Чи можливо побороти корупцію

9 червня 2016, 15:49
На мою думку, насправді повністю подолати корупцію, викинути її з ужитку - не можна

Але можна зменшити її наявність до такого рівня, що бізнес зможе вибирати. Тому що зараз він фактично без вибору, майже не має можливості працювати без певних схем. І це не проблема бізнесу. Це проблема держави і взаємовідносин держави з бізнесом. Бізнес максимально зацікавлений в тому, щоб вийти з тіні. Ми говоримо про реальний бізнес, а не про той, який побудований на отримання корупційної ренти, так званий олігархічний. І це назвати бізнесом в принципі не повертається язик. Отже, знизити корупцію можна до мінімуму. Не вистачає лише одного - політичної волі.

Відео дня

Найкорумпованішим органом на даний момент є Державна фіскальна служба і все, що з нею пов'язано. Фактично з регулятора, який повинен був бути зацікавлений в нормальній співпраці з бізнесом, вона перетворилася на орган вимагання, ключовим механізмом якого є вилучення коштів не в бюджет, а у кишеню. Величезна проблема - це суди. Неможливо в судах довести свою правоту, навіть якщо бізнес діє законно. Що теж важко, але можливо. І вся система юстиції, прокуратура, суди - це другий елемент у відносинах держави та бізнесу, який ці відносини псує.

Чому зросла статистика появи корупції? Ми більше почали про це говорити і набагато більше людей зараз почали викривати її. Наступний етап – повинна активізуватися боротьба з корупцією. На жаль, досі її ефективність була надзвичайно низька. Ключовий елемент, якого зараз не вистачає, - це антикорупційні суди. Тому що можна залучити топ-чиновника до відповідальності, може спеціальна антикорупційна прокуратура представити цю справу в суді. Але є всі шанси, що в нереформованому суді тими суддями, які є зараз, ця справа буде просто злита.

Хоча дуже сумно заявляти, але повністю згоден, що бізнес став стикатися з хаотичною корупцією. Якщо за часів Януковича була побудована система, теоретично бізнес знав, за якими правилами він може працювати, хоча його заганяли в корупційні схеми, зараз дуже часто це просто банальний хаос, коли люди навіть не знають, за якими правилами працювати. І це дуже небезпечно.

Проблема в тому, що якщо не діють реальні правила, починають діяти неформальні правила. Зараз корупційні сірі відносини частково для бізнесу вигідніше, ніж звичайні.

Я думаю, що значна частина бізнесу після певного етапу недовіри, тому що зараз рівень довіри до органів влади надзвичайно низький, все ж таки була б готова і працювала б по-чесному. Тут питання, чи готова держава працювати по-чесному. Нас лякають, що якщо зараз забрати з державної системи корупцію, то фактично все розвалиться. І показують приклад Одеської області. Моя думка, що насправді це роблять ті, кому вигідна каламутна вода.

Ми в Transparency International дуже часто спілкуємося з представниками бізнесу, великого, середнього, малого, який чітко говорить, що ми готові грати за правилами. Ми будемо дотримуватися правил. Питання, держава готова дотримуватися цих правил? В цьому напрямку ми покладаємо дуже великі надії на повільну, але інтеграцію в європейське співтовариство. Єдине питання, ми запустимо спочатку ці правила всередині і прийдемо з сильними, готовими до конкуренції українськими підприємствами в цей європейський простір, чи ми далі будемо терпіти корупцію, і відкриємося, коли наші підприємці ще не готові до цієї конкуренції.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Це виклик владі.

Я скажу лише про один факт. Якщо глава ДФС Роман Насиров приховав якийсь дуже серйозний обсяг активів, а сам вимагає, щоб інші декларували свої активи чесно, - це схоже на шизофренію. Людина повинна сповідувати те, що вона проповідує. Я вже мовчу про всі нарікання про ситуацію на митниці, про те, що ми не можемо ввести єдиний електронний офіс для людей, які хочуть платити податки. А поки бізнесмени реально змушені витрачати купу свого продуктивного часу на непродуктивні дії. Це чітко показує, що адміністративно Насиров не здатний запустити реформу. Це просто один факт, який чітко каже - людина не на своєму місці. Про те, що в цій системі діють найбільші корупційні схеми - це другий факт, який свідчить, що в даному випадку це дуже сумнівна особистість.

Показати ще новини
Радіо NV
X