Містер впевненість. Наскільки і чому зросли статки Віктора Пінчука
За останній рік статки олігарха Віктора Пінчука виросли на 8% — до $2,6 млрд. Він зберіг за собою друге місце в рейтингу топ-100 найбагатших українців, складеному НВ і Dragon Capital.
Ні стрімкий розвиток технологій, ні проблеми з глобальними ланцюжками поставок не здатні знищити ті козирі, які роками тримає в руках Віктор Пінчук. Обравши своїм фокусом промисловість, мільярдер не має причин шкодувати про вибір.
Інтерпайп, ключовий його актив, що об'єднує низку трубних заводів, у першому півріччі вийшов у плюс на $ 29,4 млн. Прибуток був би більшим, але компанія вирішила виплатити дивіденди — насамперед самому Пінчуку — на $ 190 млн.
Мільярдер веде бізнес доволі консервативно. Його оцінки ризиків не дозволяють відкривати інноваційні напрямки, але включають активну роботу з борговим капіталом. Пінчук регулярно позичає гроші, щоб нарощувати виробництво труб та колісних пар, розширюючи при цьому географію збуту.
Відчуваючи початок тренду на зростання цін на сировину, Інтерпайп, аби мати можливість швидко реагувати на ринкову ситуацію, у травні розмістив єврооблігації на $ 300 млн на біржі в Люксембургу — юрисдикції, де відсоткові ставки за боргом фактично не обкладаються податками. Інвестори позичили Пінчуку гроші досить дорого — під 8,4 %, пам’ятаючи, що Інтерпайп мав у минулому проблеми з обслуговуванням боргів.
Отримавши настільки істотну грошову ін'єкцію, компанія Пінчука вирушила шукати нових клієнтів на безшовні труби та колісні пари і знайшла їх у США, Євросоюзі, Туреччині та Індії. Сама лише турецька економіка має зрости у 2021‑му на 8,5 %, що створює попит на продукцію Інтерпайпу.
Та й на внутрішньому ринку є кому продавати: Інтерпайп нещодавно виграв два великі тендери від Укрзалізниці на поставку коліс приблизно на 250 млн грн. Конкуренція в цій царині невелика, тому хвилюватися Пінчуку не треба, хоча Антимонопольний комітет уже й штрафував його Інтерпайп.
Упевненість у власних фінансових силах дозволила бізнесменові провести цьогорічний форум YES — традиційну подію, яку заснував та роками фінансує Пінчук, — у режимі офлайн. До Мистецького арсеналу в Києві у вересні завітали світові знаменитості, які беруть серйозні гонорари за свої публічні виступи: Фарід Закарія, Ніл Фергюсон, Дарон Аджемоглу і Тімоті Снайдер.
У медійному секторі Пінчук почуває себе більш ніж упевнено. Політичне ток-шоу Свобода слова на його каналі ICTV щопонеділка збирає топспікерів — очільників міністерств, силових відомств, популярних експертів. А розважальна програма Дизель Шоу з того самого каналу є найрейтинговішим продуктом вітчизняного ТБ. Інший канал Пінчука — СТБ — здобув значну аудиторію завдяки трансляціям шоу Холостячка, адже попит на такі формати, сфокусовані на взаєминах, істотно зріс.