Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Зазирнути в майбутнє. 4 сценарії для України після відкриття ринку землі

18 липня 2017, 09:44
678
Спецпроект
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Ще тридцять років тому моделювання майбутнього здавалося чимось мало реальним зі світу Голлівуду і наукової фантастики

Про можливі сценарії розвитку ситуації через 10-20 років говорили, як про щось абсурдне. Мовляв, ніхто не знає, як воно буде насправді і які чинники можуть змінити ситуацію.

Зараз же будь-який бізнес починається з планування, а кожен хоч трохи підкований менеджер знає про методи проектування і розвитку бізнес-моделі.

Для цього людство придумало Форсайт. Це технологія довгострокового прогнозування, спосіб побудови узгодженого, зваженого і відповідального способу майбутнього.

«Не соромно керувати майбутнім, соромно робити це безграмотно», - заявив Валерій Пекар, підприємець і громадський діяч, президент компанії "Євроіндекс", викладач KMBS, співзасновник платформи "Нова Країна» на конференції Grain Ukraine, яка відбулася в Одесі.

В рамках конференції він представив проміжні результати форсайт-дослідження «Земельна відповідь». У ньому беруть участь юристи, бізнесмени, представники галузевих організацій, художники і всі, кого цікавить майбутнє земельного ринку в Україні.

Головна мета – змоделювати всі можливі сценарії розвитку подій в Україні після скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення.

Результати, озвучені на конференції, поки що лише проміжні, але вже зараз дають можливість побачити, що на нас чекає з урахуванням різних факторів.

«Уявіть собі картину – голодне дитя без ока у семи няньок, яке хоче зірвати з дерева яблуко, а його тягнуть в різні боки лебідь, рак і щука. Саме так зараз виглядає в Україні земельне питання. Як картина зміниться через якихось 5 років, залежить від нашого рішення відкривати чи не відкривати ринок», - наголосив Пекар.

Учасники стартової сесії дослідження виділили кілька груп трендів, які впливатимуть на майбутнє економіки України. Це економічні, політичні, технологічні, екологічні, культурні та соціальні зміни.

У кожній групі є частина неминучих трендів і варіативних, які безпосередньо залежать від політичних та суспільних рішень.

Не соромно керувати майбутнім, соромно робити це безграмотно

З усього достатку факторів експерти звернули особливу увагу на 4 ключових: посилення або ослаблення екологічного регулювання, урбанізація сільського господарства, децентралізація або феодалізація, зростання або згортання інвестицій в агросектор.

Додаємо до них відкриття ринку землі або продовження мораторію. Отримуємо кілька сценаріїв майбутнього.

Заборону на продаж зняли, інвестиції зростають, децентралізація – сценарій «українська пруха».

За такого розвитку подій громади процвітають, агрохолдинги отримують поштовх до розвитку завдяки припливу свіжих грошей у галузь, спостерігається зростання агропотужностей.

Зовсім по-іншому будуть розвиватися події в разі, коли інвестицій немає, феодалізація, а мораторій все-таки зняли. Цей сценарій назвали «собака на сіні». Земля є, а грошей, щоб її купувати або вкладати в технології виробництва, немає. Підвищувати врожайність не виходить.

Зараз в Україні працює модель «сувора реальність» – інвестиції начебто є, децентралізація активно впроваджується, а ось ринок закритий. Гроші не йдуть в землю і розвиток агросектору. Вони просто заморожуються.

Найгірший варіант – інвестицій немає, мораторій зберігається, феодалізація процвітає. При такому розкладі на агросектор і економіку чекає занепад.

Далі все тренди та їхню соціальну значущість будуть не раз перевіряти, обговорювати сценарії і прораховувати джокери – малоймовірні події, які можуть кардинально змінити ситуацію.

«Ми живемо в такий час, що за день може несподівано повністю змінитися сценарне поле», - наголосив Пекар.

Підсумки проекту Земельна відповідь планують оприлюднити в жовтні 2017 року, і передати на розгляд до Верховної Ради, Кабінету міністрів та Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Топ-5 матеріалів