Чи є майбутнє у біогазу

11 червня 2018, 19:00

Джерелом для отримання біогазу можуть служити найрізноманітніші види біомаси рослинного та тваринного походження.

Біомаса тваринного походження – це все, з чого складаються і що виділяють в процесі життєдіяльності людина і тварини. Біогаз можна отримувати з їхніх екскрементів, з їхньої крові та з будь-яких частин тіла. Як – це вже окреме питання, що виходить за рамки даного розгляду.

Відео дня

Органічна складова стічних вод всіляких очисних споруд може мати як тваринне, так і рослинне походження, в залежності від їхнього початкового джерела. Так само, як і похована в товщі полігонів побутових відходів органічна біомаса, яка служить джерелом різновиди біогазу – звалищного газу.

Найбільш широко використовуваною для отримання біогазу є сировина рослинного походження. Яку прийнято розділяти на покоління, як і різні види палива, які з такої сировини виробляють.

Сировина рослинного походження 1 покоління – це різноманітні види рослин, з яких виробляють продукти харчування. Якщо обмежитися рамками вироблення біогазу, то перші місця тут заслужено займають кукурудза, цукрові буряки та цукрове сорго. Причина цього криється в їхній високій врожайності, високий потенціал отримання біогазу і відпрацьованих технологіях вирощування, збору і зберігання. Основним негативним фактором при використанні харчових культур в якості сировини біогазових комплексів є відповідне скорочення обсягів виробництва продуктів харчування для людей і сільськогосподарських тварин.

Саме вищезгаданий фактор послужив основним спонукальним мотивом для дослідження можливостей і розробки технологій отримання біогазу з рослинної сировини 2 покоління – з відходів і невикористовуваних побічних продуктів рослинництва (соломи). А також з природно ростучих або спеціально вирощуваних на малопридатних землях енергетичних рослин (трави, міскантусу і т.п.)

Їх анаеробна ферментація, раніше здавалася неможливою внаслідок високого вмісту лінго – целюлозних хімічних сполук, сьогодні успішно здійснюється на нечисленних поки біогазових комплексах в Китаї і деяких країнах Європи.

Не зовсім зрозуміло, до якого покоління слід, і чи потрібно відносити відходи підприємств харчової промисловості, такі як цукровий жом, пивна дробина, спиртова барда і т.п.

Залишимо це питання на розсуд теоретиків і перейдемо до сировини 3 покоління, до якого відносять численні різновиди водоростей. Їхньою особливістю є той факт, що вони складаються з найпростіших одноклітинних і багатоклітинних організмів.

Отриманням з них різних видів палива, в тому числі біогазу, в останні роки посилено займаються численні університети і наукові установи багатьох країн світу. У тому числі України (але про це в наступних публікаціях). Проведені дослідження переконливо показують цілу низку переваг, основною з яких є можливість штучного вирощування великої кількості водоростей в спеціальних спорудах – фотобіореакторах, можливість повноцінного використання при цьому всього надлишкового тепла, двоокису вуглецю з вихлопних газів, а також рідкої фракції дігестату. Більш того, використання водоростей в якості ко-субстрату, в наслідок високого вмісту в них вуглецю, дозволяє ферментувати органічні речовини з високим вмістом амонійного азоту (курячий послід і свинячий гній).

Вчені та інвестори низки країн сьогодні пильно розглядають можливість повномасштабного використання водоростей для анаеробної ферментації і отримання біогазу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X