Чи є життя без кешу

12 січня 2017, 12:46
Як місяць прожити повністю без готівки

Поки інші обговорюють тему зниження граничних розрахунків готівкою до 50 тис. гривень, розповім, як я зміг прожити цілий місяць взагалі без готівки, не змінюючи при цьому способу життя.

Відео дня

Ця історія почалася в листопаді минулого року на одному з форумів, присвяченому питанням безготівкової економіки. Питання модератора: «Чи зможете ви прожити місяць абсолютно без готівки», - я сприйняв як особистий виклик і вирішив спробувати, як це - жити без кешу. Так і відбувся старт мого безготівкового експерименту.

Без кешу не заїдеш

Перша незручність, з якою зустрічаєшся в житті без кешу, - транспорт. Після форуму планував викликати Uber, але телефон розрядився, і замовити таксі не вийшло. Згодом я застрибнув у тролейбус, ще не усвідомлюючи, що не залишилося жодної копійки готівкових грошей. Через кілька секунд, коли прийшло розуміння, що за квиток не розрахуватися, довелося вийти на найближчій зупинці і, в підсумку, пройти близько години пішки. Зі спокусою підійти до банкомата вдалося швидко впоратися: «адже я все зможу без кешу»,- подумалося на той момент.

Так був отриманий висновок 1: безготівкова оплата транспорту є першим кроком на шляху до безготівкової економіки.

Клієнт завжди правий

На наступний день виникли нюанси зі звичками. Часто ми з колегами купуємо каву у вуличних торговців, які часто не беруть безнал. Оскільки відмовитися від ранкової кави було складно, я вирішив домовитися з торговцем кави про безготівковий переказ з картки на картку. Повинен сказати, що метод ультиматуму творить дива: «або безнал, або ви втратите клієнта» – і оплата здійснюється безготівково.

Висновок 2: бажання клієнта може змінити модель бізнесу і змусити торговців приймати зручну для клієнта форму оплати.

Зручність – наше все

У повсякденному житті відбувається величезна кількість операцій передачі грошей між людьми. Ми постійно збираємо гроші на якісь суспільні потреби – подарунки на дні народження, оплату колективної покупки, передаємо гроші друзям або близьким, позичаємо. Все це можна робити через банківські програми на телефоні. Але у всіх цих системах є проблема – намагаючись забезпечити безпеку операцій, вони часто не дуже зручні у використанні. Доводиться проробляти цілий ряд маніпуляцій: ввести номер своєї картки і картки одержувача, погодитися на комісію, отримати смс з кодом підтвердження... як альтернативу, деякі провайдери послуг пропонують запам'ятати частину даних, але, в цілому, картина не змінюється. У підсумку, багатьом все ще зручніше заплатити готівкою.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Висновок 3: системи переказу грошей існують, але вони не завжди зручні у використанні. А вони повинні прагнути стати максимально зручними у використанні і в той же час залишатися не менш захищеними.

Сеанс одночасної гри або клієнт декількох банків

Часто буває так, що ми користуємося послугами декількох банків. В одному нам подобаються продукти, до іншого ми звикли за довгі роки обслуговування, а в третьому отримуємо зарплату. У такому випадку часто виникає необхідність переказу грошей з рахунку в одному банку на рахунок в іншому. При цьому, банк практично завжди тарифікує ваш безготівковий платіж, і дуже ймовірно, що це обійдеться в 1% від його суми. З іншого боку, практично завжди існує можливість без комісії зняти готівку в касі або банкоматі одного банку і так само без комісії внести їх на рахунок в іншому банку. Вищевказане свідчить про недостатню зацікавленість комерційних банків у розвитку безготівкових операцій – їм простіше нести витрати на підкріплення каси, оплату праці касирів і т. д.

Висновок 4: банки повинні гармонізувати тарифи з метою економії касових витрат і стимулювання безготівкових платежів. Безготівковий платіж повинен обходитися клієнтові дешевше, ніж касова операція.

Даєш технології ХХІ століття на оплату комуналки

В Україні активно розвиваються компанії-агрегатори рахунків для оплати комунальних послуг. Їх бізнес полягає в «оцифруванні рахунків» – вам на пошту їх надсилають в електронному вигляді для оплати через інтернет-банкінг або навіть автоматично списують кошти з рахунку. Однак, незважаючи на розвиток сучасних технологій, мільйони паперових квитанцій по всій Україні щомісяця продовжують розсилатися по поштовим скринькам. Ці рахунки оплачуються готівкою у відділенні найближчого банку чи пошти, щоб, в тому числі, отримати «паперове підтвердження оплати».

Висновок 5: Рахунки за комунальні послуги повинні оформлятися в електронній формі.

Висновок 6: Електронна квитанція може і повинна бути самодостатнім доказом здійсненої оплати.

Уроки для Європи

За час перебування на «безготівковому посту» мені довелося опинитися в Берліні. В самому центрі міста, на Олександр плац, у великому кафе мені не вдалося перекусити – до оплати приймалася лише готівка. В сусідньому кафе ситуація повторилася. У третьому кафе була встановлена мінімальна сума для безготівкової операції в 10 євро. Зрозуміло, кава коштує менше за дану суму.

Висновок 7: В Україні все не так погано з кешллесс-розрахунками – у деяких аспектах ми не тільки не відстаємо, а навіть випереджаємо розвинені країни.

Висновок 8: Торговці не приймають картки для дрібних операцій за рахунок високої комісії банків і платіжних систем. Потрібно вивчити чужій урок і знайти вихід з аналогічної ситуації в Україні.

Безнал = безпека

Одного разу, завзято працюючи, я отримав смс від свого банку про списання 102.58 EUR з рахунку, що моментально розчинило мою безготівкову романтику. Зрозуміло, почалися дзвінки в колл-центр, уточнення про природу цієї операції. Далі послідувало блокування карти і всі можливі пов'язані з цим незручності. Пізніше довелося сходити в банк і написати заяву про спірну трансакцію. Незважаючи на зазначені клопоти, ймовірність повернути гроші, все ж, досить висока.

Показати ще новини
Радіо NV
X