Боротьба з корупцією по-французьки

13 жовтня 2017, 09:30
Не секрет, що діяльність іноземних компаній у нашому регіоні пов'язана з високими корупційними ризиками. І уряди США та країн Європи пильно стежать за діями своїх компаній за кордоном

Для цього впроваджуються міжнародні антикорупційні акти, що забороняють таким компаніям розвивати бізнес непрозорим шляхом. Незалежно від того, в якій країні цей бізнес ведеться.

Відео дня

Донедавна найсуворішими законами, що забороняють корупцію за кордоном, вважалися американський FCPA – про корупцію за кордоном, і UKBA – закон Великобританії про хабарництво.

Безліч компаній, що працюють в Україні, зобов'язані підкорятися цим законам, тому їм доводиться впроваджувати складні комплаєнс-системи для управління ризиками потенційного залучення в корупційні правовідносини. Адже порушення положень FCPA/UKBA – це не тільки репутаційні втрати, а й величезні штрафи. Так, нещодавно встановили новий рекорд у порушенні FCPA. Шведський оператор мобільного зв’язку зобов’язався сплатити майже $1 млрд за корупційні методи ведення бізнесу в Узбекистані.

1 червня 2017 року у Франції набрав чинності новий антикорупційний закон – Sapin II. На відміну від попередньої версії, він спрямований на боротьбу з корупцією не тільки у Франції, а й за кордоном. Поява цього закону не випадкова, адже з-поміж десяти найбільших штрафів за порушення FCPA станом на 2016 рік, три були сплачені саме французькими компаніями.

Важливою частиною Sapin II є те, що цей закон не просто забороняє корупцію, а й передбачає чіткі вимоги до наявних у компаніях програм з протидії корупції. Згідно із законом, керівництво французьких компаній є відповідальним за впровадження заходів, спрямованих на запобігання та попередження корупції та хабарництва. Це означає, що перевірити свої системи внутрішніх контролів доведеться навіть тим французьким компаніям, які вже підпадали під дію FCPA/UKBA і впровадили заходи для дотримання цих актів.

Водночас слід розуміти, що впровадження додаткових антикорупційних заходів буде корисним. Адже це не тільки знизить ризик санкцій за недотримання законодавства, а й допоможе зменшити розмір потенційного штрафу. Судовий досвід показує, що навіть якщо факти корупції мали місце, наявність ефективних контрольних систем сприймається світовими антикорупційними органами як пом'якшувальна обставина.

Яких компаній в Україні торкнеться Sapin II? Компанія чи група компаній підпадає під дію Sapin II, якщо вона відповідає трьом вимогам:

– зареєстрована або має штаб-квартиру на території Франції;

– працевлаштувала не менше 500 співробітників у всьому світі;

– річний консолідований дохід перевищує €100 млн.

Що необхідно змінити українським компаніям, які підпадають під дію закону? Sapin II зобов'язує впроваджувати заходи щодо запобігання та виявлення корупції. Відповідно до закону, компанії зобов’язані розробити та впровадити комплексну антикорупційну програму, яка має містити щонайменше такі кроки:

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

– впровадження кодексу поведінки як невід'ємної складової внутрішніх політик і процедур компанії;

– впровадження внутрішньої системи інформування про випадки корупції та порушення кодексу поведінки, т. зв. "гарячої лінії";

– розробка карти ризиків компанії у розрізі сфер діяльності компанії та регіонів;

– впровадження процесу перевірки клієнтів, основних постачальників і посередників;

– встановлення внутрішніх і зовнішніх систем контролю у сфері бухгалтерського обліку;

– запровадження системи навчання співробітників компанії, задіяних на посадах, найбільш схильних до корупційних ризиків;

– розробка системи дисциплінарних заходів щодо порушників кодексу поведінки;

– впровадження системи моніторингу та оцінки наявних у компанії антикорупційних заходів.

Яким буде покарання за порушення закону? Нагляд за дотриманням закону здійснює французьке Агентство боротьби з корупцією. У разі виявлення порушень законодавства або матеріальних недоліків у антикорупційній програмі, компанія може бути попереджена або зобов’язана сплатити штраф розміром до €1 млн. Водночас фізичні особи, відповідальні за порушення закону, можуть отримати штраф до €200 тис. або ув'язнення на 2 роки.

Що потрібно зробити зараз, щоб відповідати вимогам закону? Ми рекомендуємо українським компаніям, які підпадають під дію Sapin II, провести діагностику внутрішніх процесів з метою виявлення сфер невідповідності закону. За результатами проведеної роботи керівництво компаній зможе розпочати впровадження антикорупційної програми, що відповідає вимогам Sapin II. Такі діагностика та впровадження можуть бути зроблені компанією самостійно або за допомогою незалежного консультанта з досвідом виконання подібних проектів.

Судячи з практики, компанії, які дотримуються антикорупційного законодавства не формально, а насправді, не лише уникають штрафів, а й з часом посилюють свої позиції на ринку. Ось чому жорстка позиція щодо дотримання антикорупційного законодавства є важливою. І ваша компанія від цього лише виграє.

Показати ще новини
Радіо NV
X