Залишити «ДНР» без Інтернету. Україна планує позиватися до організації, що видає IP-адреси
Міністерство юстиції України отримало дозвіл Кабміну на закупівлю за переговорною процедурою юридичних послуг. Юристи готуватимуть висновок про доцільність звернення з позовом держави Україна до організації RIPE NCC (Нідерланди). Український Мінюст хоче відкликати мережеві ресурси, які використовують провайдери з ОРДЛО, і заборонити RIPE NCC подальшу співпрацю з такими провайдерами.
На це звернула увагу Судебно-юридическая газета.
RIPE NCC (Reseaux IP Europeens Network Coordination Centre) — одна із 5 регіональних реєстратур інтернету (RIR). Організація займається питаннями адресації та маршрутизації в інтернеті (виділенням IP-адрес, номерів автономних систем, реєстрацією реверсних зон DNS тощо) в Європі, на Близькому Сході та Центральній Азії - тобто, забезпечує управління мережевою інфраструктурою на цих територіях. Без IP-адрес та номерів автономних систем провайдери просто не зможуть працювати. У зоні відповідальності (читай — користуються послугами) RIPE NCC також низка так званих «спірних територій» — окупованих територій, невизнаних світом утворень тощо — у тому числі Північний Кіпр та окремі райони Донецької і Луганської областей України, тимчасово окуповані Росією.
Наразі Мінюст вивчає можливість судового позову до RIPE NCC у Нідерландах, мотивуючи це забезпеченням належного представництва інтересів України, захистом інформаційної безпеки держави та недопущенням негативного прецеденту щодо легалізації агресивної політики Російської Федерації щодо України.
Що і для чого робить Мінюст
На початку червня цього року президент України Володимир Зеленський увів в дію рішення РНБО, датоване 2 червня. Згідно з документом, Кабінет міністрів та РНБО мали б опрацювати питання щодо відкликання мережевих ресурсів (ІР-адрес), які виділені у користування операторам (провайдерам) телекомунікацій на тимчасово окупованих територіях України у Донецькій та Луганській областях або використовуються в інформаційній агресії Російської Федерації проти України.
2 липня Мін'юст отримав листа від Кабінету Міністрів України, в якому резолюцією прем'єр-міністра Дениса Шмигаля на Мін'юст покладено завдання вжити заходів, спрямованих на застосування міжнародно-правових механізмів для відкликання мережевих ресурсів, які перебувають у користуванні операторів (провайдерів) телекомунікацій на тимчасово окупованій території України, а також не допустити подальшої взаємодії компанії RIPE NCC із суб'єктами, які здійснюють неправомірну діяльність на цих територіях.
Після обробки запиту та консультацій, пише Судебно-юридическая газета, Мінюст прийшов до висновку, що «достовірність отримання позитивного для України рішення встановити на цей час неможливо». Проте, зауважили в Мінюсті, розгляд спору національним судом у рамках юрисдикції Королівства Нідерланди буде важливим сигналом того, що Україна використовуватиме всі можливі засоби для захисту свого суверенітету та територіальної цілісності. Більш того, посилання на те, що Російська Федерація зловживає використанням IP-адрес, можна розцінити як непряме визнання дій щодо реалізації пропаганди через зазначені IP-адреси, що може надати вирішенню цього питання терміновий статус.
«З юридичної точки зору можна стверджувати, що за деяких обставин приватні юридичні особи можуть бути притягнуті до відповідальності за порушення норм міжнародного права в юрисдикції Королівства Нідерланди, але на цьому етапі необхідно додатково дослідити низку інших обставин, а саме: природу трансляцій, що завдали збитків, зокрема, характер та масштаб пропаганди; реєстрацію кінцевих власників IP-адрес відповідно до чинного українського законодавства, яким можна підтримати твердження про неправомірність надання телекомунікаційних послуг компанією RIPE NCC; види діяльності компаній — власників IP-адрес та момент початку надання послуг компанією RIPE NCC; контекст та стан переговорів між українською стороною та компанією RIPE NCC з цього питання (за наявності таких)», — цитує Дениса Малюську Судебно-юридическая газета.

Крок принциповий, але не результативний?
Навіть якщо Україні вдасться домогтися відкликання IP-адрес у операторів на тимчасово непідконтрольних територіях, це створить їм тільки тимчасові складнощі і до цих складнощів такі оператори будуть готові заздалегідь, вважає експерт із управління мережевою інфраструктурою Олексій Семеняка .