З рук у руки: історії майстрів зброї ручної роботи

10 вересня 2018, 10:00
5318
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Даніела Фанзой - спадкоємиця старовинної збройової мануфактури Johann Fanzoj

The Balvenie – найрукотворніший шотландський односолодовий віскі, який сьогодні виробляється майже як 125 років тому. Компанія знаходить по всьому світу людей, які так само поважають ручну працю. Свої історії розповіли майстри, що створюють лімітовані колекції рушниць ручної роботи.

Даніела Фанзой

Даніела Фанзой – спадкоємиця старовинної збройової мануфактури Johann Fanzoj, заснованої в 1790 році в австрійському місті Ферлах. Одним з відомих клієнтів компанії був, наприклад, імператор Австро-Угорщини Франц-Йосип I. Правнук засновника династії Йохан Фанзой ще в 1969 році відправився на сафарі в Африку і став першим зброярем з Ферлаха, який почав виробляти двоствольні рушниці великого калібру.

Сьогодні компанія випускає два десятки рушниць на рік для клієнтів з різних куточків планети. Це як рушниці з титану і карбону, так і складні багатостовбурні екземпляри і схожі на музейні експонати моделі з гравіруванням і емаллю, в яких читаються цілі історії. Вартість таких рушниць часом еквівалентна вартості німецького автомобіля класу люкс.

Розкажіть, будь ласка, про вашу династію.

Ми одні з найстаріших виробників зброї у Ферлахе. Бізнесом зараз управляємо ми з братом Патріком, ми представляємо восьме покоління династії Фанзой. Ми з братом навчалися в університеті і могли обирати будь-яку професію. Але коли ти походиш з династії, де секрети майстерності і спільна справа передавалися з покоління в покоління, ти хочеш не хочеш несеш відповідальність за цю справу.

Де ви навчались?

Спочатку я пішла до художньої школи, далі навчалася в бізнес-школі у Відні, потім продовжила навчання в США, пізніше – в Росії. Після цього я кілька років жила в Хорватії і тому я розмовляю хорватською і навіть трохи російською.

Ви створюєте рушниці тільки за індивідуальним замовленням?

Так. Ми виробляємо не більше 25 рушниць на рік і кожну з них виконано під клієнта.

Скільки часу йде на виробництво?

Це залежить від безлічі факторів, але не менше року. Іноді ми працюємо над проектом по кілька років. 8 років тому ми почали досліджувати титан, він дуже легкий, але при цьому міцний і стійкий до корозії. Працювати з титаном було для нас великим викликом, але саме завдяки цьому сьогодні нас багато хто знає в світі.

Скільки людей працює в компанії?

Всього в штаті 11 осіб, з них 8 працюють у майстерні. І ми додатково наймаємо граверів під окремі замовлення. Вони працюють з дому, але часто в дуже інтенсивному режимі, адже іноді гравірують по 3-4 рушниці на рік (повірте, це багато).

А скільки людей задіяно у виконанні кожного замовлення?

Ми – одна з небагатьох компаній в світі, яка є мануфактурою. Це означає, що всі процеси зібрані під одним дахом. Весь виробничий ланцюжок у нас під контролем і це дозволяє досягати високої якості. Тому абсолютно всі співробітники беруть участь у виробництві кожної рушниці, від початку і до кінця, включаючи мене і мого брата.

Чим займаєтеся у компанії особисто ви?

На жаль, я не нічого не роблю руками, але в наступному житті я хочу працювати з деревом – це моє велике захоплення. Я є креативним директором і відповідаю за маркетинг, PR і дизайн.

Які декоративні техніки ви використовуєте для обробки рушниць?

Збройне мистецтво в містечку Ферлах, звідки я родом і де я живу, має 500-річну історію і входить у список нематеріальної культурної спадщини Австрії ЮНЕСКО. Тому ми відчуваємо відповідальність за збереження цієї майстерності.

Найчастіше ми використовуємо традиційні рельєфні гравіювання, іноді з використанням золота (жовтого, рожевого або білого), гравіювання орнаментів, а також гравіювання буліно – коли поверх вирізаного малюнка шар за шаром наноситься чорний фон і в результаті виходить ефект глибокої тривимірної картини. Ми працюємо із золотом та інкрустуючи дорогоцінні камені, використовуємо різьблення: одного разу у нас був великий проект з кісткою мамонта, на яку ми наносили гравіювання. Також ми використовуємо декорування гарячою емаллю, коли емаль проходить низку обжигів в печі за високих температур.

Хто ваші клієнти?

Перша категорія – це колекціонери. На щастя, в рушницях стільки емоційності і енергії, що вони приваблюють багатьох людей і деякі купують їх просто для приватних колекцій. Але все ж більшість наших клієнтів, звичайно ж, замовляють рушниці для прямого використання на полюванні. І це мотивує нас вивчати і впроваджувати нові технології. Тому що рушниця, в першу чергу, повинна бездоганно працювати в певних, досить екстремальних умовах, від неї багато чого залежить. Це відповідальність і у нас немає права на помилку. Рушниця має точно відповідати запитам і потребам кожного покупця.

Вартість рушниць часом еквівалентна вартості німецького автомобіля класу люкс

Як визначити ці запити? З чого починається процес створення індивідуальної рушниці?

У випадку чого-небудь, що здійснюється за індивідуальним замовленням, важливо враховувати найдрібніші деталі. Наша робота починається з того, що ми розпитуємо замовника, для чого йому рушниця, де і в яких умовах він планує її використовувати, де і на кого він полює. Від цього залежить тип рушниці і калібр, який йому підходить. Звичайно ж, ми знімаємо всі мірки, щоб рушниця була зручною. Далі клієнт може обрати дерево для обробки – у нас ціла колекція рідкісної деревини. У наших замовників багато стресу в роботі і це рідкісний випадок, коли вони роблять щось заради задоволення. Тому ми намагаємося зробити так, щоб рушниця дійсно радувала і приносила їм задоволення.

Чи часто вони повертаються за наступним замовленням?

Дуже часто. Культура полювання настільки різноманітна, що мисливцям потрібні рушниці різної конфігурації і калібру, тому рідко хто зупиняється тільки на одному екземплярі.

А ви самі полюєте?

Так. Я не можу назвати себе дуже захопленим мисливцем, але мені подобається фізичний аспект полювання. Коли потрібно підніматися на пагорби, шукати, прислухатися, іноді зупинитися і сховатися, вистежувати дичину. Мені потрібно, щоб піднімався пульс і рівень адреналіну в крові. Мені подобається почуття, коли щось від мене тікає.

У вас є персональна колекція рушниць або музей вашої династії?

Ми зберігаємо кілька старовинних примірників. Але, чесно кажучи, нам завжди немає коли створювати щось для себе. Я думаю, що така ж проблема у багатьох інших майстрів, наприклад, ювелірів. Коли ти робиш щось красиве для себе і це бачить клієнт, ти, звичайно ж, продаєш це. Потім починаються нові спроби зробити щось для своєї колекції, але на це не завжди вистачає часу. Але оскільки важливо все ж полювати зі своєю власною рушницею, то у нас є свої рушниці, але це не музейні експонати – ми їх дійсно використовуємо.

The Balvenie з гордістю зберігає традиції виняткової майстерності, створюючи віскі в точності як раніше

П'ять унікальних секретів майстерності, які відрізняють The Balvenie:

1. Компанія вирощує власний ячмінь практично без застосування техніки

2. Дистилерія володіє однією з останніх діючих струмових солодовен у Шотландії, де ячмінь перевертають вручну

3. Для перегонки віскі використовуються мідні куби, які мало змінилися з відкриття дистилерій

4. Компанія довіряє підготовку діжок тільки команді майстрів свого бондарного цеху.

5. Майстер дистилерії Девід Ч. Стюарт, нині кавалер ордену Британської імперії – найдосвідченіший на сьогоднішній день майстер винокурні у Шотландії.

Вибір редакції

Політика

Вчора, 22:19

article_img
Забезпечити голоси. Що передбачала виборча піраміда, яку викрила СБУ
Політика

Вчора, 13:45

article_img
Особистий кабінет. Як перевірити себе в Державному реєстрі виборців
Футбол

Сьогодні, 04:08

article_img
Вони не пройшли. Реакція соцмереж на перемогу Динамо і поразку Шахтаря в Лізі Європи

Головне

Політика

Вчора, 15:58

article_img
"Виборчу піраміду" фінансував нардеп від Батьківщини Богдан - СБУ
Футбол

Вчора, 23:53

article_img
Динамо - Олімпіакос. Події по хвилинах матчу Ліги Європи
Країни

Вчора, 22:59

article_img
У Ватикані стартував саміт, присвячений боротьбі з педофілією у католицькій церкві