Чи будуть покарані депутати-мільйонери

10 листопада 2016, 11:18
Як вже відомо багатьом, з вересня почала функціонувати система е-декларування, яка вже встигла привернути до себе увагу українського народу. Насамперед саме розмірами грошових коштів, а також жартами депутатів

У зв'язку з цим, у багатьох виникає закономірне запитання: невже не буде ніякої відповідальності за настільки немаленькі гроші, задекларовані чиновниками, або за провокаційні жарти?

Відео дня

Щоб отримати відповідь на це запитання, потрібно детально розібратися у процедурі притягнення до відповідальності, а також види відповідальності за порушення правил подачі декларації.

За порушення процедури подання декларацій передбачено такі види відповідальності: адміністративна, кримінальна або ж дисциплінарна.

Адміністративна відповідальність передбачена за несвоєчасну подачу декларації, а також за несвоєчасне подання інформації про відкриття рахунка в іноземному банку. Адміністративна відповідальність також наступає, якщо суб'єкт декларування не попереджає про істотну зміну в матеріальному становищі. Поряд з цим, подача неправдивих відомостей про майно, якщо ці відомості різняться більш ніж на 138 тис. грн, але не більше 344 тис. грн від реального стану, які також тягнуть за собою адміністративну відповідальність. Таким чином, чиновник, який вчинив адміністративне правопорушення, буде змушений сплатити штраф у розмірі, який буде коливатися від 850 грн до 42,5 тис. гривень.

Якщо ж суб'єкт декларування умисно не подав декларацію або ж подав завідомо неправдиві відомості, і ця сума буде перевищувати 344 тис. грн, такий чиновник буде нести вже кримінальну відповідальність. Крім того, отримання активів (більш ніж на 689 тис. гривень) без належного підтвердження їх походження, а також передача таких активів іншим особам, також потягне за собою кримінальну відповідальність. Таких чиновників буде чекати покарання виключно у вигляді позбавлення волі до двох років з позбавленням права обіймати певні посади, а також конфіскацію цього майна. А ось за подачу неправдивої інформації в декларації, депутати і державні службовці можуть нести відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 42,5 до 51 тисячі гривень, громадських робіт або ж позбавлення волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади до трьох років.

Що ж стосується дисциплінарної відповідальності, то поки вона передбачена в тому разі, якщо суб'єкт декларування подав завідомо неправдиву інформацію, яка відрізняється від дійсності менш ніж на 138 тис. грн. Інших приводів для притягнення чиновників до дисциплінарної відповідальності законодавцем не передбачено.

Як видно, законодавчої бази для правоохоронних органів більш ніж достатньо, щоб почати повноцінні розслідування щодо низки чиновників. Вже зараз відомо, що ряд чиновників або не подали декларації, або відобразили у ній майно, походження якого вимагає додаткової перевірки.

А ось з процедурою перевірки задекларованих даних справи йдуть куди гірше. На цей момент процедура перевірки декларацій не прописана. Відомо лише те, що цим буде займатися Департамент фінансового контролю та моніторингу способу життя. До повноважень цього органу входить аналіз заяв фізичних і юридичних осіб, моніторинг ЗМІ, а також соціальних мереж чиновників і членів їх сімей. Документа, який би встановлював процедуру перевірки декларацій, Національне Агентство протидії корупції поки не приймало.

Що стосується жартів депутатів і державних службовців у своїх деклараціях, то у чиновників є 7 днів для внесення коректив у свою декларацію. Найімовірніше, всі депутати-жартівники просто внесуть виправлення в декларацію, таким чином уникнувши відповідальності. Якщо ж цього не станеться, їх дії можуть сприйматися як внесення завідомо неправдивих відомостей в декларацію. І залежно від розміру спотворень, для них може настати дисциплінарна, адміністративна або кримінальна відповідальність.

Показати ще новини
Радіо НВ
X