Гонитва ексабайтів. Як змінять світ нові покоління зв'язку

9 грудня 2016, 19:20
2398
Спецпроект
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Гонитва ексабайтів. Як змінять світ нові покоління зв'язку - фото

П'яте покоління стільникового зв'язку дозволить передавати величезні обсяги даних 

Технологічна революція в області мобільної передачі даних втягує Україну в глобальний процес побудови економіки майбутнього

У лютому 2015 року наша країна зробила боязкий за світовими мірками, але епохальний для України крок – продала ліцензії для розвитку зв'язку 3G. Це дозволило країні нарешті приєднатися до глобального тренду цифровізації економіки і суспільного життя, який набирає обертів з темпами, що вражають уяву.

За даними шведського виробника телеком-обладнання Ericsson, лише в третьому кварталі 2016 року обсяг переданих мобільних даних зріс на 65% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Цього року щомісяця стільниковими мережами передавалося в середньому 5,3 ексабайта інформації. Це більш ніж удвічі перевищує обсяг інформації, який дозволяли зберігати всі накопичувачі людства в 1986 році.

Апетит приходить під час їжі, і надалі користувачі качатимуть все більше і швидше, а їхні запити на «важкий» контент постійно збільшуватимуться. Наприклад, у 2014 році на відео припадало лише 45% всіх даних. За прогнозами Ericsson, у 2020 році цей тип контенту генеруватиме 70% всього трафіку, що передається мобільними мережами. Що далі, то більше. Після 2020 року мережі бездротового зв'язку мають бути готовими прийняти обсяги даних, які в тисячу разів перевершують наявні.

І тут для нашої країни головне – не відставати.

Більше, ніж зв'язок

Мобільний широкосмуговий доступ (МШСД) – це не тільки висока швидкість передачі даних і нові можливості розваг для кінцевих споживачів. Цей вид зв'язку істотно впливає на розвиток підприємництва, змінює бізнес-моделі і трансформує цілі індустрії.

Очікувані доходи Євросоюзу від впровадження 5G в чотирьох позначених галузях в 2025 році досягнуть € 95,9 млрд, а в досліджених сферах - € 50,6 млрд

Досі запуск кожного наступного покоління зв'язку — GSM, 3G, LTE — ставав тригером і впливав не лише на споживання мобільних послуг, але і на суспільство загалом. Стандарти зв'язку наступного покоління 5G ще тільки розробляються, але вже сьогодні очевидно, що ефект від впровадження цієї технології буде революційним і вийде далеко за межі телекомунікаційного бізнесу. Вперше за історію розвитку зв'язку, мобільні мережі будуть покликані стати важливою частиною інфраструктури для розвитку ключових галузей, а отже, і економіки взагалі.

Останні кілька років світова економіка існує в умовах «нової нормальності». Темпи її розвитку на тлі мінливої ринкової та сировинної кон'юнктури сповільнилися, а перспективи – не дуже надихають. Макроекономічні умови стрімко змінюються, і в оцінюванні здоров'я економіки доводиться змінювати фокус з ВВП на конкурентоспроможність. На що ж робити ставку країнам, щоб залишатися конкурентоспроможними?

5G – рушій прогресу

Європейський Союз (ЄС) покладає великі надії на п'яте покоління стільникового зв'язку. Європейський комісар з питань цифрової економіки та суспільства Гюнтер Еттінгер впевнений, що запуск 5G в Європі до 2020 року стане запорукою успішного розвитку ключових секторів економіки у регіоні і відкриє унікальну можливість для побудови нової цифрової екосистеми. Це дозволить створювати абсолютно нові спеціалізовані сервіси та ефективно скорочувати витрати. Наприклад, на сьогодні фінансові втрати від дорожніх заторів лише в США перевищують $100 млрд на рік. Ця сума складається з витрат на витрачене в заторах паливо, ціни часу, який міг бути використаний продуктивніше, та інших витрат бізнесу.

Технології 5G дозволять скоротити кількість автомобільних аварій і підвищити ефективність транспортної системи загалом.

У березні 2016 року Єврокомісія оприлюднила результати дослідження, в якому було зроблено спробу оцінити вплив 5G-мереж на побудову цифрової економіки та суспільства на континенті. Дослідники особливу увагу приділили вивченню чотирьох ключових галузей: автомобілебудування, медицини, транспорту і комунальних послуг, а також оцінювався потенційний вплив мереж нового покоління на чотири сфери життєдіяльності: розумні міста, сільська місцевість, розумні будинки і робочі місця.


Для створення 5G-мереж необхідно побудувати нову телеком-інфраструктуруДля створення 5G-мереж необхідно побудувати нову телеком-інфраструктуру


Дослідження показало, що інвестиції у створення інфраструктури п'ятого покоління мобільного зв'язку в ЄС становитимуть близько €56 млрд. Водночас очікувані доходи Євросоюзу від впровадження 5G у чотирьох зазначених галузях у 2025 році сягнуть €95,9 млрд, а в досліджених сферах – €50,6 млрд. Водночас дві третини доходів (63%) забезпечить бізнес, а решту 37% — приватні споживачі та суспільство. Також очікується, що мережі 5G призведуть до створення 2,4 млн робочих місць.
"Технології, що розвиваються, стають складовою частиною цифровізації нашої економіки та життя, і це призводить до істотних зрушень у багатьох галузях. 5G прискорить цю трансформацію і створить нові можливості – як для кінцевих користувачів, так і для бізнесу", – Себастьян Толстой, директор зі стратегії Ericsson в Північній Європі і Центральній Азії.

Під цифровізацією має на увазі широке поширення хмарних технологій, технології Big Data (обробка, зберігання і використання великих масивів інформації), комп'ютерних обчислень підвищеної потужності, робототехніки, і звісно, інтернету речей (Internet of Things, IoT). Щодо останнього, наявні мережі 4G/LTE забезпечують міцний фундамент для IoT при порівняно низькому рівні витрат. Але в перспективі п'яти-десяти років з'являться принципово нові завдання, вирішити які нинішні бездротові мережі вже не зможуть. Перш за все через масові підключення сенсорів, переносних гаджетів та інших пристроїв, загальне число яких відповідно до прогнозу Ericsson Mobility Report до 2022 року досягне 29 млрд. З них 1,5 млрд становитимуть IoT-підключення.

Майбутнє – поряд

5G ще належить пройти процеси стандартизації, але телеком-виробники вже інтенсивно інвестують у розвиток 5G. За деякими оцінками, з 2015 по 2020 рік у дослідження і розробку в області 5G, а також у тестові випробування буде вкладено понад $6 млрд із коштів регіональних і національних держструктур, вендорів та мобільних операторів.

В перспективі п'яти-десяти років з'являться принципово нові завдання, вирішити які нинішні бездротові мережі вже не зможуть

Останні особливо активно готуються до запуску мереж нового покоління. Так, згідно з даними нещодавнього дослідження Ericsson 5G Readiness Report, близько 30 мобільних операторів у світі тією чи іншою мірою заявили про свої наміри щодо 5G. Причому більше половини з них (54%) мають чітку стратегію розвитку в цьому напрямку. Але що цікаво, у своїх стратегічних планах оператори, як і раніше, здебільшого концентруються на кінцевому користувачеві (90%), і тільки 46% думають про застосування 5G для бізнесу і ще менше (34%) – про спеціалізовані промислові кейси.

Це говорить про те, що існує величезний, ще не остаточно вивчений потенціал для розвитку і трансформації всієї комунікаційної галузі. Однак для цього життєво важливим є формування комплексної екосистеми, до якої належали б оператори, вендори та представники бізнесу.

Це дозволить побудувати нову інтегровану комунікаційну платформу, учасниками якої однаковою мірою будуть і люди, і машини.


З приходом 5G-мереж з'являться нові бізнес-моделіЗ приходом 5G-мереж з'являться нові бізнес-моделі


Нові технології поєднають фізичний, цифровий і біологічний світи і торкнуться всіх сфер економіки та виробництва. Крім очевидних плюсів, які вони несуть, нові технології ведуть і до можливих ризиків. Необхідно ретельно вивчати аспекти щодо безпеки, збереження особистих даних і дотримання правових норм. Попереду велика робота. Для всіх. Але справа того варта.

Ми розповіли, як мобільні технології змінять світ у майбутньому. А що вони вже змінили у світі і в Україні, читайте далі в нашому спецпроекті Бізнес у стилі 3G.

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською