Ідейний птахівник. Чому втрачає гроші Євген Сігал
Євген Сігал, власник торгової марки Гаврилівські курчата і холдингу Агромарс, зі статком $56 млн займає 94 місце в рейтингу топ-100 найбагатших українців, складеному НВ і Dragon Capital.
За рік його статки зменшилися на третину: він втратив $24 млн і 22 рядки в рейтингу. Гаврилівські курчата в рейтингу вартості брендів — на 61 місці (мінус 13 позицій за рік), в грошовому вираженні - це $18 млн і втрата 30,8% вартості.
«Чорний лебідь» до другого за обсягами виробника курятини в Україні прилетів у 2018 році. Генеральна прокуратура затримала власників і топ-менеджмент Агромарса, одного з найбільших агропромислових холдингів України — Євгена і Марину Сігал. Причина — нелегальний скотомогильник у Вишгородському районі Київської області. Тонни закопаних посеред поля тушок курей, за версією ГПУ, отруїли грунтові води і завдали шкоди в 254 млн грн. Максимальні санкції за статтями, озвученим прокуратурою, передбачали до 12 років позбавлення волі.
Подружжя вийде під заставу, кримінальні провадження закриють у березні 2019 року. Версія компанії - підступність конкурентів і чорний піар. Причина загибелі птиці - аварійне відключення електрики з боку Київобленерго, а неможливість утилізувати тушки — з вини держпідприємства Укрветсанзавод.
Якщо говорити про конкурентів, то ринок м’яса птиці в Україні на 50% належить двом компаніям. За даними Антимонопольного комітету, в 2018 році 38% ринку займав МХП Юрія Косюка, 12% - Агромарс Євгена Сігала (за іншими оцінками, обидві компанії займають до 80% ринку). У МХП у відповідь на натяки конкурента знизали плечима: наші потужності завантажені на 100%, на чужу нішу не претендуємо.
Сам Агромарс виріс з птахозаводу Поліський, в якому випускник сільськогосподарської академії, інженер-механік Сігал зробив кар'єру в 90-х. ТМ Гаврилівські курчата була зареєстрована у 2004 році. Сьогодні Аромарс — це 35 тис. га землі, племінні ферми на понад 1,1 млн голів батьківського стада, бройлерні ферми на 17 млн голів і виробничі потужності по переробці понад 400 тис. курчат на день, комбікормові заводи в Київській області. Чистий дохід компанії в 2018 році — 3,5 млрд грн, збиток — 17,9 млн (за підсумками 2017 року — 3,35 млрд грн і прибуток 45,5 млн грн). Практично вся продукція реалізується на внутрішньому ринку. 50,1% компанії належить дружині Сігала (вона і є керівником холдингу), 49,9% - йому самому.
Медійною персоною Сігала не назвеш, але про його принципи ведення бізнесу дещо відомо. По-перше, він пишається тим, що не брав кредити для розвитку Агромарса, а реінвестував прибуток (на кінець 2018 року довгострокові кредити холдингу — 578 млн грн). По-друге, не розглядає продаж компанії, за його словами «будує бізнес для дітей та онуків». Ну і, по-третє, вважав ворогами українського агропрому сім'ю Бушів — президентів США. І те, що у нас сьогодні «ніжки Буша» беззастережно програли боротьбу за українські прилавки, Сігал може записати і в свій актив: не тільки як бізнесмен, але і як політик, який лобіював захист від безмитного імпорту м’яса птиці в Україну.

Ось тільки побувавши народним депутатом п’яти скликань (1998−2014) Сігал особливою політичною принциповістю не вирізнявся. Потрапив до Верховної Ради за списком Народного Руху, перейшов в СДПУ (о) Віктора Медведчука, якому зрадив із Народною партією Литвина… У парламенті четвертого скликання Сігал змінював фракційну прописку п’ять разів, у 2006 році перейшов до БЮТ і, не повірите, після обрання Януковича президентом приєднався до Партії регіонів. Пішов з політики в 2014 році.