Чи справді гривня недоцінена

10 серпня 2016, 14:15
Британський журнал The Economist опублікував результати щорічного дослідження Біг Мак Індексу, згідно якого гривню назвали недооціненою майже на 70%

Та що насправді означає Індекс Біг Мак для української економіки? Розрахунки творців Індексу Біг Мак дуже прості: вартість гамбургеру в Україні дорівнює 39 гривень, тобто 1,57 долара за курсом 24,80 гривень, хоча в США він коштує 5,04 долара. Згідно з теорією паритету купівельної спроможності – вартість гамбургера Біг Мак у доларах США у довгостроковій перспективі повинна бути однаковою у всіх країнах світу. За цією логікою, «справедливий» курс гривні повинен складати 7,74 грн. за долар. Існує чимало причин, чому Біг Мак в Україні коштує втричі дешевше, ніж у США. І недооцінена національна валюта далеко не головна з них.

Відео дня

Більш вагомими є фундаментальні економічні причини, тобто відмінність економічної структури і ступінь розвитку країн. Породжує цю різницю низька продуктивність праці як у промисловості, так і в сфері послуг. Ціна робочої сили в Україні значно менша, ніж в США. Це ж стосується вартості оренди і сировини, скажімо, тих же м’яса і хліба, з яких у тому числі формується ціна Біг Маку. Відтак український гамбургер значно дешевший у собівартості, ніж американський. Теорія паритету купівельної спроможності у реаліях нестабільності української економіки не діє. На основі даних дослідження Біг Мак Індексу дійсно можна прогнозувати курсову динаміку у багатих та економічно-стабільних країнах.

Проте цей показник є абсолютно спотвореним для країн, що розвиваються. І Україна тому яскравий приклад. Візьмемо інше дослідження, також основане на ціні гамбургерів - «Рівень доступності Біг Маків» в Україні. Воно показує, скільки Біг Маків може дозволити собі одна людина за один день. Для цього показник ВВП на душу населення в доларах США поділено на 366 днів у році та ціну Біг Маку.

Отже, якщо в 2014 році українець міг собі дозволити 7 гамбургерів на день, то сьогодні – менше 4. Відтак наш рівень купівельної спроможності відкотився на 11 років назад – до показників 2005-го року. При цьому український Біг Мак є найдешевшим у доларовому еквіваленті з-поміж 48 країн, які виробляють більше 94% усього світового ВВП. То ж доступність гамбургерів в Україні зумовлена радше зниженням ВВП та доходів населення, ніж недооціненою національною валютою.

Насправді курс гривні сьогодні є доволі збалансованим, навіть попри те, що Україна ще не отримала черговий транш кредиту від МВФ. Але й у цьому є позитив – ринки «звикли» до відсутності підтримки з боку Міжнародного Фонду і не так різко реагують на невтішні новини про чергове перенесення дати. При цьому позитивне сальдо платіжного балансу за останні 11 місяців склало 2,1 млрд. доларів, купівля валюти Нацбанком в резерви значно перевищила очікування і склала за цей період 1,8 млрд. доларів, валові резерви збільшились на 11% до 14 млрд. доларів.

Стабілізація курсу стала запорукою зниження інфляційних очікувань, завдяки чому НБУ з початку року знизив ключову ставку за двотижневими депозитними сертифікатами з 20% до 15,5%. Позитиву додають світові ринки – за цей період різко зросли світові ціни на сталь, що сприяло притоку валюти в країну. Але повноцінне відновлення співпраці з МВФ є необхідним для забезпечення стійкого економічного зростання. У найближчі тижні варто очікувати певне ослаблення гривні на міжбанківському ринку, але курс залишиться в діапазоні 24,65/24,90 грн. за долар.

На початку календарного місяця стартує купівля валюти для виплати дивідендів. В минулому місяці ця сума склала 100 млн. доларів. Також на цьому тижні НБУ планує погасити 100 млн. доларів індексних ОВДП – цю суму валюти при виконанні певних умов зможуть купити банки, згідно Постанови НБУ № 361 від 28.07.2016. Готівковий ринок реагуватиме відповідно.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Показати ще новини
Радіо NV
X