Деякі люди, що живуть тут, вважають, що мають право красти — Парамжіт Калон, ArcelorMittal
Топ-менеджери транснаціональних компаній, які працюють в Україні, порівнюють бізнес-середовище в Україні та інших країнах, дивуються місцевим правилам і відносинам влади і бізнесу.
До 20-річчя Європейської Бізнес Асоціації журнал НВ опитав дев’ятьох топ-менеджерів, членів ЄБА, про те, якими вони бачать особливості ведення бізнесу по-українськи.
Парамжит Калон — гендиректор АрселорМіттал Кривий Ріг. Світовий сталеливарний гігант почав роботу в Україні у 2005 році після придбання на відкритому аукціоні найбільшого металургійного заводу країни Криворіжсталь. У 2018-му компанія отримала $2,5 млрд чистого доходу від реалізації продукції. Розмір інвестицій у підприємство за рік становив $443 млн. 47-річний уродженець Індії Парамжит Калон працює в українському представництві вже 10 років
— Чим Україна схожа і чим не схожа на інші країни?
— В Україні є висококваліфікована робоча сила, і її чимало. Люди добре освічені, мають високий рівень дисципліни. Україна — унікальна країна: коридор між заходом і сходом. Все це робить її прекрасним регіоном для бізнесу.
Чого ж їй бракує? Вона не мала політичної стабільності. І не особливо багато робилося, щоб залучити інвесторів. Інші ж країни дуже наполегливо працюють над цим. Україні необхідна велика кількість ліберальних реформ у сферах праці й оподаткування. Важливо, щоб країна невдовзі взялася за ці питання. І найголовніше: аби врешті-решт олігархія та корупція зникли як явища. Якщо Україна зможе досягти всього, про що я сказав, упевнений: вона згодом буде у двадцятці країн світу з найбільшим ВВП.
Наведу приклад. Протягом останніх 11 років я працюю в Україні, плачу величезну суму податків. Але досі Україна не змогла видати мені навіть невелику картку, яка дозволяє мені безкоштовно отримувати візу і приїжджати в країну. Щороку мені треба її поновлювати. Якби я сім років платив податки у США, то вже б набув громадянства. А в Європі для цього необхідно чотири-п'ять років.
— Які правила, прийнятні в українському бізнес-середовищі, варто змінити?
— Передусім потрібна невідворотність покарання за злочини. Деякі люди, що живуть тут, вважають, що вони мають право красти. У нас на підприємстві крадуть прокатну продукцію, феросплави, безліч запчастин. Іноді люди всередині та зовні компанії, скооперувавшись, розробляють різні схеми, роздувають контракти. Ми боремося з цим. Але коли ми ловимо цих людей, поліція нічого не робить: тих, кого ми сьогодні зловили, завтра відпускають. І ці крадіжки ніколи не припиняються. Якщо не буде закону, якщо людей не почнуть саджати за ґрати, не буде жодних змін.
Ми — міжнародна компанія, орієнтована на людей. Ми не схожі на ті підприємства, на яких людям за проступки ламають руки-ноги. Але ці наші позитивні риси тут розцінюють як слабкість. Тому нам треба, щоб нас захищало законодавство та його суворе дотримання.
— Найнесподіваніший досвід спілкування з українськими держорганами?
— Найнесподіванішою може бути ситуація, коли ви вранці у себе в офісі працюєте і раптом дізнаєтеся, що на контрольно-пропускному пункті стоять представники СБУ, які хочуть отримати доступ на територію підприємства. Чи чули ви коли-небудь, щоб Бюро розслідувань у США проводило такі перевірки? Ніколи такого не було. Їхня робота полягає в чомусь іншому, а не у знищенні бізнесу. Такі випадки дуже нервують інвесторів. І вони бояться сюди приходити.
— Ваші улюблені місця в Києві й Україні?
— Моє найулюбленіше місце в Україні — Кривий Ріг. Бо це місто, в якому я працюю протягом останніх 11 років. Мені подобається кожна вулиця, кожен магазин, кожен ресторан, кожен куточок — абсолютно все.
Є багато гарних місць у Києві. Мені подобається навесні гуляти Хрещатиком, коли кафе виставляють столики на вулицю. Коли п'єш там каву, з’являється відчуття, що все прекрасно.
Це унікальне місто. Можливо, після того як я піду на пенсію, я якийсь час проведу в Києві.
Європейська Бізнес Асоціація, створена навесні 1999 року, — найбільше в Україні об'єднання світових компаній і їх топ-менеджерів. Сьогодні у складі ЄБА понад тисяча членів. Вона має представництва в п’яти містах України і своє бачення того, як має функціонувати бізнес-середовище в країні.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.