шукати плюси в цій ситуації і використовувати кризу для вирішення проблеми, як цьому і вчать китайці. Переходячи до конкретики, в умовах економічного спаду у Вас буде набагато менше конкурентів, а значить, більше шансів завоювати свого споживача. Крім того, люди зайняті своїми питаннями «виживання» і на ваш бізнес їм наплювати. Так що у вас буде час для створення гарного продукту. У такі періоди у народу більше проблем, а значить більше завдань, які Ви можете вирішити своїм проектом, а значить, знайти перших клієнтів.

В Україні багато ідей, багато розробок, але мало людей, з розвиненою підприємницькою жилкою.

Головне в період кризи - бажання працювати. Сьогодні це основна проблема молоді: всі хочуть займатися тільки цікавими речами, творити, рутина ж відштовхує. Але давайте не забувати, що навіть коли Ви малюєте картину, то іноді доводиться мити стіл. В Україні дійсно багато талановитих людей, що створюють цікаві продукти. Але часто вони настільки сфокусовані на технології, на процесі «творчості», що забувають про все інше, в тому числі про продаж свого продукту. Насправді ж, хороша розробка - це всього 20% бізнесу, в той час як 80% - його просування та продажу. Спілкуючись з підприємцями в Європі, Англії, США і т.д, перше, що кидається в очі - вони хороші управлінці. У цих країнах, з розвиненою стартап індустрією, вистачає управлінців, але не вистачає технарів. У нас все навпаки. В Україні багато ідей, багато розробок, але мало людей, з розвиненою підприємницькою жилкою. У школі цьому не вчать). Саме тому, все частіше в Україну приїжджають міжнародні підприємці з метою знайти людей в свою команду. І багато наших талановиті хлопці їдуть, не дивлячись на те, що там будуть просто виконавцями, а тут у них були, насправді, кращі розробки та ідеї. Але, якщо в країні залишиться неактивне населення, то вся країна так і залишиться в ... там де і була (. Нічого не буде змінюватися.

Можна говорити про патріотизм і, спираючись на нього, умовляти айтішників залишатися працювати в Україні. Але бізнес і патріотизм - різні речі. Добре, що деякі все ж йдуть своїм шляхом, залучають інвестиції (як українських інвесторів, так і міжнародних) і продовжують вести бізнес в Україні. Тим більше працювати є з ким ...

Наприклад, в Українську асоціацію міжнародних інвесторів (UVCA) вже входить 36 членів - всі активні учасники інвестиційного та ІТ ринку країни. Не дарма кажуть, вдома і стіни допомагають. У країні є інвестиційні фонди, які працюють тільки з українськими стартапами. Наприклад, всі портфельні компанії AVentures Capital родом з України і / або базуються тут. Природньо, до нас приїжджають і міжнародні фонди, в тому числі для синдикованих угод.

Головними угодами минулого року стали інвестиції Фонду Джорджа Сороса в ІТ компанію Ciklum, а також інвестиція фонду Європейського банку реконструкції і розвитку - в ІТ компанію Depositphotos. Ці угоди - показник для всього світу, що в український ІТ сектор можна і потрібно інвестувати. По суті, це переломний момент для всієї України, коли в країну прийдуть нові інвестори, і на нас будуть дивитися не тільки в розрізі політичних скандалів і військових дій.

Та ж Польща активно цікавиться українськими стартапами, незалежно від їх місця розташування. Потреби в інвестиціях в Україну менше, тому що повноцінний запуск проекту обійдеться дешевше. В Україні нижчий поріг входу в проект не тому, що проекти гірші, а тому що ведення бізнесу дешевше в 5-10 разів, ніж, наприклад у Нью-Йорку. Це ще одна причина чому інвестори з цікавістю дивляться на українські стартапи, підписують угоди.

Можна чекати підтримки від країни або починати підбирати хостел в Європі. Але можна працювати над своїм проектом, розвиватися і залучати інвестиції. Особливість ІТ проектів в тому, що вони не обмежені територією і Ви можете почати глобальний бізнес, не виїжджаючи жити за межі України. На хороший стартап завжди є конкуренція з боку інвесторів і, якщо Ви зможете знайти свою нішу, то підбирати вже треба буде 5-зірковий готель в Нью-Йорку для зустрічі з черговим великим клієнтом. Дерзайте, і у Вас є всі шанси стати наступним Petcube або Looksery. Як, Ви досі не знаєте, хто це? Тоді обов'язково читайте наступний блог.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X