Час бізнес-покоління uber

5 вересня 2017, 10:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Бізнес-модель Uber стала не лише ідеальною моделлю побудови успішного бізнесу спільної участі. Вона використовується новим поколінням бізнесменів, як зразок якісного сервісу

Uber відомий як сервіс для виклику приватних водіїв, а також як компанія з найбільш динамічним розвитком за останнє десятиліття. Ще у 2009 році Uber був невеликим стартапом без будь-яких глобальних планів. Але за 8 років існування компанія розширила мережу до 600 міст по всьому світу і притягнула більше $11,5 млрд у 14 раундах. Такий успіх став мрією будь-якого стартапу.

Відео дня

Популярність Uber посприяла створенню безлічі проектів із застосуванням аналогічної моделі бізнесу в абсолютно різних сферах, таких як доставка продуктів, транспорт або подорожі. Щоб швидко і просто пояснити ідеї своїх стартапів, їх автори почали порівнювати свої проекти з Uber, називаючи їх "uber for…"

Терміни "uber for X" або уберизація почали набирати популярності ще в 2013 році. Сьогодні вони використовуються як бізнесменами-початківцями, так і відомими інвесторами. На AngelList – веб сайті, де стартапери шукають інвесторів – представлені 526 компаній, в описі яких вказано "uber for". На ProductHunt – веб сайті, де користувачі розповідають про нові стартапи, – з'явилася окрема категорія, яка називається Uber for X startups . Слід зазначити, що модель uber for X універсальна і може використовуватися у діаметрально протилежних нішах.

Пропоную розглянути декілька прикладів, які допоможуть в цьому переконатися.

Instacart. Немає часу на похід по магазинах? Додаток Instacart – послуга, відома як "uber для покупок". Компанія, яку заснував у 2012 році колишній співробітник Amazon Апурва Мехта, працює по всій території США. За допомогою сервісу можна обрати улюблений магазин, замовити продукти, визначити час доставки і просто чекати кур'єра. У березні 2017 року компанія закрила раунд D, який приніс їм $400 млн інвестицій.

Моя поліція. Сервіс для інтерактивної комунікації органів поліції і свідомих громадян. Автори і розробники називають свій стартап "uber для поліції". Моя Поліція – соціальний проект асоціації Noosphere на чолі з Максом Поляковим. Основна функція додатку – тривожна кнопка "SOS", яка дозволяє одним натисканням на екран мобільного телефону викликати поліцію, автоматично відправивши дані про місцеперебування користувача.

Крім того, додаток дозволяє оцінити професіоналізм того або іншого поліціянта, отримати повідомлення про ситуацію у будь-якій точці міста і подивитися на карті, де знаходяться найближчі відділки поліції та медичні установи. У серпні 2016 сервіс запрацював у місті Дніпрі, а через рік тестування система готова стартувати по всій Україні і виходити на міжнародні ринки.

Flinja – сервіс, відомий як "uber для роботи". Компанія була заснована у 2014 році Віктором Янгом і Кеном Міллером. Модель Flinja більше інших схожа на модель Uber. Платформа складається з двох частин: перша для компаній, працедавців, які шукають студентів і інтернів, друга – для самих претендентів. Фактично, Flinja є ринком актуальних вакансій, де студенти можуть не лише знайти роботу, але й набути додаткових навичок, необхідних для професійної діяльності. Інвестиції в проект Flinja склали вже більше $1,2 млн.

Додаток від RTS (Recycle Track Systems). Компанія RTS , також відома як "uber для побутових відходів", була створена Адамом Паскалем і Грегорі Летьері у 2015 році. Попри те, що компанія є досить молодою, проект RTS вже притягнув понад $11 млн інвестицій. Додаток для мобільних пристроїв пропонує користувачам замовити вивезення сміття у будь-який слушний час, а також отримати повідомлення про факт виконаних робіт. Сервіс зручний не лише для індивідуальних клієнтів, але і великих торгових мереж, кафе, ресторанів і так далі.

DoctorOnDemand – сервіс, завдяки якому можна отримати медичну допомогу або організувати онлайн-консультацію у потрібного фахівця, просто скориставшись відповідним додатком у смартфоні. Проект заснований у 2012 році і належить компанії Teladoc, Inc., відомому постачальникові медичних послуг на віддаленій основі. За історію свого існування DoctorOnDemand притягнув додаткове фінансування у розмірі понад $86 млн.

Існують і більш нестандартні стартапи, ґрунтовані на рішенні "uber for X". Сюди можна віднести такі додатки як Minibar, Eros і Ease.

Додаток Minibar , доступний для користувачів Apple і Android пристроїв, пропонує здійснити замовлення вина, пива і лікеро-горілчаних виробів не виходячи з будинку. Компанія була створена Ліндсі Ендрюс і Ларою Кристал у травні 2013 року. "Uber для алкогольних виробів" є ще однією перспективною сферою, яка, ймовірно, буде затребувана у багатьох країнах.

Проект Ease, також відомий як "uber для марихуани" – це новий стартап, яким керує Дон Бредшоу. Із Ease можна замовити марихуану або ж продукти, що її містять, з доставкою додому.

Ще один новий додаток під назвою Eros дозволяє вибрати собі партнера на ніч або ескорт-послугу у таких країнах, як США, Канада і Велика Британія. Додаток має приголомшливий попит. Більше того, у червні Eros вийшов на ICO. Заявлена сума збору склала $5 млн. Збір коштів завершився 23 липня, на момент написання статті стартапу вдалося притягнути більше $4,8 млн.

Ставши практично ідеальною моделлю побудови успішного бізнесу, Uber використовується багатьма компаніями-початківцями як зразок якісного сервісу. Але не варто забувати, що будь-який стартап має свої особливості, якими не можна нехтувати у гонитві за успіхами Uber. Адже саме вони допомагають створити унікальний продукт, що перевершує за популярністю будь-які аналоги.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X