Коли Apple з'явиться на українській біржі

13 лютого 2018, 20:54

Зняття старих обмежень на допуск іноземних акцій відкриває нові можливості для вітчизняних інвесторів.

Минулого тижня було істотно спрощено процедуру допуску цінних паперів іноземних емітентів на український ринок. Знято багаторічні і здебыльшого не зовсім логічні обмеження, які заважали його розвитку. Це крок у правильному напрямку на шляху до лібералізації нашого ринку й інтеграції в міжнародниий фінансовий простір. У чому суть цих змін?

Відео дня

Раніше для допуску іноземних цінних паперів потрібно було зібрати велику кількість документів. Обсяг паперів, які могли бути допущені в Україну був обмежений, а їхній обіг міг відбуватися тільки на біржі. Зараз потрібно лише заповнити нескладну заявку. Заявником може бути тільки емітент або Національний депозитарій України (НДУ). Якщо заяву до Комісії подає емітент, то від НДУ йому ще потрібен документ-підтвердження, що ми можемо ці цінні папери враховувати. Якщо заявник – НДУ, то останній документ взагалі не потрібен. НДУ в свою чергу забезпечує доступ цінних паперів на український фондовий ринок. Крім того, папери допускаються і до позабіржового обігу. Ці та інші зміни стали можливі завдяки взаєморозумінню, яке досягнуто між НДУ, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР) та ключовими учасниками фондового ринку. Я дуже радий, що НДУ сьогодні виступає свого роду майданчиком для комунікації, мета якої – якнайшвидше реформування інфраструктури фондового ринку.

Формально нововведення зафіксовані в Рішенні НКЦПФР № 871 "Про внесення змін до Положення про допуск цінних паперів іноземних емітентів до обігу на території України" від 06.02.2018. Давайте розглянемо, що цей документ принесе українському ринку. Я б відзначив кілька головних моментів.

  1. Поява альтернативних можливостей для інвестицій. Наявні валютні обмеження ускладнюють для учасників українського ринку інвестиції за кордоном. Додайте до цього посилення вимог в результаті введення директиви MiFID 2, що регулює фінансовий ринок ЄС. Рішення № 871 залучає нові інструменти (тобто способи вкладення грошей) в депозитарній системі України. Іншими словами, відкриває альтернативний і зручніший шлях для потоку вкладень з боку українських інвесторів в іноземні активи. Крім того, спрощується допуск на ринок цінних паперів іноземних емітентів з українськими активами. Це теж важливо.
  2. Підвищення рівня захисту інвестицій. Раніше українська компанія, що активно інвестує свої кошти в іноземні цінні папери, повинна була відкривати рахунок за кордоном. Тепер вона має можливість тримати всі свої активи в вітчизняній депозитарній установі. Це повинно полегшити облік інвестицій і збільшити рівень їх захисту. З кінця 2017 року в НДУ працює резервний центр обробки даних, який забезпечує безперебійну роботу центрального депозитарію і мінімізує ризик втрати даних при технологічних збоях або в разі кібератак.
  3. Забезпечення більшої прозорості. Якщо ринок повірить у зміни, виникне простір для інвестицій в іноземні цінні папери. Це дозволить зробити їх не лише зручним, але і прозорими. НКЦБФР і Національний банк України (НБУ) зможуть бачити транзакції такого роду і об'єктивніше оцінювати ситуацію щодо потреб вітчизняних інвесторів робити вкладення в іноземні активи. Це дійсно важлива інформація, яка дозволяє робити певні висновки, що впливають на роботу регуляторів.

Які це матиме наслідки для бізнесу? Очевидно, що брокерські компанії, які займаються наданням послуг для місцевих інвесторів, отримають можливість створювати новий продукт, переводячи іноземні активи в Україні і торгуючи ними тут. Власники українських компаній зможуть здійснювати міжнародне IPO, потім переводити ці акції в Україну і продавати їх зацікавленим місцевим інвесторам. У тих, у свою чергу з'явиться зручніша можливість для вкладень в іноземні активи. Приватних інвесторів це також стосується. Уявіть, що хтось заведе в Україну акції Apple, Microsoft, Facebook і т. п. Можливість мати такі цінні папери – важливий емоційний фактор, який може в цілому підняти в Україні інтерес до інвестицій. Люди почнуть масово вивчати питання і робити вкладення.

Прибравши обмеження, пов'язані з допуском та обігом іноземних цінних паперів, ми сприяємо пожвавленню фондового ринку. Але потрібно розуміти, що точкові, окремі зміни не здатні сильно вплинути на ситуацію. Це повинна бути послідовність дій, спрямованих на створення ефективної інфраструктури. У найближчі терміни, наприклад, нам необхідно реалізувати ініціативу щодо впровадження в українське законодавство концепції номінального утримувача. І звісно ж, для того щоб якісно змінити ситуацію на українському фондовому ринку, нам потрібні так звані історії успіху (success stories). Нам потрібні нові вдалі інвестиційні проекти, реалізація яких стала можливою завдяки реформуванню фондового ринку України. Незабаром вони з'являться. Коли позитивних змін буде багато, вони почнуть підживлювати одна одну і стануть незворотними.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X