В Росії авторитарна клептократія — економіст Аслунд

17 жовтня 2019, 20:00

Російська економіка стагнує. Реальні доходи населення за останні роки знизилися на 13%.

Про це Андерс Аслунд, американський професор і фахівець по Східній Європі, сказав в інтерв'ю журналу НВ.

Він також зазначив, що війна в Україні та санкції США і ЄС щорічно обходяться Росії в 3−4% ВВП: «Давайте порахуємо. Росія підвищила військові витрати на 2% ВВП з 2008 по 2016 рік — це багато. Фінансові санкції ЄС коштують Росії 1−1,5% на рік. Крим — $5 млрд на рік і Донбас приблизно стільки ж. Це $10 мільярдів на рік. І це не військові витрати, а витрати адміністрації, пенсії і інфраструктура. ВВП Росії становить $1 трлн 600 млрд на рік. Тобто 3−4% ВВП на рік через війну в Україні і санкції вони втрачають, і економіка Росії перебуває в стагнації. Реальні доходи населени за останні роки знизилися на 13%. При цьому в Росії авторитарна клептократія. Керівництво країни зосереджене на накопиченні капіталу в руках невеликої групи, все це схоже на часи Брежнєва, тільки крадуть більше. Що при цьому робить Путін? Він збирає резерви. Сьогодні вони складають $530 млрд, але люди від цього нічого не мають і живуть ще бідніше».

Відео дня

Аслунд зазначив, що Єдина Росія втрачає підтримку, а керівництво Федеральної служби безпеки РФ, дивлячись на «комерційні успіхи» наближених до президента Володимира Путіна бізнесменів і топ-менеджерів держкомпаній, «відчуває несправедливість свого, нехай немаленького, але незрівнянного з найближчим колом доходу».

«Все це робить позицію Путіна досить складною. Він не готовий здійснювати реформи, тому що це послабить його автократію, але він може вийти з Донбасу, і це автоматично позбавить його від санкцій. Я впевнений, що він ще не вирішив, що робити з Донбасом, але це одна з можливостей, на яку він явно дивиться», — сказав економіст.

Відповідаючи на питання про те, чи може ЄС зняти санкції проти РФ, економіст зазначив, що вважає це малоймовірним.

«Санкції - це дуже інерційний процес. В ЄС вісім країн-членів виступають проти санкцій щодо Росії, і п’ять з них сильно проти — Італія, Кіпр, Греція, Угорщина і Австрія. При цьому двадцять країн за санкції, особливо Литва і Польща. У такій ситуації санкції точно не скасовують», — заявив Аслунд.

Нагадаємо, за підрахунком агентства Bloomberg, за останні п’ять років економіка РФ втратила близько 10% ВВП через падіння цін на нафту і наслідки анексії Криму.

Показати ще новини
Радіо NV
X