Зеркаль: Я скептично ставлюся до шансів Північного потоку-2 бути реалізованим
Радниця голови правління НАК Нафтогаз України Лана Зеркаль вважає, що проєкт з будівництва газопроводу Північний потік-2 не буде реалізований через американські санкції.
Про це вона сказала в інтерв'ю Deutsche Welle.
«Я скептично ставлюся до шансів Північного потоку-2 як до проєкту, який буде реалізований, тому що не тільки я, але й багато людей на різних континентах роблять зусилля для того, щоб цей проєкт не відбувся, оскільки ми розуміємо всю загрозу, яку він несе в собі. Для нас газотранспортна система — це перш за все не про прибутки. Це про наше існування, оскільки це є запобіжником від прямої військової агресії на території України», — заявила Зеркаль.
Вона переконана, що «верховенство права в Німеччині має значення і що державні органи Німеччини діють відповідно до правил, які єдині для всіх, тому вони не можуть робити виключення для Північого потоку-2».
Зеркаль підкреслила, що для надання дозволу на ведення газопроводу в експлуатацію потрібно подати пакет документів, який має містити ліцензії і сертифікати.
«Якщо цих документів немає в пакеті, то він не може бути прийнятий установами і органами, які видають дозвіл на експлуатацію… До компаній, які проводять таку сертифікацію, вже зараз застосовують санкції. Про це Державний департамент повідомив цим компаніям ще наприкінці минулого року. Від сертифікації відмовились декілька провідних компаній, які супроводжували даний проєкт», — сказала вона.
- У Білому домі заявили, що США не змінять своєї позиції щодо Північного потоку-2
- «Хочуть змусити Росію платити». Путін спробував виправдати провал з Північним потоком-2
- Коболєв: Зупинити Північний потік-2 — це питання життя чи смерті для українців
- Північний потік-2 хочуть добудувати до дня Росії — Служба зовнішньої розвідки
Північний потік-2 — газопровід з Росії до Німеччини через Балтійське море довжиною 1 234 км. Будівництво завершено більш ніж на 90%.
З грудня 2019 року діють санкції США щодо іноземних операторів суден-трубоукладачів Північного потоку-2, через які швейцарсько-нідерландська компанія Allseas припинила підводне укладання труб. Роботи з будівництва газопроводу не велися приблизно рік.
З 1 січня 2021 року набули чинності нові обмеження, передбачені оборонним бюджетом США на цей рік. Вони торкнуться компаній, які будуть сертифікувати добудову Північного потоку-2. Через нові санкцій низка європейських компаній, в тому числі швейцарська Zurich Insurance, вийшли з проєкту.
6 лютого Росія відновила укладання труб Північного потоку-2 в Данії через 413 днів після зупинки через санкції США.
Україна вважає Північний потік-2 політичним проєктом, який необхідний Росії для того, щоб припинити транзит газу до Євросоюзу через українську газотранспортну систему.
Президент США Джо Байден в січні назвав Північний потік-2 «поганою угодою» для Європи. Речниця Білого дому Джен Псакі на цьому тижні заявила, що позиція адміністрації Байдена щодо газопроводу залишається «ясною і незмінною». «Будівництво газопроводу зробить Україну і Центральну Європу вразливими для Росії і йде в розріз з цілями країн Європи з енергетики і безпеки», — заявила Джен Псакі.