Зміна умов неможлива. У Мінцифри вперше прокоментували ситуацію навколо Інтертелекому і його ліцензій на 4G
До першого квітня в Інтертелекому є час на оплату ліцензій на 4G. Якщо грошей не буде, оператор втратить шанс на розвиток. Чи варто панікувати абонентам і що тепер з діджиталізацією країни?
17 березня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, анулювала рішення, яким 7 лютого дозволила видати ТОВ «Інтернаціональні телекомунікації» (бренд — Інтертелеком) ліцензію на 4G в діапазоні нижче 1 ГГц. Річ у тім, що оператор не сплатив повну вартість за видачу ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України — на поточний момент сплачено близько 0,5% необхідної суми (1 мільйон від 194,6 мільйона гривень). Рішення телеком-регулятора набуде чинності 1 квітня. У оператора є ще час до 31 березня надати підтвердження оплати і все ж отримати ліцензію.
У НКРЗІ кажуть, що неодноразово повідомляли оператору про необхідність повної оплати і пропонували різні варіанти розв’язання проблеми. Так, крім повної оплати. пропонувалися інші, альтернативні, варіанти отримання меншої, але достатньої для комфортного надання телекомунікаційних послуг, кількості радіочастотного ресурсу, і відповідно, менших сум оплати (до 15−19 млн грн).
Як розповів заступник генерального директора Інтертелекому Олексій Хахлюк, на цей момент оператор веде переговори, щоб залучити необхідні кошти. У Інтертелекомі кажуть, що вчасно отримати фінансування не дозволила ситуація на ринку у зв’язку з пандемією коронавірусу: в розмові з журналістом НВ Бізнес Олексій Хахлюк уточнив, що планувалося залучити кошти не тільки на оплату ліцензії, а й на розвиток мереж, але переговори були припинені. Зараз, за його підрахунками, у Інтертелекому близько 600 000 активних абонентів (близько мільйона — за підрахунками абонбази, активної протягом 9 місяців).
Олександр Шелест
Про ситуацію, що склалася навколо Інтертелекому, НВ Бізнес розпитав заступника міністра цифрової трансформації України Олександра Шелеста.
— НКРЗІ фактично дала Інтертелекому час до 1 квітня на оплату 4G-ліцензій. Як ви розцінюєте це рішення?
— Сказати однозначно — складно. Комісія не мала іншого вибору, окрім як анулювати попереднє рішення, яким Інтертелекому видавалася ліцензія на впровадження 4G. Законодавство чітко вказує, що в разі відсутності оплати НКРЗІ повинна прийняти рішення про анулювання видачі ліцензії. При цьому ми розуміємо, що робота над впровадженням 4G в діапазоні нижче 1 ГГц велася як мінімум з липня 2019 (після відповідного указу президента) і Інтертелеком всіляко підтримував цю ініціативу. Він показував, що зацікавлений в тому, щоб розвивати власну мережу і впроваджувати 4G. Тому рішення Національної комісії — Соломонове: і не порушити законодавство і дати можливість компанії зберегти перспективи для розвитку.
— Якщо до першого квітня Інтертелеком все-таки не сплатить повністю вартість ліцензії, як це вплине на виконання указу президента і загальний план дій щодо покриття 90% території країни мобільним зв’язком нового покоління?