З рук в руки: історії майстрів зброї ручної роботи

8 жовтня 2018, 10:00
Спецпроект
 Петер Гофер – без сумніву, найбільш інноваційний зброяр нашого часу

Петер Гофер – без сумніву, найбільш інноваційний зброяр нашого часу

The Balvenie – найрукотворніший шотландський односолодовий віскі, який сьогодні виробляється майже як 126 років тому. Компанія знаходить по всьому світу людей, які так само трепетно поважають ручну працю. Свої історії розповіли майстри, що створюють лімітовані колекції рушниць ручної роботи.

Петер Гофер

Петер Гофер: «Ми зробили рушницю-скелетон, в якій через прозорі віконця із сапфірового скла можна розгледіти деталі механізму»

Петер Гофер – без сумніву, найінноваційніший зброяр нашого часу. Мисливські журнали світового масштабу приділяють йому більше уваги, ніж усім іншим майстрам, які виготовляють рушниці вручну і в єдиному екземплярі. Він несподівано з'явився в збройовому середовищі Ферлаха, традиційно закритому для зовнішнього світу, і блискавично пройшов шлях від наймолодшого майстра-зброяра до найвідомішого зброяра сучасності. У 1986 році Петер відкрив власну майстерню в «місті зброярів», де на сьогодні продовжують роботу лише деякі його колеги по цеху. Він може працювати над однією рушницею до 16 років. За рік на його фірмі виготовляють всього 4-5 рушниць за вартістю німецького автомобіля класу люкс. Він розповів про те, які встановив рекорди, хто його клієнти і чому він порівнює свою компанію зі джмелем.

Відео дня

Опишіть портрет вашого клієнта?

Є головна риса, яка об'єднує моїх клієнтів: всі вони дуже розумні люди. Найрозумніші й найдалекоглядніші з моїх замовників просять зробити рушницю якомога складнішу. І нехай це займе більше часу, буде коштувати дорожче, але їх цікавить висока цінність і рідкість. Ми абсолютно все робимо руками і зовсім не використовуємо жодних верстатів. Саме за рахунок вкладеної праці майстрів вартість і цінність рушниці зростає в рази.

Скільки жінок серед ваших клієнтів?

Я міг би перерахувати їх на пальцях двох рук.

Скільки майстрів задіяні у виробництві однієї рушниці?

Зазвичай в команді, яка працює над одним замовленням, 8 осіб. Все залежить від складності рушниці. Кожен з майстрів – експерт у своїй сфері. Найважливіше, що у нас дуже злагоджена команда, з хорошою внутрішньою комунікацією. Хтось одного разу написав у статті про компанію Peter Hofer Jagdwaffen, що ми працюємо як команда піт-стопу на «Формулі-1».

Ми працюємо як команда піт-стопу на «Формулі-1»

Мене дуже засмучує те, що весь світ збройового виробництва на 99% – це конвеєр. Навіть багато старих фірм переходять на серійне виробництво. І за рахунок того, що, наприклад, в Англії більшість компаній переходять на верстати, сьогодні немає нового покоління майстрів-зброярів, знання нікому передати і тому мистецтво просто вимирає, а багато знань безповоротно губляться і йдуть.

Розкажіть про процес виконання замовлення у вашій компанії?

Спочатку клієнт розповідає, як він полює, які у нього звички й уподобання. І саме вони перетворюються на технічні вимоги до зброї. Звичайно ж, ми робимо повністю всі виміри, щоб рушниця була максимально зручною. Ми видаємо замовнику графічний проект майбутньої рушниці для узгодження, в який він вносить правки і доповнення. Коли остаточний проект готовий, майстри беруться до його реалізації.

Як ви декоруєте рушниці?

В основному ми використовуємо орнаментне гравіювання, пластичне гравіювання по сталі, «буліно» (ручним різцем по сталі) або точкове гравіювання «боттіні» з нанесенням до 8000 точкових уколів на один квадратний міліметр.

Декоративне оздоблення – це практично безмежне поле для експериментів. 10 років тому я б сказав, що нічого нового і більш цікавого неможливо придумати і ми вже не зробимо краще, оскільки досягли вершини. Проте, відтоді постійно з'являються нові ідеї, нові технології, кожну рушницю ми робимо краще і красивіше, ніж попередня, використовуємо нові матеріали і техніки обробки. Наприклад, ми створили рушницю під назвою Technic Art. Ідея була в тому, щоб і конструкція, і художнє виконання рушниці відповідали сучасним тенденціям. Мені хотілося, щоб власник міг бачити всю внутрішню красу і складність механізмів, тому ми зробили рушницю-скелетон, в якій через прозорі віконця із сапфірового скла можна розгледіти деталі механізму. Ця рушниця не тільки виглядає сучасно, вона і всередині дуже сучасна: в неї вбудований альтиметр, далекомір, компас, електронний лічильник пострілів, навігаційна система пошуку вихідної точки, система захисту від несанкціонованого доступу, яка через супутник відправляє сигнал, якщо рушницю перемістили. І так далі – там повний приклад електроніки.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ваші діти цікавляться вашим бізнесом?

Мої сини ще дуже маленькі, а дівчатка захоплюються іншим. Одна з моїх дочок цікавиться індустріальним дизайном. Але я сподіваюся, що в майбутньому мої хлопчики все ж будуть залучені в мій бізнес.

Скільки рушниць ви робите за рік?

Зазвичай ми працюємо паралельно над 20-25 рушницями, але за рік виготовляємо максимум 4-5 одиниць. Кожна рушниця вимагає більше року роботи. Найтриваліший термін роботи над однією рушницею – 16 років, 21400 робочих годин. Іноді ми виробляємо дуже складні речі, впроваджуємо нові технології і це займає 10 років і навіть більше.

Ці замовлення надходять від клієнта чи спочатку ви робите рушницю, а потім продаєте вже готовою?

Хороше запитання, адже мало хто дійсно готовий чекати 10 років, поки його замовлення буде виконано. Але іноді ми все ж отримуємо замовлення на дуже складні моделі. Але в цілому ми самі ставимо перед собою складні цілі і прагнемо створювати інноваційні рушниці. А коли вони готові, покупці знаходяться досить швидко. При чому це не музейні експонати, ними користуються для полювання.

Джміль при його масі тіла і площі крил за всіма законами аеродинаміки літати не повинен. Проте, він цього не знає і літає. У філософії нашої компанії підхід джмеля має важливе значення. Ми створюємо багато речей, які спочатку здаються неможливими і, тим не менш, нам це вдається. Ми весь час підвищуємо планку і намагаємося побити власні рекорди. Іноді це на межі фіаско. Але нам цікава ця боротьба і конкуренція з самими собою.

Розкажіть про ваші рекорди?

Я розробив і створив найлегшу в світі комбіновану рушницю з вертикальним розташуванням стволів вагою 1,9 кг (при тому, що вона виконана зі сталі та оснащена системою автоматичного зведення курків і нагнітання бойових пружин). Також це найменша двостволка зі стволами калібру 22 Хорнет/22 Хорнет вагою до 1 кг, і найменший в світі комбінований трійник зі стволами калібрів 22/22Хорнет/.410 Mag. Ще одна дуже суттєва нова розробка – рушниця без єдиного гвинта на бічній поверхні.

Я розробив не тільки найменшу в світі нарізну двостволку, але й найбільшу

Я розробив не тільки найменшу в світі нарізну двостволку, а й
найбільшу. Навряд чи існує інше ремесло, де людина дійшла б до рекордних показників у всіх протилежних напрямках. У той же час, я вважаю, що жодна інша професія не вимагає від фахівця настільки великих знань у самих різних сферах. Саме це робить нашу роботу такою цікавою: всього життя не вистачить, щоб зібрати всі необхідні знання, і кожен день доводиться вивчати щось нове. Крім того, ми маємо справу з найрізноманітнішими культурами, оскільки виконуємо замовлення мисливців з усього світу, і мисливські традиції в різних країнах разюче відрізняються одна від одної. Тому я часто полюю за кордоном, прагнучи ближче познайомитися з підходом і способами полювання моїх клієнтів.

У Книзі рекордів Гіннеса є такий рекорд, коли більше 50 осіб помістилося в один Volkswagen «жук». Ми теж в мінімальний обсяг намагаємося вкласти якомога складніший механізм, якомога більше елементів. Це дуже трудомістка робота, але для нас чим складніше, тим цікавіше і привабливіше. Це як у випадку з годинником Grande Complication, коли було 5 годинників з різними функціями і ускладненнями, а потім годинникар створив шостий годинник з усіма цими функціями в одному корпусі.

The Balvenie з гордістю зберігає традиції виняткової майстерності, створюючи віскі точнісінько як раніше

П'ять унікальних секретів майстерності, які відрізняють The Balvenie:

1. Компанія вирощує власний ячмінь практично без застосування техніки

2. Дистилерія володіє однією з останніх діючих токових солодовен у Шотландії, де ячмінь перевертають вручну

3. Для перегонки віскі використовуються мідні куби, які мало змінилися з відкриття дистилерії

4. Компанія довіряє підготовку бочок тільки команді майстрів власного бондарного цеху.

5. Майстер дистилерії. Девід Ч. Стюарт, нині кавалер ордена Британської імперії – найдосвідченіший на сьогодні майстер винокурні в Шотландії.

Показати ще новини
Радіо NV
X