Меморандум, про який намагаються забути? Про що домовилися Держспецзв’язку та Huawei і чому інформацію намагалися приховати
Глава Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації (ДССЗЗІ) Юрій Щиголь підписав меморандум про співпрацю в сфері кібербезпеки з компанією «Хуавей Україна». НВ Бізнес дізнавався, про що конкретно домовилися сторони і чому інформацію про меморандум сьогодні намагалися стерти.
Меморандум, про який намагаються забути?
Підписання меморандуму відбулося 15 жовтня.
«Держспецзв'язку буде рада співпрацювати з компанією світового рівня над проєктами в сфері безпеки інформації. Переконаний, що наша взаємодія зміцнить можливості для захисту від кіберзагроз», — цитує керівника Держспецзв’язку Укрінформ.
Зараз знайти цю цитату від імені прес-служби Адміністрації ДССЗЗІ (на неї і посилався Украінформ) неможливо: близько 11 ранку 16 жовтня новина була видалена з обох (старого і нового) сайтів, офіційної Facebook-сторінки і Twitter-аккаунту Держспецзв’язку. НВ Бізнес звернувся за коментарями до прес-служби Адміністрації, але на момент публікації матеріалу пояснень не отримав.
Інформації про підписання меморандуму станом на 13−00 16 жовтня немає і на офіційному сайті Хуавей Україна, хоча в соцмережах компанія про це повідомила практично відразу після підписання. Прес-служба українського представництва китайського телеком-гіганта в п’ятницю вранці розіслала прес-реліз про підписання цього меморандуму.
«Huawei знаходиться під санкціями США. Вже одного цього має бути достатньо, щоб агентство, котре займається урядовим зв’язком, двічі подумало при виборі партнерів», — вважає спікер Українського кіберальянсу Андрій Баранович, відомий в мережі під ніком Шон Таунсенд.
Джерела НВ Бізнес, знайомі з ситуацією в сфері держбезпеки, пояснюють: цей меморандум може вбити клин у відносини України і США та негативно вплинути на співпрацю держав в сфері інформаційної безпеки.
Нагадаємо, США і Велика Британія заборонила використання обладнання компанії Huawei для розгортання мереж 5G, аргументувавши це загрозою національній безпеці. Китайська Huawei виявилася втягнута в конфлікт з США в травні 2019 року, коли адміністрація Трампа внесла техно-компанію в «чорний список», обмеживши діяльність компанії на американському ринку і заборонивши американським держструктурам використовувати обладнання Huawei. Компанію підозрюють в шпигунстві і зборі конфіденційної інформації за допомогою свого обладнання. США продовжили санкції проти Huawei ще на рік. Співпраця з китайським гігантом, серед інших, офіційно припинили Google і Microsoft.
Для багатьох суб'єктів забезпечення кібербезпеки України, за даними НВ Бізнес, меморандум між ДССЗЗІ і Huawei став, м’яко кажучи, неприємним сюрпризом: мовляв, керівництво Адміністрації Держспецзв’язку ні з ким з них такий крок не погоджувало.
«Цей крок особливо дивно виглядає на тлі обіцяних $38 мільйонів на кібербезпеку від USAID», — говорить одне з джерел НВ Бізнес.
Схоже, саме тому зараз в Держспецзв’язку намагаються стерти згадки про меморандум, але факт залишається фактом: документ уже підписано.
Що в меморандумі
Журналістам НВ Бізнес вдалося ознайомиться з меморандумом. Як і будь-який подібний документ, він має приписку, що його підписання не спрямоване на набуття, зміну або припинення будь-яких юридичних прав або обов’язків для будь-якої зі сторін.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.