Amazon для ринку боргових цінних паперів

10 травня 2019, 15:30

Як зробити з ринку боргових цінних паперів України клієнтоорієнтований сервіс 

Висока ставка гривневих облігацій робить український ринок привабливим для іноземців, але припливу інвестицій заважає складний бюрократичний процес. 

У вигляді відсотків по боргах Україна віддає майже десяту частину зібраних податків чи приблизно 3,3% ВВП, що майже дорівнює зростанню української економіки. Зокрема гривневий борг (облігації внутрішньої державної позики або ОВДП) коштує платникам податків 17-19% річних або 74 млрд грн на рік. 

Відео дня

Ставки за ОВДП могли би трохи знизитися, якщо б країна не була настільки ізольованою від міжнародних ринків цінних паперів. Річ у тому, що гривневий борг держави доступний лише інвесторам всередині країни, нерезиденти можуть придбати ОВДП через складні схеми із залученням посередників. На світових ринках торгуються тільки українські єврооблігації - валютні цінні папери, до яких є доступ через спеціальні міжнародні торгові та депозитарні системи. 

Процес інтеграції України у світові ринки вже запущено. У березні один з таких депозитаріїв, Clearstream, відкрив рахунок у Національному банку України. Clearstream входить в групу Deutsche Börse Group (німецька фондова біржа) і є міжнародним центральним депозитарієм цінних паперів. Поява українських ОВДП у Clearstream могла би знизити ставки за гривневим боргом на 1-2 відсоткових пункти та трохи знизити навантаження на бюджет. Але поки що наші цінні папери у системі Clearstream не з’явилися, хоча ринок “на низькому старті”.

Чому Clearstream знизить вартість українського боргу

Сьогодні більшість іноземних інвесторів, які хочуть придбати ОВДП, змушені шукати посередників, наприклад, Citi Bank, які владнають всі адміністративні питання. Без такого посередника інвестування в ОВДП в Україні для нерезидента - досить складна та ресурсоємна процедура. Численні бюрократичні процедури (відкриття рахунку в українському банку і в українському депозитарії, заклад на рахунок коштів з-за кордону, обмін їх на гривню, укладення угоди з локальним брокером і ін.) створюють значну перепону для тих, хто міг би стати потенційним покупцем українських цінних паперів. 

З повноцінним введенням українських ОВДП у Clearstream професійним інвесторам щоб купити гривневі боргові папери достатньо буде натиснути пару кнопок. Ефект від цього на дохідність по боргах буде позитивний завдяки двом складовим.  По-перше, Україна зможе продавати ОВДП напряму кінцевим інвесторам, і витрати на банк-посередник зникнуть. По-друге, збільшиться кількість інвесторів, яких можуть зацікавити українські борги, завдяки присутності ОВДП у звичній для трейдерів інфраструктурі. Збільшення ж кількості інвесторів означатиме зростання попиту та, відповідно, зниження ставок за боргами.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Clearstream - це технічне рішення, яким Україна може скористатися, щоб трохи послабити борговий тиск. Але головні дії, тим не менш, мають лежати у площині макроекономічної політики. Це фіскальна відповідальність, зважена монетарна політика та контроль над інфляцією, успішне проходження боргового піку, передбачуваність та продовження програми з МВФ.

Записки економіста – щотижнева колонка ЦЕС 

Спеціально для НВ Бізнес 

Більше поглядыв – у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо НВ
X