Чи буде зима теплою

29 вересня 2016, 09:49
Поки досить важко визначити, наскільки Україна готова до опалювального сезону, адже існує один фактор, який нелегко спрогнозувати
Це погода. Звичайно, є дані синоптиків, які вони надають відомствам, на підставі яких розраховується обсяг запасів енергоресурсів, але такі розрахунки завжди мають значну похибку.

Додатковим фактором невизначеності є оборотні кошти, які компанії витрачають для поповнення запасів палива. Якщо розглядати теплову генерацію, то треба аналізувати поточну ситуацію у державній компанія Центренерго та приватній компанії ДТЕК Холдинг. Оборотних коштів у держкомпанії не багато, тим не менш вона намагається поповнювати запаси. У ДТЕК, згідно з останньою звітністю, оборотний капітал був негативним, що не дозволяє холдингу виділити достатньо коштів для поповнення запасів. Все це призвело до того, що в 2016 році країна виходить на менші запаси вугілля, ніж торік. Низький рівень запасів вугілля створює видимі ризики для енергосистеми. Подолати ці ризики допоможуть тільки регулярні поставки енергоресурсів. Затримки в постачанні можуть викликати проблеми для балансу енергоринку. Існує й окреме питання, як балансувати електроенергію з точки зору її джерел, а саме в якій пропорції буде проводитися теплова, атомна і гідроелектроенергія.

Повертаючись до ситуація з накопиченням вугілля, варто сказати, що існує поділ на антрацитове і газове вугілля. Уряд, як і приватний холдинг ДТЕК, заявили про необхідність імпортувати саме дефіцитний антрацит. Це дає підстави сподіватися, що поставки будуть безперервними. З іншого боку, знову ж таки не можна виключати погодний фактор, який може принести додаткові складності.

В таких обставинах стає об'єктивним факт підвищення тарифів на електроенергію, який обумовлений ціною вугілля. Хоч світові ціни й залишаються на досить стабільному рівні $55 за тонну вугілля, якщо врахувати його доставку з Південної Африки, він обходиться Україні практично в $72 за тонну. Підвищення тарифів необхідне насамперед для покриття витрат і забезпечення прибутковості компаній теплогенерації, яким необхідно мати кошти для модернізації. Наприклад, Центренерго вже закладає у своїй стратегії переведення частини енергоблоків на газове вугілля, яке більшою мірою видобувається на українській території. Це дозволить уникнути дефіциту палива в майбутні роки. Для такого проекту компанії потрібні вільні грошові кошти, які вона повинна заробити як прибуток.

Якщо ж розглядати накопичення газу в ПСГ, то відбулася досить цікава ситуація: Нафтогаз у своїй стратегії давав прогноз, що до 1 листопада запаси повинні бути на рівні 14,5 млрд кубометрів. Пізніше уряд прийняв рішення, що є необхідність у накопиченні 17 млрд кубометрів. Це досить велика різниця, яка стала сюрпризом як для експертів ринку, так і для самого Нафтогазу. В нинішніх умовах реверсу газу з Європи здійснити закачування додаткових обсягів, щоб забезпечити 17 млрд кубометрів у підземних сховищах, досить складно через ліміт пропускної спроможності газопроводу.

Відео дня

Показати ще новини
Радіо NV
X