Залежність від газового транзиту. Для російського втручання в Україну майже немає перешкод — експерт
Припинення транзиту російського газу через Україну означає, що Москва готова до такого конфлікту, який не вплине негативно на економіку РФ.
Україні варто замислитися про вихід із транзитного бізнесу, пише у своїй колонці британський економіст, експерт з українських питань Тімоті Еш.
Раніше у Росії побоювалися, що повномасштабна ескалація в Україні призведе до втрати прибутку від продажу газу до Європи, зазначає він.
«Але цього не станеться, коли Москві більше не потрібно буде транзитувати більшу частину $60 млрд „газодоларів“ через Україну, а зробити це можна буде через Північні потоки 1 та 2 й Тюркстрім. Зверніть увагу, як [президент Володимир] Путін зазначив, що на українській ГТС може статися аварійна ситуація. Чи сказав би він таке, якби не був готовий до роботи Північний потік — 2?!» — ставить риторичне запитання Еш.
Російська геополітична стратегія щодо енергоносіїв з 2013 року полягала в тому, щоб обдурити Україну, спробувати відрізати її від транзиту газу, який щороку приносить $2 млрд, і дестабілізувати, нагадав експерт.
«Сувора реальність є така: зменшення залежності Росії від транзиту газу через Україну означає, що для російського втручання в Україну майже немає перешкод. Згадайте статтю Путіна про українську ідентичність (для Путіна її не існує). Припинення транзиту російського газу через Україну означає, що Москва може уявити повномасштабний конфлікт з Україною, який не вплинув би на російську економіку. Це підвищує небезпеку для Європи», — написав він.
На думку Еша, Україні в нинішніх умовах варто розглянути питання про вихід із транзитних угод та зосередитись на внутрішньому видобутку газу, для чого в країні є великі можливості.