Боротьба з вітряками

31 травня 2018, 16:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Напередодні всесвітнього дня відмови від куріння дискусії навколо тютюну завжди розпалюються з новою силою.

Це щорічна традиція: антитютюнові активісти не тільки хочуть ввести чергове обмеження для нашої галузі, а й зробити це красиво, приурочивши закон до знаменної дати.

Відео дня

Головна мета, яку вони декларують – запобігти курінню дітей. І ми її підтримуємо! Лише боротись з курінням неповнолітніх потрібно іншими – ефективними – методами. Адже законопроект № 4030а, який так активно лобіюють окремі депутати у Верховній Раді, проблему не вирішить. Зате створить проблеми для ритейлу та призведе до зростання нелегальної торгівлі. Про це говорить досвід тих небагатьох країн, які вдавалися до подібного обмеження.

Заборона на викладання сигарет (заборона видимого розміщення тютюнових продуктів в місцях їх продажу) існує тільки в п'яти країнах Європейського Союзу. І ось чому.

Сигаретна пачка не впливає на рівень поширення куріння. Згідно з результатами соцопитування Eurobarometer 385, яке проводилося в 27 країнах ЄС, вплив оточення – найпоширеніша причина, через яку люди починають курити. Так, 79% курців і колишніх курців почали курити тому що курять їх друзі. На другому місці серед причин – куріння батьків – 21%. 19% європейців почали курити тому, що їм подобався запах і/або смак тютюну. Пачка сигарет привернула тільки 3% курців.

Заборона може призвести до зростання нелегальної торгівлі. Зараз частка нелегальної торгівлі в Україні становить близько 3%. Але заборона на викладання сигарет полегшить продаж нелегальних сигарет, яим скористаються недобросовісні продавці. Зростання нелегальної торгівлі після введення обмеження було зафіксовано в Австралії, Норвегії, РФ, Хорватії.

Заборона негативно відіб'ється на ритейлі. Після введення обмеження в Росії за рік закрилося близько 10% торговельних точок, а в Канаді щотижня закривалося як мінімум 35 невеликих магазинів.

Національна організація роздрібної торгівлі (НОРТ) ще в минулому році зібрала понад 11 тис. підписів підприємців проти законопроекту № 4030а, в якому передбачена заборона викладання сигарет на вітринах. За підрахунками НОРТ, таке обмеження може призвести до закриття близько 10% торговельних точок – це 7 тис. точок, в яких працює 15 – 20 тис. осіб.

Заборона призведе до негативних економічних наслідків. За підрахунками Міністерства фінансів України, державний і місцеві бюджети недоотримають 3,9 млрд грн, а Асоціація міст України прогнозує недоотримання 858,3 млн грн місцевими громадами.

І найголовніше. Заборона не вирішує проблеми з курінням неповнолітніх. Не існує жодного надійного доказу того, що заборона на викладання сприяє зниженню рівня тютюнопаління.

У той же час існують альтернативні, більш цілеспрямовані і менш радикальні заходи, які допоможуть боротися з курінням неповнолітніх. Наприклад, дотримання обмежень продажу тютюнових виробів за віковою ознакою.

В Україні заборонено продавати сигарети дітям. Стаття 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів визначає відповідальність продавців за продаж алкоголю та тютюну особам, які не досягли 18-річного віку. Їх чекає штраф у розмірі 6800 грн та анулювання ліцензії на продаж алкоголю і сигарет.

Так може варто нагадати їм про цю відповідальність? І дотримуватися закону? А не придумувати нові, які будуть виконуватися, але ніякого позитивного ефекту не матимуть.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X