ERP-система - запорука зважених управлінських рішень

16 червня 2017, 10:01
PR

Особливість ERP-системи - охоплення всіх бізнес-процесів підприємства: облік запасів, робота з постачальниками, робота з клієнтами, управління виробництвом

Ми вже говорили з представниками Innoware про сервіси і хмарні технології Microsoft Azure. Цього разу мова піде про ERP-систему на прикладі її впровадження на заводі Запоріжтрансформатор. Віталій Курдюмов, партнер Innoware, розповів про нюанси впровадження на великому підприємстві і пояснив, як цей процес відбувається.

Відео дня

ERP (англ. Enterprise Resource Planning, планування ресурсів підприємства) - це автоматизація бізнес-процесів підприємства за допомогою програмного забезпечення.

Запорізький трансформаторний завод - найбільше в СНД і Європі підприємство з виробництва силових масляних трансформаторів і електричних реакторів. Особливість ЗТР - індивідуальне виробництво трансформаторів під потреби замовника. Сьогодні завод постачає трансформатори у 80 країн світу.

У 2000 році завод увійшов до групи "Енергетичний стандарт" і стратегія управління підприємством змінилася - з'явилися цілі щодо збільшення всіх показників. У 2003 році було прийнято рішення впровадити ERP-систему, щоб створити єдине інформаційне середовище для всіх підрозділів заводу і ефективного управління їх взаємодією.

Основними вимогами до ERP були комплексність, продуктивність і гнучкість, а при виборі партнера для впровадження перевага віддавалася консультантам, а не розробникам. Важливо було знайти партнера для реалізації надскладного завдання реструктуризації великого промислового підприємства (на момент початку проекту впровадження ERP-системи на заводі було близько 6 000 осіб).

В результаті аналізу різних альтернатив була обрана платформа Microsoft Dynamics AX, а партнером для реалізації проекту - консалтингова компанія Innoware з багаторічним досвідом консультування щодо впровадження провідних зарубіжних ERP-систем.

Як працює ERP

Ключова особливість ERP-системи - охоплення всіх бізнес-процесів підприємства: облік запасів, робота з постачальниками, робота з клієнтами, управління виробництвом. Чим більше процесів і завдань проходить через ERP-систему, тим більше можливостей керувати підприємством є у менеджменту компанії.

Наприклад, департамент продажів ЗТР веде в ERP-системі всі дані за поточними і потенційними угодами. Для кожного можливого контракту або тендера створюються пропозиції, які зберігаються в системі. Ці пропозиції дають заводу розуміння планових показників. Як з точки зору фінансів, так і з точки зору запасів і ресурсів.

У разі укладення договору, комерційні пропозиції переходять в стадію виробничих замовлень. Починають роботу служби, які відповідають за забезпечення виробництва потрібною сировиною і матеріалами. Будь-який рух запасів знаходить відображення в системі. Закупівля, передача сировини в цех, оприбуткування готових виробів - система враховує все, і надалі легко простежити з якої сировини і матеріалів створювалися ті чи інші деталі і вузли.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Кожна дія, відбита в ERP-системі миттєво впливає на інформацію, яка потрапляє в звіти для керівників. Таким чином, менеджмент заводу має оперативні дані про стан підприємства, і може адекватно реагувати на ситуації, що виникають.

Наприклад, має можливість управляти ціною продажу виробу, володіючи вичерпною інформацією про всі елементи собівартості.

Що змінилося на Запоріжтрансформаторі після впровадження ERP

Багато виробничих підприємств оперують таким поняттям, як співвідношення інженерного і офісного складу персоналу. Витрати, заплановані на оплату праці інженерного складу, є прямими інвестиціями у виробництво, а витрати на утримання бек-офісу - адміністративними. Після впровадження ERP-системи значно зменшилася частка адміністративного персоналу. Було 50 на 50, стало 80 на 20. Це дуже важливий показник оптимізації витрат.

Також важливою функцією, яку забезпечує система, є точне планування і дотримання термінів виготовлення. Щоб підтримувати репутацію і формувати лояльність клієнтів, важливо виробляти продукцію відповідно до заявлених термінів.

Ще один ключовий показник для виробничих підприємств - якість продукції. ERP-система допомагає здійснювати контроль якості на різних етапах виробництва. Чим складніше виріб, тим більше точок контролю, і система допомагає мінімізувати людський фактор і помилки.

Максим Гужва, директор департаменту IT ЗТР: "Одним з основних завдань було створення нового інформаційного середовища підприємства. Наприклад, у нас було 70 бухгалтерів, залишилося 30, при цьому рівень точності ведення бухгалтерії завдяки ERP-Cистемі підвищився, а терміни зменшилися. На виробництві скоротилася кількість технологів приблизно в три рази. Відділ інформаційних систем складався зі 180 осіб і машини Mainframe, на сьогодні у відділі працює 38 осіб. Основний плюс роботи ERP в тому, що з'явилося більше аналітичних даних і, відповідно, можливість приймати більш зважені рішення. Що стосується оцінки вкладених інвестицій, то з огляду на глобальні зміни на підприємстві, думаю, що за два роки витрачені кошти окупилися. Навіть якщо брати тільки скорочення зарплатного фонду, окупність була досить швидкою".

Як відбувається впровадження ERP-системи

Проекти впровадження подібних систем зазвичай займають тривалий період часу. Впровадження ERP-системи - це завжди спільний проект: у ньому беруть участь фахівці з боку клієнта і команда Innoware. ERP-система - це програмне забезпечення з сотнями тисяч рядків програмного коду, великою кількістю готових таблиць, форм і звітів, але саме собою, встановлене на комп'ютерах усіх співробітників, воно не працюватиме.

ERP-система допомагає здійснювати контроль якості на різних етапах виробництва

В системі повинні бути налаштовані всі норми, алгоритми, маршрути, показники виробничих потужностей, правила нумерації, умови затвердження документів, фінансова політика і безліч іншого, що становить сутність бізнес-процесів конкретного підприємства. Визначити, що треба налаштувати, а що - додатково розробити в системі, задокументувати вимоги і потім описати всі налаштування і тестові приклади, навчити персонал підприємства і перенести в нову систему дані зі старих систем - це і є проект впровадження ERP-системи.

"Ми розуміємо, що впровадження ERP-системи - це виклик для компанії, оскільки він спричиняє значні зміни в процесах, задає нові правила роботи. Це також досить затратно з точки зору ресурсів, але тим, хто це робить, вдається вийти на новий рівень.

За 15 років ми реалізували понад двісті подібних проектів і відточили проектну методологію, створили команду, яка сфокусована на реалізації складних проектів. Фактично ми можемо стверджувати, що, коли наші замовники дотримуються наших рекомендацій, ми доводимо до успішного закінчення проект будь-якої складності. І Запоріжтрансформатор - гарне тому підтвердження", - прокоментував партнер Innoware Віталій Курдюмов.

Показати ще новини
Радіо NV
X