Чи потрібна нам страхова медицина

16 травня 2016, 13:13
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Українські пацієнти  скаржаться на рівень надання медичних послуг, висловлюють невдоволення рівнем сервісу в державних медустановах

Вони обурюються рівнем корупції в госполиклиниках і відсутністю необхідних медикаментів. Пояснюються такі пасажі як правило тезою про те, що медицина в Україні безкоштовна. У порівняння з українськими реаліями недбайливі пацієнти то і справа ставлять закордонні клініки, в яких і лікують краще, і умови перебування набагато приємніше. Коректно таке порівняння і що стоїть за «бідністю» української медицини і настільки вона «безнадійна»? Спробую розвіяти цей міф.

Відео дня

Невже українці привередливее іноземців?

Остання доступна статистика свідчать про те, що 2014 році на лікування за кордоном виїхали 20 000 українців. І половина цих пацієнтів отримували медичні послуги в категоріях SPA, детоксикації та реабілітації. З цих 20 000, чверть пацієнтів отримували меддопомогу в Ізраїлі в частині онкологічних хвороб. При цьому в Україну за медичною допомогою звернулися в 2014 році 30 000 іноземців. Половина з них звернулися до українських лікарів для вирішення проблеми безпліддя, тому що на законодавчому рівні у багатьох країнах це заборонено. На другому місці – стоматологія, адже не секрет, що тут послуги стоматологів набагато дешевше, ніж у Європі та США. Третє і четверте місце – за пластичною хірургією і офтальмологією. У нас медицина значно дешевше і технології найчастіше новітні.

Мало хто знає, що саме в Україну за порівняно недорогим і якісним лікуванням прагнуть іноземці, а всесвітньо відомі зарубіжні компанії - виробники цінують висновки українських фахівців. Наприклад, головний лікар нашої клініки Андрій Ковальов - провідний консультант швейцарської компанії ЗІРКУ - лідера унікальної технології імплантації внутрішньоочних лінз, я – науковий консультант американської компанії Paragon - світового лідера ортокератологіі.

Однак ситуація з пацієнтами місцевими дещо інша. У свідомості українців щільно сидить переконання, що медицина повинна бути безкоштовною. Насправді це не так. Сучасна медицина – це галузь високих технологій: електроніка, променеві методи дослідження, комп'ютерна діагностика. Варто задуматися над тим, що створення всієї цієї апаратури вкладено працю тисяч людей, які не можуть працювати безкоштовно. Або інший приклад – медичні препарати. Очевидно, що без вкладень, досліджень і розвитку, медицина не досягла тих висот, які є зараз.

Чи є панацея?

За будь-яку медичну послугу, навіть якщо вона для пацієнта безкоштовна, завжди хтось десь платить. А сучасна медицина – це настільки дороге задоволення, що жодна, навіть найбагатша держава, не здатна взяти на себе витрати по розвитку медицини. Якщо держава все ж вирішить забезпечити своїм громадянам безкоштовне медичне супроводження, то на інновації в медицині можна буде поставити хрест. Медицина повинна заробляти на себе в будь-якому випадку. В ідеалі, Україні вистачило б кількох десятків сучасних, профільних, оснащених за останнім словом медицини, центрів. Адже медицина – це теж бізнес. А бізнес повинен бути структурованим і прибутковим. Не буває в медицині безкоштовних послуг. Є послуги, включені у вартість.

Якщо говорити про послуги високотехнологічних, абсолютно однозначно можна сказати: без страхової медицини нам не обійтися. Якщо запитати 100 лікарів у приватних клініках про те, чи потрібна страхова медицина, всі 100, не вагаючись, відповість так. При цьому, прийшовши в державне медзаклад, ви почуєте негативну відповідь від абсолютної більшості співробітників, тому що це різко скоротить, або взагалі виключить можливість отримувати подяки від пацієнтів та безоплатно використовувати державні ресурси в особистих цілях.

Ідеальної моделі страхової медицини не існує. І Україна може багато втратити – і час, і прогрес, поки буде зважувати за і проти впровадження забезпеченої або страхової медицини.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X