Для «товариша майора». Nokia допомогла російській владі створити масштабну систему стеження — NYT
Телекомунікація компанія Nokia допомогла російській владі створити систему для прослуховування телефонних розмов, перехоплення повідомлень та відстеження інших інтернет-комунікацій.
Фінський виробник телекомунікаційного обладнання Nokia допоміг російській владі створити масштабну систему стеження за користувачами, йдеться у розслідуванні The New York Times.
Згідно з отриманими журналістами документами, за останні понад п’ять років Nokia надавала обладнання та послуги для зв’язку Системи оперативно-розшукової діяльності — СОРМ
Хоча фінська компанія не виробляє технології для перехоплення повідомлень, у документах описується, як вона працювала з російськими державними компаніями щодо планування, оптимізації та усунення несправностей підключення системи СОРМ до мережі МТС.
Головна розвідувальна служба Росії, ФСБ, використовує СОРМ для прослуховування телефонних розмов, перехоплення електронних та текстових повідомлень, а також відстеження інших інтернет-комунікацій.
Документи охоплюють період з 2008 до 2017 року і показують, що Nokia знала, що запускає російську систему спостереження. Ця робота була потрібна фінській компанії для ведення бізнесу в Росії, де вона стала провідним постачальником обладнання та послуг для різних клієнтів у сфері телекомунікацій.
За словами експертів з розвідки та цифрового стеження, без участі компанії в СОРМ " Створити таку систему було б неможливо".
У Nokia в свою чергу заявили, що за російським законодавством від компанії потрібно виготовити продукти, які дозволили б російському оператору зв’язку підключитися до системи СОРМ. Nokia також заявила, що не виробляє, не встановлює та не обслуговує обладнання СОРМ.
Відповідно до отриманих видань документів, Nokia виконувала пов’язані з СОРМ роботи на об'єктах як мінімум у 12 містах Росії. Також під час роботи Nokia співпрацювала з компанією російською компанією Мальвін, яка належала холдинговій компанії Цитадель, яку контролював Алішер Усманов. Наразі Усманов перебуває під санкціями США, Євросоюзу, Британії та Швейцарії.
На початку березня Nokia заявила, що припиняє постачання обладнання російським операторам.