Але цього замало. Кількість айтішників в Україні виросте на 23% в найближчі три роки — дослідження BRDO
У BRDO відзначили, що система формального вищої освіти поки що не задовольняє попит ринку на IT-фахівців і «не зможе цього досягти в майбутньому».
Кількість випускників-бакалаврів IТ-спеціальностей в найближчі роки значно зросте. У 2024 році такі дипломи отримають понад 20 тис. осіб, що на 23% більше, ніж у 2020 році.
Про це йдеться в результатах Аналізу IT-освіти в вишах України дослідження експертів Офісу ефективного регулювання BRDO.
За даними дослідження BRDO, щорічно попит на нових IT-фахівців в Україні становить 30−50 тис. осіб. При цьому університети щорічно випускають в середньому 16,2 тис. Бакалаврів IT-спеціальностей. Ще близько 6,3 тис. Фахівців готують коледжі та технікуми і ця кількість щорічно збільшується.
«Обсяг держзамовлення на IT-бакалаврів поступово зменшувався в останні п’ять років, проте він був істотно розширено в 2020 році. На кількість IТ-випускників в майбутньому також вплине позитивна демографічна ситуація і частка абітурієнтів, які обирають IТ-спеціальності», — відзначили в BRDO.
Також експерти BRDO розробили три сценарії, за якими ця частка може змінюватися:
- Сценарій «динамічного зростання»
Згідно з цим прогнозом частка вступників на IТ-спеціальності продовжить зростання поточними темпами — до 16,1% у 2026 році. Таким чином, до 2030 року можна буде очікувати випуску 37,4 тис. Нових фахівців, що приблизно відповідає поточному реальної зміни кількості фахівців на ринку.
- Сценарій «стриманого зростання»
У цьому випадку частка вступників на ІТ-спеціальності залишиться на чинному рівні — 12%. За цим сценарієм, у 2030 році можна очікувати випуску 27,8 тис. нових фахівців. Зростання кількості випускників за цим сценарієм досягається тільки шляхом демографічних змін.
- Сценарій «уповільненого зростання»
Цей прогноз передбачає, що частка вступників на ІТ-спеціальності поступово зменшуватиметься до 10% у 2026 році. Відповідно, у 2030 році можна очікувати випуску 23,2 тис. нових фахівців.
Керівник сектора ІСТ BRDO Ігор Самоходський зазначив, що система формального вищої освіти поки що не задовольняє попит ринку на IT-фахівців і «не зможе цього досягти в майбутньому». В якості інших, не менш важливих «точок зростання» він назвав неформальна освіта та перекваліфікацію фахівців з інших галузей, а також залучення іноземних айтішників — віддалено і через імміграцію.
У січні цього року повідомлялося, що Мінекономіки спільно з Мінцифри і Державним центром зайнятості в рамках експерименту будуть навчати безробітних в Києві IT-спеціальностей. При успішному завершенні експерименту, планується його планують розширити і на інші міста України.