Приватизація прибутку і націоналізація збитків. Як держава допомогла братам Клюєвим потрапити в топ-100 найбагатших українців

30 червня 2020, 08:20
Профайл

Андрій і Сергій Клюєви зайняли в рейтингу НВ і Dragon Capital топ-100 найбагатших українців 61-е місце зі статками в $104 млн. За рік вони зросли на 285%.

Андрій Клюєв - екс-глава Адміністрації президента України за часів Віктора Януковича та екс-голова РНБО, колишній перший віце-прем'єр-міністр і народний депутат трьох скликань Верховної Ради. Його молодший брат Сергій - нардеп чотирьох скликань. За даними Служби безпеки, Андрій Клюєв втік з України в 2014 році. Адвокати вказували місцем його реєстрації село Шульгіно Московської області Росії. Сергій Клюєв в 2014 році був обраний нардепом на позачергових виборах, але покинув країну після того, як парламент в 2015 році підтримав подання Генпрокуратури про зняття з нього депутатської недоторканності. Андрій в минулому році намагався взяти участь в парламентських виборах в Україні, але Центрвиборчком скасував його реєстрацію кандидатом у депутати.

Відео дня

Вважається, що першим великим бізнесом братів Клюєвих стала донецька компанія Укрпідшипник. Але вона вже давно втратила свої активи, визнана банкрутом і знаходиться в процедурі ліквідації.

А ось на початку 2010-х вони створили новий прогресивний бізнес, який працює і зараз. Як уже писав НВ Бізнес Андрій Клюєв вважається основним лобістом появи в Україні в 2008 році «зеленого» тарифу. Він був зафіксований в євро і в десятки разів перевищував тарифи традиційної енергетики. Перші сонячні електростанції почали з'являтися в Україні з 2011 року. Власниками більшості СЕС до 2014 року були юрособи, об'єднані компанією Activ Solar з номінальними власниками з Австрії. Ринок і журналісти були впевнені, що це компанія Клюєвих. За підрахунками Центру протидії корупції, до кінця 2013 року вони побудували на півдні України не менше 13 сонячних електростанцій. Від реалізації по «зеленому» тарифу сонячної електроенергії ці компанії отримали від держпідприємства Енергоринок 8,4 млрд грн.

Будівництво СЕС теж не обійшлося без держдопомоги: компанії соратників Януковича щедро кредитували державні Ощадбанк і Укрексімбанк. За інформацією Deutsche Welle, компанія Activ Solar GmbH отримала в Укрексімбанку шість кредитів на загальну суму 8,59 млрд грн еквіваленті). Непогашений борг за позиками в Ощадбанку, які видавалися для будівництва сонячних електростанцій в Криму, складає більше 19 млрд грн. Згідно розслідування російського телеканалу Настоящее время і проекту Муніципальний сканер, Клюєви зберегли контроль над активами в окупованому Криму, перереєстрували їх за російськими законами і продовжують вести бізнес. Що стосується СЕС Activ Solar на материковій частині України, то ще в 2014 році в якості компенсації боргів за поставлене обладнання їх отримав китайський державний концерн CNBM International Corporation.

Зростання статків братів Клюєвих в останні роки було забезпечено в першу чергу успішною роботою запорізького підприємства Укрграфіт. Воно виробляє і поставляє спеціальні витратні матеріали для металургії. Чистий прибуток компанії в 2018 році зріс більш ніж в 11 разів - з 244 млн грн до 2,77 млрд грн. У 2019 році він зменшився майже в чотири рази - до 710,5 млн грн.

Формально в Укрграфіту зовсім інші власники, але з початку 2010-х вважається, що він входить в сферу інтересів братів Клюєвих. Як і ще кілька запорізьких підприємств кольорової металургії.

Цікаво, що це не єдиний приклад концентрації їхніх бізнес-інтересів не за галузевою, а за географічною ознакою. Наприклад в Бахмуті (раніше Артемівськ) в їхню сферу впливу входили Артемівський завод з обробки кольорових металів (АЗОКМ) і Машинобудівний завод Вістек. Хоча формально брати-бізнесмени там не присутні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У минулому вони активно намагалися закріпитися в фінансовій сфері. У 2005 році Клюєви спробували купити австрійський Bank Burgenland (разом з низкою інших українських бізнесменів), а в 2008-му Промінвестбанк у Володимира Матвієнка. Але першу угоду не схвалили європейські регулятори, а на другу їм не вистачило власних сил і ресурсів. Промінвестбанк транзитом пішов до російських інвесторів. А невеликий Актив Банк, яким брати володіли з 2001 по 2013 рр., не пережив банківську чистку 2014-2015 рр.

Після втечі з України і Андрій, і Сергій Клюєви потрапили під санкції Євросоюзу і були оголошені в розшук Інтерполом. У 2016 році стало відомо, що обидва брати ініціювали шлюборозлучні процеси. Юристи тоді припускали, що це може привести до поділу майна з їхніми дружинами для уникнення конфіскації.

Пізніше Клюєвим вдалося домогтися скасування санкцій проти них. Інтерпол також припинив їх розшук. В Україні обидва брати все ще в розшуку.

Показати ще новини
Радіо NV
X