Чим вигідна девальвація української валюти

5 вересня 2018, 18:00

22 роки тому 2 вересня в оборот запустили українську валюту – гривню, відмовившись від карбованців, купонів та інших грошових знаків.

За цей час гривня пройшла серйозний шлях у плані девальвації. Дебютувала українська валюта з 1,75 грн/$. Сьогодні курс 28,4 грн/$. Це серйозне розбалансування.

Різка девальвація гривні відбувалася тричі. Перший раз – в 1998 році, коли трапилася світова економічна криза. Товари, що експортуються з України, коштували дешево, і гривня знизилася з 1,875 грн/$ до 5 грн/$. Схожа ситуація склалася в РФ. Тоді через обвал цін на нафту впала російська економіка, і Росія допустила дефолт.

Відео дня

Вдруге гривня знецінилася в 2008 році, коли трапився новий масштабний світовий фінансовий спад. Знизилися ціни на сировинні товари, обсяг експорту з України тут же скоротився. Імпорт помітно перевищив експорт, і національна валюта не витримала, різко впавши з 5,05 грн/$ до близько 8 грн/$.

Третій різкий обвал української валюти пов'язаний виключно з війною, яку розв'язала Росія в Україні з 2014 року. В деякі періоди гривня падала до 33 грн/$, але потім повернулася до нинішніх 28 грн/$. Воєнні дії знищили безліч українських підприємств, які виробляли товари на експорт. Як наслідок, Україна втратила великі обсяги поставок за кордон. І ситуація знову ж вперлася в той же баланс між експортом і імпортом, який кожного разу складається не на нашу користь і веде до девальвації гривні.

Висновків з того, що сталося – три.

Перший – економічний: знецінення гривні допомагало владі утримати економіку від падіння. Девальвація давала можливість уряду розрахуватися за зобов'язаннями, вартість яких для бюджету і громадян через це значно знижувалася.

Другий – прості люди перестали вимірювати власний добробут у гривні. Українці часто женуться за дешевою валютою: "хотілося б курс по 8 грн/$", чув також і побажання курсу по 5 грн/$. Або, хочеться отримувати зарплату в гривні, але з прив'язкою до іноземної валюти: якою б не була девальвація, зарплата все одно росла б пропорційно інфляції і нікого курс так не хвилював би.

Третій – ослаблення гривні на руку підприємцям, які займаються експортом. Оскільки гривнева вартість товарів знижується і дозволяє отримати більший прибуток в інвалюті, за яку вони продаються за кордоном. Таким чином девальвація стимулює експорт, для збільшення якого вже буде потрібно збільшувати виробництво, відкривати підприємства і створювати нові робочі місця.

Тому не так давно Національний банк України, вперше за багато років, перейшов до політики плаваючого курсу, яка дозволяє "відпустити" гривню і не керувати нею вручну.

Адже штучне утримання курсу, як це було раніше, не відповідало реальному стану справ. Наприклад, під час першої девальвації, коли курс впав з 5 до 8 грн/$, реальна вартість гривні по-суті вже перебувала на рівні близько 9 грн/$. А в 2013 році, коли курс штучно стримувався на рівні 8 грн/$, вартість гривні насправді становила 11 грн/$, якби рахувати за всіма правилами макроекономіки.

Українцям треба зрозуміти просту річ.

Питання не в тому, щоб національна валюта була міцною і долар коштував дешевше. Питання в тому, щоб заробляти більше. Ось до цього і потрібно прагнути, а гривні дати спокій.

Показати ще новини
Радіо НВ
X