За позитивного сценарію кризи торгівля може скоротитися на 40%, за негативного на всі 70% — директор Української торгової гільдії
Директор Української торгової гільдії Євгенія Локтіонова розповіла про першу реакцію ритейлу на пандемію COVID 19 і спрогнозувала, що буде з галуззю, якщо карантин продовжать після третього квітня
В Україні карантин, пов’язаний з COVID-19, паралізував більшу частину роздрібної торгівлі. Понад тиждень не працюють ТРЦ, ринки і практично всі магазини, що продають непродовольчі товари. Обмеження торкнулися ритейлерів у розпал продажів весняно-літніх колекцій, що негативно відіб'ється на виручці магазинів, вважає Роман Ємець, директор ТРЦ Dream Town.
Минулого року вітчизняний роздріб вперше за останні шість років ріс швидше за інфляцію. Товарообіг збільшився на 10%, а прогнози на 2020 рік не віщували падіння. Показники січня-лютого їх підтверджували. Так, за перші два місяці року, обсяги торгівлі в Україні зросли на майже 18%, в порівнянні з аналогічним періодом 2019-го.
Про бізнес після карантину журнал НВ поговорив з Євгенією Локтіоновою, директором компанії UTG (Українська торгова гільдія). Топменеджер понад 10 років працює в галузі рітейлу, під її управлінням близько 10 ТРЦ по всій країні.
— Яким чином карантин вплине на українську роздрібну торгівлю?
— Є два сценарії, позитивний і негативний. Перший — якщо карантин триватиме до 3 квітня. Зараз працює 2% від всього ритейлу. Це продуктові магазини, аптеки, магазини побутової хімії і з продажу товарів для тварин. Тому про якийсь значущий товарообіг зараз говорити не доводиться.
Так ось, позитивний сценарій. Якщо, карантин закінчиться 3 квітня і з цього моменту потихеньку починає все запускатися, то місяці через три все відновиться. Звичайно, не в тому обсязі, як було. Колишній товарообіг не повернеться і через півроку.
— Чому?
— Тому що є друга складова — курсова різниця. Ви ж бачите, що з доларом відбувається? Я такого курсу не пам’ятаю навіть у важкому 2018 році.
Плюс існують бізнес-процеси, які припинилися. Це поставки, наприклад, обладнання або товару. Або у когось на митниці залишився товар, і він не може його забрати і так далі. Тобто, порушено багато циклів, які не відновляться в найближчі місяці чотири, я думаю.
Повне відновлення, я думаю, займе до 12 місяців з того моменту, як все почне повертатися назад. За цей рік люди перестануть панікувати, увійдуть в нормальне русло, захочуть витрачати гроші на щось ще, крім продовольства і ліків. Відкриються кордони інших країн. Почнуться поставки товару.
Це оптимістичний сценарій.
— А песимістичний?
— Припустимо, після третього квітня карантин не закінчується. Починаються звільнення. До третього квітня компанії будуть готові платити ставки продавцям, консультантам, логістам і так далі, але після — вже ні. Вони не готові утримувати співробітників протягом такого тривалого часу своїм коштом. Доведеться скорочувати людей.
Відповідно, з’явиться велика кількість звільненого персоналу. Людей, у яких не буде грошей.