Аудит Нацбанку – чому це загроза

15 квітня 2019, 14:00

Ключовий елемент реформи банківського сектора – незалежний Центральний Банк. І аудит – це спроба цю незалежність знищити

У штабі одного з кандидатів заявили, що після виборів хочуть провести аудит Нацбанку. І це дуже тривожний дзвіночок.

Здавалося б, чому? Адже що поганого в аудиті? Якщо вам нема чого приховувати, то відкривайте двері і нехай вас аудитують. І якщо є за що – то нехай потім карають. Проста логіка. Яка, здавалося б, не містить в собі вад. Але все трохи не так. І аудит Нацбанку – це спроба реваншу реформи банківського сектора. Тому що ключовий елемент цієї реформи – незалежний Центральний Банк. І аудит – це очевидна спроба цю незалежність знищити. Просто перший крок, ще й поданий у прекрасній оболонці. З аргументами «якщо вам нема чого боятися, то чому б і ні». Тим більше, поданий на тлі загального негативного ставлення суспільства до Національного Банку. Суспільства, яке звинувачує НБУ в падінні гривні 2014-2015 р.р. і очищенні банківської системи. І цей негатив намагаються використовувати щоб взяти Нацбанк під контроль. Забуваючи розповісти суспільству, що саме контроль політиків над НБУ (відсутність незалежного сильного регулятора) і привів нас усіх до такого різкого падіння курсу і необхідності чистити Авгієві Конюшні банківської системи.

Відео дня

Аудит – це порушення закону про Нацбанк. Він там просто не передбачений. Це не означає, що Нацбанк не підконтрольний суспільству і його керівництво може творити все, що завгодно. Ні, в законі є перелік причин, за якими голову НБУ можна звільнити. І вони виписані так, щоб за злочини людей карали. І все. Аудит –- це спроба взяти НБУ під контроль тими, хто цей аудит буде проводити. Адже хтось буде проводити, правда? І це будуть не незалежні іноземні експерти. Адже МВФ, ЄС і США не раз заявляли, що реформа Нацбанку – ключова реформа і вона була дуже успішна. Не довіриш же таким людям аудит. Це будуть не незалежні іноземні асоціації, що дають НБУ зараз приз за призом за прозорість. І це будуть не представники міжнародного інвестиційного співтовариства, для яких зараз НБУ – найбільший авторитет в Україні і приклад успішності реформ, а незалежність регулятора – чіткий сигнал можливості інвестувати. Це буде хтось інший. Хто це буде, додумайте самі.

Здавалося б, ну що там нам закон. Не передбачено аудит, подумаєш. Змінимо закон. Так ось, як тільки такі зміни в закон будуть прийняті, можете забути про співпрацю з МВФ. Тому що незалежність Центрального Банку – це ключовий елемент реформ. І МВФ завжди дуже жорстко відповідав на будь-які спроби цю незалежність скасувати. І навіть обмежити. Так буде і цього разу. Тим більше, на тлі очевидного конфлікту інтересів між тими, хто аудит пропонує, і банківською сферою. І її реформою. Не варто ж нагадувати, що націоналізація Приватбанку була частиною програми МВФ, за яку (націоналізацію) ми отримали транш МВФ і яку (націоналізацію) називають ключовим елементом реформ в американському посольстві. Спеціальним твітом. Для тих, хто в танку.

Що відбувається, коли політики намагаються відіграти незалежність Центральних Банків? Класичний приклад – валютна криза минулого року в Туреччині. Коли Ердоган спробував позбавити турецький центральний банк незалежності, турецька ліра впала більш ніж в два рази. Показавши, як інвестори реагують на спробу руйнування фундаменту стійкості фінансової системи. І не тому, що комусь подобається чи не подобається голова Центрального Банку. Просто коли він незалежний, якось так виходить, ніхто не дозволяє нікому друкувати гроші під забаганки влади. А що трапляється, коли починають показувати приклад Венесуели. А ніхто не хоче бути інвестором у Венесуелу. Тому що це призводить до збитків. І як тільки вони бачать таке на горизонті, вважають за краще піти відразу. І цей сигнал дуже хворобливий для будь-якої економіки. Навіть для української.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Українські політики дуже не люблять незалежний Центральний Банк. Вони називають НБУ незалежним від народу. Розуміючи під цим незалежність від політиків. Тому так важливо кожен раз бити їх по руках, коли вони тільки починають заїкатися про ревізію реформи в банківській сфері.

Українські політики дуже не люблять незалежний Центральний Банк. Вони називають НБУ незалежним від народу. Розуміючи під цим незалежність від політиків. Тому так важливо кожен раз бити їх по руках, коли вони тільки починають заїкатися про ревізію реформи в банківській сфері. Бо якщо не вдарити їх по руках зараз, то потім це зробить економіка. Але вона б'є без розбору. По всіх відразу. І напевно не треба нагадувати, що станеться з економікою України в той момент, коли ми втратимо підтримку МВФ? Девальвація, інфляція стане першим сигналом, що щось пішло не так. І те зростання, скромне зростання в 3%, яке ми бачимо зараз, здасться манною небесною. І так, це все може стати результатом навіть такої невинної пустощі політиків, як спроба провести аудит Нацбанку. Невинної пустощі тільки на перший погляд.


Текст опубліковано з дозволу автора

Більше поглядів – у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо NV
X