Чому я проти Uber

Експерти

18 липня 2016, 08:43

Андрій Антонюк

голова Української таксомоторної асоціації

Україна для Uber — чергова галочка. Самій Україні нічого нового, нічого надприродного цей сервіс не принесе

Uber — це інтернет-додаток, який надає можливість у режимі онлайн пасажирам або тим, хто хоче їхати, безпосередньо зв’язатися з тими, хто хоче підвезти — їде у цьому напрямку або хоче підзаробити. Таких додатків багато, є аналогічні в Україні і по всьому світу, просто Uber — один з найуспішніших.

Вони перші вийшли на міжнародний рівень, отримали серйозні гроші, серйозні інвестиції і вони перші показали приклад на Америці і на розвинених ринках таксі, що така компанія може бути успішною. Що Uber дав Америці? Він зайшов в Америку, де ліцензія на таксі коштувала мільйон доларів. І проїзд одного кілометра 3 або 4 долари. Uber дав можливість людям, не вкладаючи мільйонів доларів, не купуючи жетон, заробляти ті самі гроші. Тому Uber в Америці був дуже успішний. Як компанія, вона поламала підвалини ринку. У Європі він був менш успішний, тому що там ліцензія коштувала 200−300 тисяч євро. Але він там теж показав хороші результати. А сьогодні Uber вже заходить в такі країни, як Росія, Білорусь, Україна.

Зазначу, що Uber збитковий в Китаї. І в Росії, за півтора роки існування, теж особливих результатів не показав. В Україні, я вважаю, що для нього немає ринку. Тому що в Україні стати таксистом може будь-яка людина без проблем. Тінізація нашого ринку таксі 99%. Ліцензія коштує 1200 гривень, але її і так ніхто не купує. І мінімальні податки ніхто не платить. Таксі в Україні одне з найдешевших у світі. Тільки в Індії ми можемо їздити за такою самою ціною.

З січня у Uber постійно виникають проблеми в Україні. Проблема — набрати водіїв, або знайти хороші машини.

Але найголовніше навіть не це, а те що Uber нічого нового ринку не несе. Для перевізників він не дає нічого нового, тому що у перевізників сьогодні в Києві комісія 8−12%, у Uber комісія 25−30% від вартості замовлення. Для пасажира у нас і так таксі сьогодні найдешевше. Є багато аналогів — «Уклон», інші програми в Україні, де вартість проїзду 3 гривні кілометр. Дешевше вже просто бути не може.

Звичайно, київський пасажир хоче якості. Але інтернет-додаток не дасть ані нових машин, ані професійних водіїв, які знають місто і готові адекватно себе поводити, добре працювати. Як показує досвід і Росії, і Білорусі, поки Uber доплачував і водіям, і пасажирам — там були і водії, і пасажири. Як тільки припиняються доплати — розбігаються і ті і інші.

Я думаю, що Україна для Uber — це чергова галочка. Це 68-а країна, яку вони покажуть у своєму звіті. Для того, щоб залучати більше інвестицій. Це потрібно для інвесторів. Самій Україні нічого нового, нічого надприродного цей сервіс не принесе.

Інші новини

Всі новини