Безцінний роумінг

23 червня 2017, 13:47
Можливе скасування роумінгу з ЄС принесе збитки або європейським операторам мобільного зв'язку, або громадянам України

На початку червня запрацював безвіз для України-ЄС. На святкуванні цієї "епохальної" події президент Петро Порошенко вирішив піти ще далі і пообіцяв населенню України прибрати роумінгові тарифи при поїздках за кордон.

Відео дня

"Ми відкриваємо відносно недороге залізничне сполучення, здешевлюємо авіаперельоти, залучаємо лоукости. У моїх переговорах з керівництвом Євросоюзу і з лідерами країн-членів ми почали боротьбу за скасування плати за роумінг для українців на території Європейського союзу", - заявив він.

Рятувати шефа після такої сміливої заяви кинувся МЗС. Спочатку міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що Європейський союз дав попередню згоду працювати в напрямку скасування роумінгу для України, після - озвучив деталі. За його словами, до саміту "Східного партнерства" (Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Грузія, Молдова, Україна), який пройде восени в Брюсселі, з'являться пропозиції про скасування роумінгу для українців. Чи буде скасування стосуватися тільки "Східного партнерства" або ЄС в цілому, Клімкін не завдав собі труду повідомити.

Скасування роумінгу, звичайно, річ хороша, але, як кажуть: "Диявол криється в деталях". А деталі цього процесу виглядають не дуже оптимістично.

По-перше, в самому ЄС процес скасування роумінгу, що стартував з 15 червня, протікає не зовсім гладко. Це не було самостійне рішення операторів, а спущена зверху вказівка регулятора. І зараз європейські "мобільщики" гарячково шукають лазівки в нормативній базі, щоб уникнути збитків через різницю в тарифах. Наприклад, в Естонії найдешевший тариф – від 8 євро на місяць, в Угорщині – від 60 євро. Не виключено, що деякі європейські оператори і зовсім вийдуть з роумінгових угод.

По-друге, на відміну від оптимістично налаштованих президента і МЗС, більш обізнаний вітчизняний регулятор зв'язку стриманіший в оцінках. Як повідомив LIGA.net глава Національної комісії з питань регулювання зв'язку та інформатизації Олександр Животовський, тільки попередні дослідження триватимуть близько півроку. Та й обговорюється цей процес лише з 11 країнами, половина з яких не є членами ЄС. І європейську бюрократію ніхто не відміняв. Безвіз нам мало не з часів Леоніда Кучми обіцяли, наприклад.

По-третє, якщо європейські оператори стурбовані через різницю в тарифах всередині ЄС, то ARPU (дохід з абонента в місяць) в Україні в 1,5 євро викличе у них нервовий тик.

Для самих українців такі розклади, безумовно, гарні. Для українських "мобільщиків", чого гріха таїти, теж. Вся Румунія приїде стояти в чергах в Україні за SIM-картами. Якщо європейці закупити картками тут, то витрачати у себе будуть набагато більше, ніж українці. І, горезвісний ARPU у Vodafone Україна і "Київстар" зросте хоча би до 5 євро.

Страховка для європейських компаній, звичайно, є. Наприклад, у операторів зберігається можливість увімкнути роумінг надто "нахабному" абоненту, який купив дешеву SIM-карту в одній країні, а користується нею – в інший. Але на доказ цього піде кілька місяців і навряд чи оператори (та й регулятор) в ЄС спочатку підуть на такий ризик.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Залишається один реалістичний варіант. Підняти тарифи на мобільний зв'язок тут до рівня європейських. З комунальними ж вийшло. Тепер "реформа" енергетики успішно завершена. "Нафтогаз України" отримує прибуток. Тільки я чомусь несу збитки.

Теоретично НКРЗІ навіть може це зробити. Право встановлювати граничні тарифи на зв'язок для монополістів у нього є. А "Київстар" і Vodafone Україна займають понад 30% ринку кожен, щоби потрапити під цю норму.

Мобільний зв'язок після цього, звичайно, не стане прерогативою "трьох Б (банкіри, бандити, бл...ді)" як в 90-х, але і загальнодоступним його після цього складно буде назвати.

Мені особисто такий варіант не подобається, мені і європейської "комуналки" поки з головою вистачає. Так що буду тримати кулаки, щоби влада тримала себе в руках з "європеїзацією" зв'язку України.

Показати ще новини
Радіо NV
X