У пошуках пірамід. Чому у Кропивницькому чотири дні обшукували криптоферму загадкового бразильця
Правоохоронці вдруге за 8 місяців провели обшук у майнінговому дата-центрі компанії Mining Express. У компанії загадкового бразильського інвестора Казе Фузіями заявляють про загрозу вкладенням у $100 млн. Силовики підозрюють шахрайство.
НВ Бізнес зібрав усе, що відомо про історію, у якій є мільйонні інвестиції, MLM, туристи з Японії і навіть великий український IT-холдинг. Що відбувається?
Обшук у Кропивницькому
30 січня на своїй сторінці у Facebook адвокат Сергій Смирнов опублікував фото з приміщення, у якому 4 дні тривав обшук. Адвокат повідомив, що обшукували «велику IT-компанію з виключно іноземними інвестиціями в кілька сотень мільйонів євро».
Ідеться про дата-центр компанії Mining Express, який розташований у приміщенні колишнього заводу Друкмаш у Кропивницькому, уточнив Смирнов у коментарі НВ Бізнес.
«Обшук розпочався 27 січня, а закінчився 30 січня цього року. Вилучено кілька тисяч одиниць обладнання для майнінгу», — повідомив Смирнов.
За його словами, підставою для обшуку, який пройшов за підтримки СБУ, стала ухвала слідчого судді Печерського районного суду Києва в межах кримінального провадження, ініційованого офісом Генпрокурора України.
За його інформацією, підозру в цій справі так нікому й не вручили.
Цього разу вилучили
Перший обшук на потужностях Mining Express у Кропивницькому відбувся із 7 по 8 червня минулого року. Правоохоронці знайшли блокноти, чернетки, комп’ютерну техніку та мережеве обладнання — близько 10 тис. графічних процесорів для майнінгу. Тоді обладнання фізично не вилучали, а заарештували та залишили на відповідальне зберігання попередньому менеджменту компанії.
«Тепер знову прийшли з обшуком і вилучили вже раніше заарештоване обладнання. Це нонсенс, із попереднього обшуку нічого не змінилося», — запевняє адвокат.
У судовому реєстрі відомостей про кримінальне провадження небагато. Відомо, що саме провадження внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14 травня 2021 року за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 статті 190 Кримінального кодексу: «Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою».
Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 20 років із конфіскацією майна.
Ні про фабулу можливого правопорушення, ні про будь-яких фігурантів справи у матеріалах суду інформації немає.
Співрозмовники НВ Бізнес, наближені до керівництва силових структур, повідомили, що кримінальне провадження відкрили на запит іноземних правоохоронних органів.
Бразилець з українськими зв’язками
Криптоферму Mining Express у Кропивницькому офіційно відкрили 30 травня 2019 року в переобладнаному приміщенні колишньої їдальні заводу Друкмаш. Вона належить українській компанії «Майнінг експрес».

За даними аналітичної системи YouControl, фірму зареєстровано в Україні у березні 2018 року. Кінцевим бенефіціаром компанії є громадянин Бразилії Казе Фузіяма (Де Соуза Фузіяма Карлос Хосе).
Раніше Фузіяма, зокрема — у судових рішеннях, значився жителем Японії, проте в Єдиному держреєстрі юросіб він також указаний як житель Філіппін.
Невідомий іноземець в Україні має відомих партнерів. Директором «дочки» Майнінг експрес із 2018 по 2020 роки був Юрій Лазебников — керівний партнер українського холдингу TECHIIA.
Другий керівний партнер TECHIIA Олег Крот фігурував у репортажі видання Liga.Tech з відкриття криптоферми як «один з українських партнерів Казе [і] співзасновник групи IT-компаній Dinaline».
Крот розповідав журналісту про обсяги споживання електроенергії кропивницькою дата-фермою. Dinaline, згідно з публікацією, надавала дата-центру софтверні рішення для систем вентиляції та рендерингу.