Київстар, Vodafone і лайфселл обміняються радіочастотами для 4G

28 вересня 2016, 16:05
Трійка найбільших стільникових операторів без участі держави вирішили перерозподілити ефір, що наблизить їх до запуску четвертого покоління

Київстар, Vodafone Україна та лайфселл до кінця року мають намір узгодити обмін радіочастотним ресурсом (РЧР) у діапазонах 900/1800 МГц. Про це сьогодні під час круглого столу Рік 3G. Стримуючі фактори на шляху вперед заявив директор з корпоративних і регуляторних відносин Київстару Владислав Радиш.

Відео дня

Обмін частотами (або рефармінг) дозволить найкрупнішим мобільним компаніям суттєво заощадити на обслуговуванні своїх мереж. У 90-х роках минулого століття, коли стільниковий ринок України лише розвивався, держава безсистемно видавала операторам РЧР. Тоді про мобільний інтернет ніхто й не мріяв, а для голосових дзвінків у 2G було цілком достатньо і вузьких смуг.

З розвитком технологій і появою на ринку 3G/4G для високошвидкісного бездротового інтернет-доступу виникла нагальна потреба у суцільних широких радіосмугах. Саме тому в Україні давно необхідно провести рефармінг. Оператори розпочали переговори на початку цього року, не сподіваючись на допомогу телеком-регулятора.

Однак навіть якщо за кілька місяців перемовини завершаться успішно, без участі Національної комісії регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) не обійтися. Для запуску своїх 3G-мереж у минулому році великій стільниковій трійці довелося докупити РЧР (1900-2100 МГц) на конкурсі. Проте розвивати і 3G, і 4G цілком можна в діапазоні 900/1800 МГц.

Оскільки у цих смугах понад 50% спектру користується Київстар, то мало провести простий обмін радіочастотами – інакше Vodafone та лайфселл опиняться у нерівних ринкових умовах. Наскільки Київстар готовий поступитися, залишивши собі лише третину радіосмуг у 900/1800 МГц – питання відкрите.

Київстар накопичив вказаний 2G-ресурс після об’єднання з двома нішевими опереторами: Українськими радіосистемами (900 МГц, бренд – спочатку WellCOM, згодом – Beeline) і Голден Телеком (1800 МГц). Лідер стільникового ринку вустами свого президента Петра Чернишова відзначав, що сплачує величезні відрахування за користування РЧР. Але ж Київстар ніхто не заставляє утримувати стільки радіочастот, він цілком може відмовитися від частини. Бо інакше ні Vodafone, ні лайфселл не погодяться на рефармінг, про що вже неодноразово заявляли їхні керівники. Ось тут у гру мала би вступити НКРЗІ і, можливо, запропонувати Vodafone та лайфселлу викупити надлишки від Київстара.

Окрім рефармінгу в українське законодавство потрібно буде ввести поняття технологічної нейтральності. Річ у тім, що держава тимчасово дозволяє користуватися РЧР з прив’язкою до якоїсь визначеної технології. Оператори нарікали, що подібного пережитку нема у розвинених країнах. Там компанії самі визначають, у якому форматі розгортати свої мережі.

Для користувачів бездротового рухомого зв’язку, особливо для найчисельнішої та найдохіднішої галузі – стільникової – потрібні від держави два важливих кроки: рефармінг і технейтральність. Одне без іншого не дасть очікуваного ефекту. І для цього потрібно якнайшвидше осучаснити нормативну базу.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X