Чи є шанс в української ГТС

13 вересня 2016, 13:37
Газпром продовжує заявляти про відновлення інтересу до Північного потоку-2 і Турецького потоку  

Але всі ці проекти під питанням. Туреччина є ситуативним партнером для Росії. А, враховуючи недавню історію відносин двох країн, зараз досить складно розраховувати на їх значне поліпшення. При цьому Газпром може використовувати аргумент Турецького потоку в майбутніх переговорах.

Відео дня

Але з огляду на те, що терміни будівництва кілька років, а ще навіть не готова документація, проект має досить віддалені перспективи.

Зараз для України більш актуальним є Північний потік-2, який подвоїть пропускну спроможність існуючого Північного потоку. Додаткові дві гілки забезпечать близько 55 мільярдів кубометрів прокачування в Європу. Але цей проект скоріше політичний, враховуючи, що існуючих транспортних потужностей цілком вистачає для забезпечення надійного транзиту до Європи. І для Газпрому будівництво нових потужностей в першу чергу вирішує питання поводження України і виключення її зі списку транзитерів.

Поки Північний потік-2 затримується через позицію Європейського Союзу. Наприклад, Польща нещодавно домоглася призупинення проекту в існуючому вигляді. І партнери Газпрому вийшли з цього консорціуму.

Зараз в Європі намагаються вирішити дві проблеми. Перша - проект вигідний для країн старої Європи (Західних країн). Друга - він невигідний для країн Східної Європи, які втрачають диверсифікацію.

Але не виключено, що Газпром знайде інші шляхи для його реалізації. Він намагається все закінчити до кінця дії транзитного договору з Україною, тобто до 2019 року. А для України це буде означати зменшення транзиту до декількох десятків мільярдів кубометрів на рік, при існуючих - 65-70 млрд кубометрів. І це не тільки зменшує ефективність використання ГТС, а й втрата $1-1,5 млрд на рік.

Для України наразі є перспективним створення консорціуму, згідно з яким відомі енергетичні компанії Європи будуть управляти українською ГТС. Це показує Європі, що Україна передбачуваний партнер, дає чіткий сигнал, що політичний вплив на компанію буде знижено і вона буде керуватися економічними питаннями в своїй діяльності.

Хоча Нафтогаз вже заявляв про отримані запити європейських компаній, це не близька перспектива. Швидше за все, до вирішення питання в Стокгольмському арбітражі, створення консорціуму з іноземними інвесторами не буде.

Показати ще новини
Радіо НВ
X