Українці надто формальні в діловому листуванні — Тіберіу Діма, BASF

16 листопада 2019, 14:00

Топ-менеджери транснаціональних компаній, які працюють в Україні, порівнюють бізнес-середовище в Україні та інших країнах, дивуються місцевим правилам і відносинам влади і бізнесу.

До 20-річчя Європейської Бізнес Асоціації журнал НВ опитав дев’ятьох топ-менеджерів, членів ЄБА, про те, якими вони бачать особливості ведення бізнесу по-українськи.

Відео дня

Тіберіу Діма — гендиректор BASF Україна і керівник групи країн Східної Європи. Представництво німецької BASF працює в Україні з 1992 року. Компанія продає продукти для розвитку агробізнесу (препарати і технології для підвищення врожайності та якості вирощуваних культур), а також хімпродукцію для машино- й авіабудування, будівництва й інших галузей. 48-річний Діма працює в українському представництві компанії сім років.

— У чому Україна схожа і в чому не схожа на країни, в яких ви працювали раніше?

— Я понад 20 років працював у різних міжнародних компаніях, зокрема і в моїй рідній Румунії. Одна зі спільних особливостей наших двох країн — культура ієрархії. Я маю на увазі, що й у нас, й у вас важливо, щоб рішення були схвалені вищим менеджером. І це не тільки моє суб'єктивне сприйняття, а результати досліджень. Україна і Румунія перебувають на одному ментальному рівні під час ухвалення рішень.

Інша схожа риса — це пристрасть до роботи і гордість за свою справу. Рівень емоцій на роботі досить високий, співробітники часто готові працювати понаднормово і навіть бути волонтерами. Це відмінна риса східноєвропейських країн, і в Західній Європі цього дуже бракує.

І про відмінності. Українці мають гарне почуття гумору, але на роботі вони дуже серйозні. Хоча іноді мати піднесений настрій протягом робочого дня, веселитися — те, що допомагає процесу. У Румунії ми працюємо з великим фаном.

Ще одна особливість українців — відкритість до інновацій. Ми це добре бачимо на наших майстер-класах і семінарах, які проводимо для клієнтів.

Українці мають гарне почуття гумору, але на роботі вони дуже серйозні

— Які правила, прийнятні в українському бізнес-середовищі, вас дивують?

— Є одна традиція, яка мені здається пережитком минулого: зайва формальність у діловому листуванні. Зараз способи комунікації стають дедалі неформальнішими, такі обороти можна трохи спростити.

Є ще одна особливість: українські партнери намагаються бути хорошими учасниками переговорів, але їхня манера досить жорстка. І вони намагаються демонструвати свою сильну позицію від початку. В Європі теж таке існує, але в Україні це виражено яскравіше.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

— Ваш найцікавіший або найнесподіваніший досвід спілкування з українськими держорганами?

— Кілька років тому я був на обіді, організованому журналом з агробізнесу. Там був заступник міністра АПК. Ми спілкувалися, і я був дуже приємно здивований компетентністю та відкритою дискусією.

Якщо говорити про мій особистий досвід, то можу розповісти про позитивний тренд. Щороку я, як іноземець, ходжу отримувати дозвіл на проживання. І помічаю, що ця процедура стає легшою і швидшою.

— Ваші улюблені місця в Україні та Києві?

— Те, що мені зараз подобається у Києві, це новий пішохідний міст біля арки Дружби народів. Там дуже гарний краєвид на Поділ, Дніпро, Лівий берег. Я люблю проводити там час, відчуваю себе частиною цього міста. Друге місце — Михайлівська та Софійська площі. І ще — магазин Гудвайн: це найкращий магазин делікатесів і вин у Європі.

Європейська Бізнес Асоціація, створена навесні 1999 року, — найбільше в Україні об'єднання світових компаній і їх топ-менеджерів. Сьогодні у складі ЄБА понад тисяча членів. Вона має представництва в п’яти містах України і своє бачення того, як має функціонувати бізнес-середовище в країні.

Показати ще новини
Радіо НВ
X