Почему увеличилась судейская коррупция в Киеве после Революции Достоинства?

14 серпня 2015, 09:30
PR

У деяких жителів столиці України могло виникнути помилкове уявлення про те, що після другого Майдану корупція в київських судах зменшилася

Судді ефективно захищаються: одні блокують люстрацію, інші, кого все-таки намагаються притягнути до відповідальності, не сидять у СІЗО, а гуляють на волі, в гіршому випадку – з електронними браслетами, бо в їхньому середовищі досі діє кругова порука.

Відео дня

Не найкращі справи у столичній міліції. Київські правоохоронці нещодавно оприлюднили статистику правопорушень за кілька місяців нинішнього року й порівняли її з показниками перших неспокійних місяців 2014-го. Виявляється, кількість автоугонів зросла на 254 випадки, грабежів – на 166, крадіжок – на 825, квартирних крадіжок – на 223, розбійних нападів – на 51.

Певна річ, за нинішньої київської влади місто перетворилося на територію страху. Проспекти Перемоги і Маяковського лідирують за кількістю пограбувань, вулиця Лятошинського наводить жах на автовласників, бо тут регулярно викрадають автівки.

Збільшилася кількість злочинів, а отже, в геометричній прогресії росте корупція в районних судах міста Києва. Тим більше, що старі корупціонери лишаються на своїх посадах.

Рівень потенційної корумпованості в судах першої інстанції в м. Києві*

Шевченківський райсуд – 1250*

Печерський райсуд – 956

Дарницький райсуд – 736

Святошинський райсуд – 675

Дніпровський райсуд – 629

Голосіївський райсуд – 621

Оболонський райсуд – 554

Подільський райсуд – 477

Деснянський райсуд – 468

Солом’янський райсуд – 216

* Рейтинг складено партією «Рух за реформи» на підставі кількості ухвал, рішень, постанов і вироків Київського апеляційного суду щодо рішень районних судів м. Києва за перше півріччя 2014 року. Велика кількість апеляцій безпосередньо свідчить про низьку якість роботи районних судів і корупційну складову. Рейтинг є суб’єктивною оцінкою партії «Рух за реформи».

Як обдурити комп’ютер?

У київських судах для унеможливлення корупції існує автоматизований розподіл справ між суддями. Втім, і раніше, і зараз це жодним чином не заважає зацікавленим особам від влади, олігархам, бізнесменам і криміналітету обирати «зручного» для себе суддю.

За старої влади адвокати обурювалися «автоматичними» вибором одного й того ж судді відразу на кілька політичних справ. За нової влади ситуація не змінилася. Зацікавлені особи давно вже навчилися дурити комп'ютер. «Скажімо, людина подає позовну заяву, яку автоматизована система розписує на певного суддю, – розповідає представник партії «Рух за реформи» Вадим Якимець. – Цей вибір не влаштовує позивача, котрий має вже свого «підгодованого» суддю або збирається корумпувати суддю, на якого в нього є вихід через знайомих. Тому при поданні позовної заяви позивач не сплачує судового збору. Коли збір не сплачений, автоматично обраний суддя залишає заяву без розгляду. Людина знову подає заяву, не сплачуючи збору. І так доти, доки комп’ютер не обере потрібного суддю. І вже саме тоді сплачується судовий збір і провадження відкривається. А деякі люди пішли ще далі – вони подають одночасно десять–двадцять позовів».

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

За що брали й продовжують брати гроші в київських судах?

Найчастіше звичайні люди мають справу із судами загальної юрисдикції (районні, міські, апеляційні).

Розмір хабара варіюється залежно від складності справи й потреб зацікавленої особи. Інша складність – судді беруть гроші лише від добре перевірених ними людей, але і її можна здолати, бо в принципі світ не без посередників.

Цікаво, що нерідко жителям столиці доводиться «простимулювати» суддю (чи навіть голову суду), аби він ухвалив законне рішення. Адже судді зайвий раз не хочуть ризикувати, цінують стабільність свого становища й «чесну» репутацію так само високо, як і фінансову незалежність. Річ у тім, що незацікавлений суддя законне рішення може виносити дуже довго. Щороку в київських судах залишається дуже багато «висяків». А це все долі конкретних людей, серед них деякі взяті судом під варту, а їхні родичі й близькі, певна річ, робитимуть усе від них залежне, щоб якнайшвидше витягнути людину із СІЗО.

Наприклад, в Оболонському райсуді на початок 2014 року залишок кримінальних справ і матеріалів, які не були розглянуті з 2013 року, становив 114 проваджень. По цивільних справах залишок становив 1454 провадження. На кінець року залишок по кримінальних справах виріс до 148. А по цивільних – до 1663. На жаль, переважна більшість київських районних судів не обтяжують себе тим, щоб надавати вчасно статистичну інформацію про свою діяльність на офіційних сайтах.

«Усі знають, що судді мають також велику корупційну спокусу у випадках, коли вони обирають запобіжний захід для підозрюваного, розповідає представник «Руху за реформи» Вадим Якимець. – Можуть кинути за ґрати, а можуть і ні. Під час обрання запобіжного заходу суд має враховувати обґрунтованість підозри. Як правило, сторона обвинувачення каже про можливість втечі, впливу на слідство й свідків і под. В одних випадках суди задовольняють такі клопотання прокуратури, а в інших – ні. Політ фантазії у судді тут дуже широкий. Залежно від складності й резонансності справи хабарі тут починаються від 1000 у.о. Спокуса криється й у призначенні судових слухань без затримок, і у перекваліфікуванні статей у вироку, які полегшують становище засудженого».

Хіт нинішнього суддівського сезону

Реалії нашого часу такі, що банки масово банкрутують, позичальники масово не повертають кредитів, активізувалися рейдери, які також і через суд намагаються «віджати» бізнес або майно. Та й звичайні громадяни судяться один з одним через неповернуті борги, майно, завдану фінансову шкоду.

У цих умовах суддям додається копійчина. У компетенції суду як затягнути, так і пришвидшити судовий розгляд. Все залежить від того, з якого боку хто і що заніс до кабінету. Чи з боку позивача, чи з боку відповідача.

Скажімо, у відповідача є майно: квартири, машини, яхти.. Звичайно, щоб накласти на майно арешт, потрібна ухвала суду. Суд затягує розгляд справи, не накладає арешту; минає місяць-два – і майна вже немає. Продано, переписано на дружину, собаку, кота і мишу. А сенс позову на виплату якоїсь суми є насамперед тоді, коли у відповідача наявне майно.

«А ще реалії такі, що органи внутрішніх справ і прокуратура не поспішають реєструвати всі випадки злочинів, – розповідає представник партії «Рух за реформи». За нашою інформацією, рівень опору працівників міліції і прокуратури реєстрації злочинів дуже високий. Тут уже можна вести мову й про юридичну психологію: злочинець, який не отримав покарання за скоєне, найімовірніше, піде на злочин і вдруге, і втретє…

І нарешті, не забуваймо, що при зростанні рівня злочинності в Києві, як і по всій Україні, зростає рівень корупції у судах, бо ж на місцях залишаються ті самі особи. Вовки в овечих шкурах.

Показати ще новини
Радіо NV
X